Od kilku tygodni grzyby jak co roku stają się jednym z głównych tematów wśród Polaków. Nie brakuje chętnych, którzy wyruszają do lasów na poszukiwania zdobyczy. Jak przestrzega jedno z nadleśnictw, należy wyjątkowo na siebie uważać, bo niektórzy z grzybiarzy potrafią być bezwzględni.
Grzybiarze opanowali lasy
Sezon na grzyby trwa, co widać we wszystkich polskich lasach. Okazuje się, że pozornie spokojna i bezpieczna aktywność może nieść za sobą ryzyko. Interweniować musi kolejne nadleśnictwo. Portal Gazeta.pl informował kilka dni temu o apelu Nadleśnictwa Lubliniec, według którego leśnicy zwracali uwagę na dużą ilość śmieci w lasach, zniszczoną infrastrukturę turystyczną, zastawione drogi wjazdowe, hałas oraz wolno puszczone psy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Tym razem o rozwagę prosi Nadleśnictwo Gniewkowo, które poinformowało, że na horyzoncie pojawili się "uzbrojeni grzybiarze". Kim są?
"Uzbrojeni grzybiarze" - nadleśnictwo przestrzega
W ostatnim czasie do wspomnianego lasu zawitał grzybiarz, który uzbrojony w nożyce do przecinania drutu, zniszczył siatkę grodzeniową. Jak podaje Nadleśnictwo Gniewkowo, osobom odwiedzające lasy, niestraszne są nawet ogrodzenia chroniące młode drzewa. Niszczą je, by w łatwy sposób przedostać się na drugą stronę i poszerzyć swój teren poszukiwań.
- Uzbrojeni grzybiarze w lasach! Spotykane w lesie płoty/grodzenia nie skrywają mitycznych pokładów grzybów, a służą zabezpieczeniu młodych drzew leśnych przed uszkodzeniem ze strony zwierzyny. Wielu grzybiarzy próbuje dostać się "za płot" w celu odnalezienia kolejnych okazów grzybów - czytamy w facebookowym wpisie.
‼️Uzbrojeni grzybiarze w lasach.‼️ Spotykane w lesie płoty/grodzenia nie skrywają mitycznych pokładów grzybów🍄, a służą...
Posted by Nadleśnictwo Gniewkowo, Lasy Państwowe on Sunday, October 13, 2024
Nadleśnictwo zwróciło uwagę także na fakt bezpieczeństwa mieszkańców lasu. Uszkodzone ogrodzenie nie spełnia swojej funkcji, pozwalając zwierzynie przedostać się na drugą stronę.
- Dlatego po okresie grzybobrania skontrolujemy grodzenia upraw w naszych lasach w celu ich naprawy, a osoby postępujące w taki sposób wzywamy do zaprzestania tego procederu - zaapelowali do grzybiarzy przedstawiciele Nadleśnictw Gniewkowo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wszystko, co warto wiedzieć o maślaku. Gdzie występuje ten grzyb? Jakie ma odmiany?
- Jak wygląda opieńka jadalna? Może przypominać trujące grzyby
- Gdzie nie zbierać grzybów? "Mogą stać się źródłem zatruć"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: Gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: PIKSEL/Getty Images