Nowy, śmiertelnie niebezpieczny gatunek komara
Komary z reguły nie są owadami niebezpiecznymi. Groźne bywają jednak przenoszone przez nie choroby. Jak wynika z najnowszych badań australijskich naukowców, już niebawem ukłucie tego małego stworzenia może wiązać się z zakażeniem śmiercionośną, mięsożerną bakterią.
Niepokój specjalistów - pracujących pod okiem mikrobiologa molekularnego Timothy'ego Stineara - wzbudziły szczególnie komary Aedes notoscriptus. Badania przeprowadzono na ok. 72 tys. schwytanych w Melbourne osobników. Jak podaje serwis sciencenews.org, aż 13 podgatunków tych konkretnych owadów żeruje zarówno na człowieku, jak i na oposach. Kwestia ta jest o tyle poważna, że u wspomnianych ssaków odnotowuje się występowanie powodowanej przez mięsożerną bakterię choroby zakaźnej zwanej owrzodzeniem Buruli.
Owrzodzenie Buruli powstaje na skutek zakażenia prątkami Mycobacterium ulcerans. Objawia się powstałymi na ciele guzkami, które stopniowo prowadzą do martwicy skóry i tkanki podskórnej. Do tej pory przypadki zachorowania zaobserwowano w Afryce, Azji, Ameryce Południowej oraz Australii, ale zagrożony obszar może się powiększyć za sprawą przenoszących bakterie komarów.
Komary przenoszą mięsożerną bakterię - jak do tego dochodzi?
Według przeprowadzonych na ludziach, oposach oraz komarach badań genetycznych bakterie, które wywołują owrzodzenie Buruli, w każdym przypadku mają to samo DNA, co usprawnia groźną dla zdrowia i życia człowieka transmisję między tymi trzema gatunkami.
Naukowcy wyróżnili dwie drogi roznoszenia mięsożernej bakterii. Pierwsza z nich mówi o tym, że komary bezpośrednio żywią się owrzodziałą skórą oposów. Następnie kłują człowieka i zakażają jego organizm. Druga metoda przenoszenia prątków Mycobacterium ulcerans przewiduje, że chore oposy pozostawiają zakażone odchody w sztucznych zbiornikach wodnych, w których wspomniane owady składają swoje jaja. Ten przykład pokazuje, że walka z niebezpiecznym zjawiskiem jest prawie niemożliwa.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak zbudować domek dla owadów? To bardzo proste
- Czym się różni bąk od trzmiela? Nie daj się zwieść potocznym nazwom tych owadów
- Oleica krówka w polskich lasach. Jad tego chrząszcza jest śmiertelnie niebezpieczny
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: microbes.info, zdrowie.radiozet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative Photos/Getty Images