Kradzież treści cyfrowych. Jak się przed nią ochronić?

525A4127
Kradzież treści cyfrowych
Źródło: Dzień Dobry TVN
Emil Truszkowski stworzył popularny film, który stał się hitem w sieci. Niestety jego sukces nie wiązał się ze zwiększeniem zarobków czy zdobyciem większej sławy. Dlaczego? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert ds. nowych technologii Maciej Kawecki.

Kradzież treści cyfrowych

Historia polskiego vlogera mieszkającego w Japonii pokazuje, że bez zachowania należytej ostrożności, dość łatwo możemy paść ofiarą kradzieży naszych treści internetowych. Pewnego dnia mężczyzna był bohaterem dość zabawnej sytuacji. Kamera uwieczniła, jak jastrząb zabrał mu kanapkę.

Twórca internetowy wrzucił nagranie do sieci. Chwilę później inny internauta pobrał je, zapisał i wrzucił na swoje kanały. Niestety nie podał on informacji, kto jest autorem tej treści. Nagranie stało się znane na całym świecie, a konto, które ukradło własność vlogera obserwuje już kilka milionów osób.

Ochrona własności cyfrowej

Ekspert ds. nowych technologii Maciej Kawecki opowiedział w Dzień Dobry TVN, co zrobić, by nie paść ofiarą kradzieży treści cyfrowych. - Algorytmy mediów społecznościowych przez pewien czas bardzo silnie ograniczały możliwość uploadowania nieswoich filmów, [...] wtedy algorytm ściął zasięg - tłumaczył.

Aktualnie "ważne jest budowanie zasięgu, również kosztem praw autorskich". Maciej Kawecki zauważa, że media społecznościowe mają transterytorialny charakter, przez co tego typu kradzieży nie obejmuje żadna regulacja. - Nie mamy organu, instytucji, sądu, który jest w stanie wyegzekwować działania od podmiotu zlokalizowanego w innym kraju - zauważył.

Jak udostępnić taki film, by nie zostać posądzonym o kradzież? Przede wszystkim należy oznaczyć źródło, hasztag. Jak się chronić? Specjalista podkreślił, żeby korzystać z opcji blokowania możliwości pobrania naszego filmu. Dzięki temu jest on udostępniany dalej, a nie kradziony.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości