O tej supermocy grzybów mogłeś nie wiedzieć. "Są w stanie pochłaniać leki na własne ciało"

1E5A2829_Easy-Resize
Grzyby: superbohaterowie z kapeluszami zamiast peleryn
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zanieczyszczenie wód substancjami chemicznymi, w tym lekami przeciwnowotworowymi to poważny problem. Tą sprawą postanowiła zająć się dr inż. Marcelina Jureczko, a jej badania już wkrótce podbiją arenę międzynarodową. Jak grzyby mogą pomóc w ratowaniu wód? O tym ekspertka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Grzyby - mali superbohaterowie

Coraz poważniejszym problemem środowiskowym jest zanieczyszczenie wód substancjami chemicznymi, takimi jak leki przeciwnowotworowe. Oczyszczalnie ścieków nie są w stanie skutecznie usuwać niektórych z tych toksyn, przez co mogą być obecne w wodach powierzchniowych i pitnych, zagrażając ekosystemom i zdrowiu ludzi.

Dr inż. Marcelina Jureczko z Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej prowadzi badania nad wykorzystaniem grzybów do usuwania tych substancji oferujące nowatorskie i ekologiczne rozwiązanie, które może pomóc w walce z zanieczyszczeniem. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym, dlaczego grzyby mogą ocalić wodę.

Ratunek w chorobie, zagrożenie dla środowiska

Jak tłumaczyła ekspertka, leki nowotworowe kojarzą nam się pozytywnie, ponieważ ratują życie. - Okazuje się, że to zbawienie w chorobie, jest także zagrożeniem dla środowiska. Wynika to z tego, że leki te nie są w pełni metabolizowane w organizmach pacjentów, więc są później przez nich wydalane, no i tak trafiają do ścieków, wraz ze ściekami wpływają na oczyszczalnię ścieków - powiedziała nasza gościni.

- Oczyszczalnie ścieków sobie bardzo mocno nie radzą z usuwaniem tych substancji, a więc w dalszej kolejności wypływają one z oczyszczalni ścieków i wpływają do wód powierzchniowych, gruntowych, a nawet pitnych - tłumaczyła.

Grzyby białej zgnilizny

Bohaterami pomagającymi w ratowaniu wód są grzyby białej zgnilizny drewna.

- Jest to np. boczniak ostrygowaty, czyli grzyby, które znamy również z ich właściwości kulinarnych. Produkują enzymy, które w naturze pozwalają im na rozkład liginy i celulozy w drewnie, dzięki czemu dochodzi do degradacji tego drewna. Enzymy są tzw. niskospecyficzne, one nie naruszają tylko i wyłącznie liginy i celulozy, ale są w stanie również wpływać na związki o podobnej budowie aromatycznej, chemicznej - powiedziała dr inż. Marcelina Jureczko.

Taką budowę przejawiają związki cytostatyczne, czyli leki przeciwnowotworowe. - Leki te mogą być usuwane z wykorzystaniem tych enzymów, które właśnie rozrywają te molekuły na mniejsze fragmenty. Oprócz tego grzyby są w stanie sorbować, czyli pochłaniać leki na swoje własne ciało - dodała ekspertka.

Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości