Gatunek zaobserwowano w polskich lasach po 100 latach przerwy.
Od kilku tygodni grzyby jak co roku stają się jednym z głównych tematów wśród Polaków. Nie brakuje chętnych, którzy wyruszają do lasów na poszukiwania zdobyczy. Jak przestrzega jedno z nadleśnictw, należy wyjątkowo na siebie uważać, bo niektórzy z grzybiarzy potrafią być bezwzględni.
Jak postępować w przypadku zatrucia?
Niektóre grzyby są objęte ochroną prawną, zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami ministerialnymi. Niszczenie i pozyskiwanie gatunków znajdujących się na liście grzybów pod ochroną w Polsce, jest nie tylko nielegalne, ale też karalne. Które grzyby są pod ochroną? Co grozi za ich zerwanie? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
W jakim są stanie?
Jak go przyrządzić?
Mężczyzna nazywany jest humorystycznie "Zdrowo Grzybniętym".
Nagranie wywołało poruszenie w sieci.
Opieńka jadalna (opieńka miodowa) porasta drzewa i pnie. Niestety jest dla nich pasożytem i wywołuje choroby powodujące obumieranie roślin. Jak wygląda opieńka jadalna? Czym się charakteryzuje? Jak można ją przyrządzać? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Zobacz, jak wygląda ten niezwykły okaz.
Jakie gatunki można tam znaleźć?
Przyniesiesz z nich pełny koszyk.
"Jesień może okazać się wyjątkowo obfita".
Grzyby kiszone są równie smaczne, jak te smażone. Trzeba jednak wiedzieć, jakie okazy na "kiszonki" zbierać. Nie wszystkie grzyby się do tego nadają. Które wybrać, by móc delektować się ich smakiem o każdej porze roku? Jak przygotować grzyby kiszone? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Pojawiły się pierwsze borowiki, a smardze można było dostrzec już w marcu.
Choć mogłoby się wydawać, że to jeszcze nie czas na grzybobranie, właśnie teraz w zaciszu drzew rosną jedne z najpopularniejszych niegdyś składników kuchni polskiej - smardze.
Sezon grzybowy w pełni. Z tego powodu fani zbierania ich chętnie wymieniają się wiedzą na temat nietypowych okazów napotkanych wśród drzew. Kolczak obłączasty, choć niepopularny w kuchni polskiej, jest częstym mieszkańcem leśnego runa. Jak go rozpoznać?
Marianna Kasperczyk o swojej pasji i zamiłowaniu do natury opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
"Kawałek rajstopy zakłada się na kosz".
Nagranie z koszem pełnym dobrodziejstw poruszyło sieć.
Mogłoby się wydawać, że wybierając się do lasu na grzyby nic nam nie grozi. O tym, że to nie do końca prawda, przekonała się pani Ewa Tylka z Lutowisk.
Chociaż regularnie można usłyszeć ostrzeżenia przed pomyłkami podczas grzybobrania, to znane jadalne gatunki grzybów również mogą spowodować zatrucie. Dojść może do tego jedynie w konkretnych sytuacjach. Na co należy uważać?
Oto praktyczne porady ekspertki.
Wbrew przekonaniom, że ich walory ograniczają się wyłącznie do tych smakowych, grzyby są prawdziwą skarbnicą minerałów i witamin.
"W Japonii wręczany jest nowożeńcom jako prezent ślubny".
Purchawica olbrzymia, a właściwie czasznica olbrzymia, to nietypowy grzyb, który można znaleźć w polskich lasach. Jest ceniony za swoje walory smakowe i podziwiany za ogromne rozmiary, do jakich dorasta. Co warto wiedzieć o tym grzybie? Sprawdź, jak można przygotować purchawicę olbrzymią.
Na pełny, obfity w liczne okazy sezon na grzyby trzeba jeszcze trochę poczekać. Są jednak takie gatunki, które pojawiają się w lasach nieco wcześniej, dzięki czemu nie trzeba czekać z grzybobraniem do jesieni. Sprawdź, jakich grzybów szukać w lipcu.
Choć nie jest najpyszniejsza, to zdarza jej się trafić na talerz.
"W razie wątpliwości możemy wspomóc się atlasem lub udać do Inspekcji Sanitarnej"