Oleica krówka - co to za owad? Jak wygląda?
Oleica krówka to chrząszcz, który staje się aktywny między kwietniem a czerwcem. Najczęściej można go spotkać pośród traw na nasłonecznionych polanach i łąkach, a także w lasach.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Wiosna
Wygląda niegroźnie – ma od 11 do 35 milimetrów długości oraz czarny, metaliczny pancerz, niekiedy z domieszką niebieskiego lub fioletowego koloru. Połyskuje w słońcu, jak wiele innych owadów określanych potocznie żukami.
Jad oleicy krówki - jak działa?
Nazwa oleica związana jest z mechanizmem obronnym tego owada. - Podczas sytuacji stresowych owad wydziela oleistą żółtą ciecz, zawierającą silnie trującą związek chemiczny - kantarydynę (zaliczaną do grupy terpenów), jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie.
Dawniej kantarydynę wykorzystywano w medycynie (pobudza zakończenia nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego), jako afrodyzjak i do produkcji trucizny – informują Lasy Państwowe.
Kantarydyna - jakie zagrożenie stanowi dla człowieka?
Dawkę śmiertelną dla człowieka stanowi 0,03 grama kantarydyny. Warto podkreślić, że jeden owad nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości kantarydyny, aby zagrozić życiu człowieka. Może jednak silnie podrażnić skórę. Substancja staje się szczególnie niebezpieczna, gdy trafi do nosa lub oczu.
Jeszcze większe niebezpieczeństwo stwarza rój oleic - im ich więcej w jednym miejscu, tym więcej wydzielanej przez nie toksyny. Leśnicy podkreślają jednak, że taki widok jest niezwykle rzadki, a jeśli już trafimy na skupisko jakichkolwiek owadów w plenerze - dla własnego i ich bezpieczeństwa, lepiej jest się oddalić.
Gdzie można spotkać oleicę krówkę?
Owad ten lubi przede wszystkim stanowiska suche, ciepłe i otwarte. Można je spotkać zarówno na suchych łąkach, trawiastych zboczach, miedzach, czy nawet pobrzeżach lasów i przydrożach. Dorosłe osobniki można spotkać na zielonych częściach roślin od kwietnia do czerwca.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Masz problem z brzydkim zapachem w domu? To może być wina wtyka amerykańskiego
- Te owady budzą odrazę, a są cennymi "sąsiadami". Dlaczego nie należy ich zabijać?
- Turkuć podjadek to jeden z największych owadów w Polsce. Jak wygląda? Dlaczego i jak należy go zwalczać?
Autor: Diana Ryściuk/Teofila Siewko
Źródło: natemat.pl/twojezdrowie.rmf24.pl/wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto