Charakteryzują się specyficznym, cynamonowym aromatem, który utrzymuje się nawet po poddaniu ich obróbce termicznej. Są cenionym przysmakiem w kuchni azjatyckiej, a w Japonii często stanowią idealny prezent ślubny. Grzyby, o których mowa, zaobserwowano jakiś czas temu w polskich lasach po stuletniej przerwie. Budzą zainteresowanie nawet wśród doświadczonych grzybiarzy. Na ich sprzedaży można zarobić fortunę. Poznajcie gąskę sosnową.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Gąska sosnowa - grzyb, który powrócił do polskich lasów
Większość nawet nieco mniej wprawionych grzybiarzy miała zapewne niejednokrotną styczność z najpowszechniej występującym w Polsce gatunkiem grzybów - charakteryzującą się orzechowym smakiem gąską zielonką. Mało kto słyszał natomiast o gąskach sosnowych, które po raz pierwszy zostały odnalezione w naszych lasach w 1921 roku. Niestety zaraz po niezwykłym odkryciu tych pachnących cynamonem rarytasów nastąpiło ich całkowite wymarcie, dlatego zbieracze nie mogli zbyt długo nacieszyć się właściwościami nowego gatunku.
Ponowne pojawienie się gąsek sosnowych w polskich lasach zaobserwowała po stu latach w 2021 roku grzybiarka Beata Starowicz. Te niezwykłe dary natury zostały zlokalizowane na terenie Beskidów w gminie Zawoja. Jak wyglądają? Mają miodowo-brązowy kapelusz i zawinięte ku trzonowi ranty. Ich bulwiasta nóżka rozszerza się ku dołowi. Dla niewprawnego grzybiarza mogą przypominać borowiki.
Gatunek grzybów matsutake, na który Japończycy wydają krocie
Gąski sosnowe posiadają intensywny, cynamonowy aromat, który idealnie wpisuje się w smaki azjatyckiej kuchni. Ten rzadko spotykany w Polsce gatunek grzybów upodobali sobie głównie Japończycy, którzy obdarowują się gąskami nawet podczas ceremonii ślubnych. Tam znany jest pod nazwą matsutake. Wbrew pozorom to bardzo kosztowny prezent, ponieważ za kilogram tych owoców leśnych trzeba zapłacić w Kraju Kwitnącej Wiśni około 2 tys. euro, czyli ponad 8 tysięcy złotych.
Co wpływa na tak wysoką cenę gąsek sosnowych w Azji? Głównie duże zapotrzebowanie, ale również fakt, że grzybów tych nie da się wyhodować. W grę wchodzi jedynie zbieranie ich w warunkach naturalnych.
Gąska sosnowa w Polsce
Mimo wszystko, grzyb Gąska Sosnowa, ma w Polsce ma status wymarłego. Chociaż pojawiają się doniesienia w prasie o jego znalezieniu, to brak w nich informacji o potwierdzeniu mikroskopowym lub genetycznym przynależności gatunkowej znalezionych grzybów. Co więcej, chociaż jest grzybem jadalnym, to w Polsce nie jest na liście grzybów dopuszczonych do obrotu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lepiej idź do lasu, a nie do sklepu. Zimowe grzybobranie coraz modniejsze w Polsce
- Rewolucyjny pomysł Polki. Stworzyła meble z grzybów
- Gąska sosnowa - Święty Grall każdego grzybiarza. "W Japonii wręczany jest nowożeńcom jako prezent ślubny"
Autor: Berenika Olesińska/Teofila Siewko
Źródło: o2.pl/Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: ueapun/Getty Images