Rewolucyjny pomysł Polki. Stworzyła meble z grzybów

Natalia Piórecka i Maciej Kawecki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polka stworzyła meble z grzybów
Polka stworzyła meble z grzybów
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Polka zaprojektowała fotel z grzybów. Choć może wydać się to nieprawdopodobne, ten naturalny materiał doskonale sprawdzi się w wystroju wnętrz. Projektantka multidyscyplinarna Natalia Piórecka opowiedziała o swoim rewolucyjnym projekcie w studiu Dzień Dobry TVN. Wynalazczyni towarzyszył Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

Polka zaprojektowała meble z grzybów  

Przerabiane ubrania z drugiej ręki oraz jednorazowe naczynia tworzone z jadalnych surowców to ekologiczne pomysły, które nie robią na nikim już specjalnego wrażenia. Polska projektantka wpadła jednak na rewolucyjny pomysł, który może zmienić podejście świata to tworzenia i kupowania mebli. Natalia Piórecka jest autorką foteli i krzeseł stworzonych z grzybów.

- Grzyby dosyć źle nam się kojarzą, szczególnie w domach [...] Proponują jednak dużo ciekawych alternatyw […] Materiał, który jest kompozytem, tworzony jest z samej grzybni, która jest właściwie dla nas niewidoczna [...] Grzybnia jest strukturą korzeniową, która rozkłada częściowo substrat, na którym jest sadzona i spaja je w jedną masę – tłumaczyła projektantka.

Grzybnia umieszczana jest przez Natalię w formie, z której powstaje dany mebel, dzięki czemu materiał rośnie i fotel - w pewnym sensie - sam się formuje i nabiera wytrzymałości. Taki proces powstawania mebla trwa około 3-4 tygodnie.

Projekty Natalii Pióreckiej.
Meble z grzybów
Projekty Natalii Pióreckiej.
Źródło: Dzień Dobry TVN.

 - Główną zaletą materiału jest to, że jest on w 100% biodegradowalny. W kontakcie z drobnoustrojami z ziemi zacznie się rozkładać – dodała Natalia

Ekologiczne rozwiązania to przyszłość?

Maciej Kawecki, specjalista ds. nowych technologii, w ekologicznych meblach widzi duży potencjał, nie tylko z powodu ich mniejszego wpływu na środowisko, ale i możliwości komercyjnego sukcesu. Ekspert zauważył, że w Polsce pojawia się coraz więcej podobnych inicjatyw, które łączą ekologię z biznesem.

- Przykładem technologii, która się absolutnie komercjalizuje są fusy kawowe [...] Jesteśmy w stanie z fusów kawowych zrobić ligninę kawową. Mieszana z żywicą naturalną pozwala wytworzyć na przykład kubek – mówił ekspert ds. nowych technologii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości