Oto najważniejsze newsy z środy, 10 kwietnia 2024 roku.
Czy mogą też przebywać w naszych domach i mieszkaniach?
Monika Działowska, lekarka i autorka bloga "Pediatra na Zdrowie", opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, w którym obaliła mit na temat szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Poznaj porady behawiorystki.
Borelioza to najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. Tylko od stycznia tego roku lekarze rozpoznali dwa razy więcej zachorowań niż rok wcześniej. Jak rozpoznać boreliozę? Na czym polega jej leczenie? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza?
Ocieplenie klimatu spowodowało, że kleszcze są aktywne niemal przez cały rok, do tego można się na nie natknąć praktycznie wszędzie. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Co zrobić, jeśli znajdziemy na ciele tego groźnego pajęczaka? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Karolina Pilak, lekarz weterynarii.
Kleszcze to pajęczaki, które mogą przenosić groźne dla nas schorzenia. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że osób z chorobami odkleszczowymi przybywa. W minionym roku samą boreliozę wykryto u ponad 17 000 pacjentów. Jak odwrócić ten trend?
Borelioza to jedna z chorób przenoszona przez kleszcze. Choć nie wszystkie pajęczaki są jej nosicielami, to okazuje się, że są miejsca, gdzie tych zakażonych jest znacznie więcej. W tym zestawieniu dominują cztery województwa. Które?
Dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk radzi, jak unikać ukąszenia i jak postępować, gdy to się stanie.
Kleszcze już dawno się obudziły i, jak mówią lekarze, od majowego weekendu przyjmowani są pacjenci z objawami boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu. Co gorsza, tego groźnego pajęczaka można spotkać praktycznie wszędzie. Jak się przed nimi chronić? O tym w Dzień Dobry TVN powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski.
Lekarze alarmują o wzroście liczby zachorowań.
"Nieleczona lub leczona zbyt późno jest śmiertelna".
Łagodna i stosunkowo ciepła zima sprawiła, że w lasach, ale także w miejskich parkach już zaczęły pojawiać się kleszcze. Jak się chronić przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami? Czy dla ludzi - tak jak dla zwierząt - powstanie tabletka, która będzie chroniła przed ukłuciem kleszcza?
Latem szczególnie musimy uważać na kleszcze. Największą aktywność wykazują one bowiem od początku wiosny do końca jesieni, a ich ugryzienie grozi zakażeniem boreliozą. Jak się przed tym uchronić?
Utarło się, że kleszcze atakują od marca do kwietnia i od września do października. Wraz ze zmianami w pogodzie w naszej szerokości geograficznej miesiące te uległy zmianie. Warto stosować dobry preparat na kleszcze dla kota lub psa przez cały rok, by uniknąć chorób odkleszczowych. Istotne jest, aby po każdym spacerze dokładnie oglądać zwierzę, zwłaszcza w okolicy oczu, pod obrożą, pod ogonem, pomiędzy palcami i na powiekach. Jeżeli mimo zastosowania preparatu na kleszcze dla psa lub kota zauważysz pasożyta, spróbuj wyjąć go według rad zawartych w tym artykule lub udaj się do lekarza weterynarii – im szybciej, tym lepiej!
Zaczął się sezon, w którym zagrożeniem dla nas są kleszcze. Jak się przed nimi chronić i uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych? Na te pytania odpowiadał w naszym programie lekarz rodzinny Michał Domaszewski.
W czasie pandemii koronawirusa nie można lekceważyć innych wirusów, które także mogą być groźne dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest, przenoszony przez kleszcze, wirus kleszczowego zapalenia mózgu [KZM]. Przed chorobą można się ochronić jedynie poprzez szczepienia.
Ze względu na globalne ocieplenie kleszcze są problemem całorocznym, jednak wiosną i jesienią występuje ich najwięcej. Kleszcze są groźne nie tylko dla naszych czworonogów, ale także dla nas. Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby. Jakie? Co zrobić, gdy ugryzie nas kleszcz? Zgłosić się do lekarza, czy próbować wyjąć go samemu? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Małgorzata Konik, lekarz rodzinny i specjalista w leczeniu boreliozy oraz Cezary Okrasa, weterynarz.