Dwoje dzieci w woj. mazowieckim trafiło do szpitala z objawami silnego zatrucia. Wszystko przez opary środka do zwalczania gryzoni. Bliźniaki wymagały reanimacji i podłączenia do specjalistycznej aparatury podtrzymującej życie.
Jakie jeszcze właściwości mają grzyby?
Możesz mieć go w domu.
Popularny sklep z odzieżą, zabawkami i akcesoriami do domu przekazał informację o wycofaniu 2 produktów ze swojej oferty z powodu zagrożenia zdrowia lub życia konsumentów. Ostrzeżenie dotyczy również przedmiotu przeznaczonego dla małych dzieci. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Jak niebezpieczny jest dla człowieka?
Przemysł odzieżowy produkuje masę ubrań, które mogą nam szkodzić. Potwierdzają to badania naukowe z ostatnich lat. Jakie materiały stwarzają zagrożenie?
Lasy Państwowe wzięły pod lupę bardzo wyjątkowego płaza. Salamandra plamista może zachwycić urokiem miłośników zwierząt, ale jest bardzo niebezpieczna. Dlaczego należy uważać na kontakt z nią?
Co to za substancja i dlaczego jest niebezpieczna?
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zabrał głos w tej sprawie.
Naukowcy alarmują: "Część ryb umrze".
Na temat substancji niebezpiecznych wypowiedziała się doktor Aleksandra Rutkowska, biotechnolożka.
Mieszkańcy Barlinka skarżą się nie tylko na okropny fetor, ale i, najprawdopodobniej związane z nim, problemy zdrowotne. Są tacy, którzy się wyprowadzili. Inni walczą z działaniem właścicieli tamtejszej odlewni żeliwa.
To zaskakująca propozycja jednej z firm. W jakim celu powstał ten produkt?
Letnim spotkaniom na świeżym powietrzu towarzyszą często jednorazowe lub specjalne, sezonowe naczynia. Mogą być z plastiku, ale też np. z bambusa. Jednak nie wolno łączyć tych dwóch materiałów – przestrzega inspekcja sanitarna. W całej Europie wykrywane są plastikowe naczynia z dodatkiem mielonego bambusa, które zawierają dodatkowo całą paletę trucizn. Często przeznaczone są dla dzieci. Sprawdź, dlaczego mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Naukowczynie Aleksandra Olsson i Aleksandra Rutkowska od lat badają, jak wpływają na nas związki chemiczne zawarte w przedmiotach codziennego użytku oraz poszukują rozwiązań na ograniczenie szkodliwych substancji w naszym otoczeniu. W Dzień Dobry TVN zdradziły kilka sposobów.
Wydawałoby się, że wszystkie owoce i warzywa są zdrowe. Okazuje się, że nie jest to prawda. Które z nich są trujące? Jakie toksyny zawierają? Czy można zjeść owoc, po odkrojeniu zepsutego fragmentu? Czy zielony ziemniak jest zdrowy? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dietetyczka Aneta Łańcuchowska.
Nawet jeśli zdrowo się odżywiasz, możesz mieć w organizmie pełno toksyn, które np. wdychasz wraz ze smogiem. Co jeść, aby oczyścić organizm? W Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey polecił natkę pietruszki i zieloną herbatę. Dlaczego? Czy jeden zielony koktajl dziennie wystarczy, aby pozbyć się toksyn z ciała?
W zimę jemy więcej tłustych pokarmów. Niestrawione resztki odkładają się w jelitach w postaci złogów. W jedzeniu znajduje się także wiele toksyn. Z tego też względu, według psychologa zdrowia Beaty Sokołowskiej, tak ważne jest oczyszczanie organizmu. Jak często należy przeprowadzać detoks? Jakie są przeciwwskazania? Od czego zacząć dietę oczyszczającą? Który detoks jest bardziej efektywny - głodówka czy np. oczyszczająca dieta oparta na sokach warzywno-owocowych?
Według tzw. diety rozdzielnej choroby biorą się od nagromadzonych w organizmie toksyn, a te są wynikiem tego, że łączymy i jemy to, czego nie powinnyśmy łączyć. Co na temat diety rozdzielnej myśli dietetyczka Anna Jelonek? Czy są badania, które potwierdzają skuteczność tej diety? Dlaczego nie powinno się łączyć białka z węglowodanami? Jak jeść, by nie zakwasić organizmu?