Twój pies zjadł podczas spaceru grzyba? Sprawdź, co należy zrobić

Pies wącha grzyba
Co zrobić, gdy pies najadł się grzybów? Czy są dla niego szkodliwe?
Źródło: Christian Phillips/GettyImages
Niektóre grzyby mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psów. Choć wiele z nich jest bezpiecznych dla ludzi, dla naszych czworonożnych przyjaciół mogą okazać się śmiertelne. Które gatunki grzybów są najbardziej niebezpieczne? Jak postępować w przypadku zatrucia psa grzybami? Odpowiadamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20241008_Zwierzeta_REP
Pies na dwa domy – to możliwe?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy pies może jeść grzyby? Czy są dla niego trujące?

Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy ich pupile mogą jeść grzyby. Wątpliwości te pojawiają się zarówno podczas domowego obiadu, jak i spaceru po lesie czy parku. Jaka jest prawda?

Według portalu pies.pl, tylko niektóre grzyby mogą być dla nich trujące. Oczywiście, grzyby nie należą do pokarmów, którymi powinno się karmić zwierzęta domowe. Istnieje wiele zdrowszych i bardziej odżywczych naturalnych przekąsek dla psów. Całkowicie niepotrzebna jest jednak panika, gdy zwierzak złapie kawałek pieczarki lub kurki, który spadł nam z talerza. Nie powinno mu się z tego powodu nic stać. Jednakowoż na niektóre leśne grzyby należy uważać. Jakie?

Które leśne grzyby mogą zaszkodzić psu?

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, wiele z rosnących w polskich lasach grzybów nie jest trująca ani dla zwierząt, ani dla człowieka. Jednak jest kilka gatunków, których zjedzenie może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. Grzyby niebezpieczne dla psów to między innymi:

  • muchomory - to najbardziej trujące grzyby, jakie można znaleźć w polskich lasach. Są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Najniebezpieczniejszy jest oczywiście muchomor sromotnikowy, zawierający silną truciznę uszkadzającą wątrobę i inne narządy;
  • strzępiaki i lejkówki - zatrucie tymi grzybami nie są śmiertelne dla człowieka, ale dla psa owszem. Zawarta w nich makaryna jest wyjątkowo niebezpieczna dla zwierząt;
  • piestrzenica kasztanowa - grzyb często mylony ze smardzem. Zawiera lotną substancję toksyczną, która może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe i uszkodzenia narządów wewnętrznych u ludzi i zwierząt;
  • borowiki, pieczarki i dzwonkówki - grzyby jadalne dla ludzi, ale u zwierząt mogą wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego objawiające się biegunką lub wymiotami. Nie powinny jednak powodować u psów poważnego zagrożenia życia i zdrowia.

Niestety niektóre są bardzo trudne do odróżnienia od jadalnych gatunków. Są to w stanie zrobić jedynie doświadczeni grzybiarze. Podczas spaceru po lesie należy zatem zachować czujność.

Co zrobić, gdy pies zatruł się grzybami?

Wiele osób myśli, że psy posiadają instynkt, który chroni je przed zatruciami i potrafią rozpoznać trucizny po zapachu. To nieprawda. Zatem jeśli twój pupil zjadł w lesie grzyba, warto od razu przygotować się na najczarniejszy scenariusz i odpowiednio zareagować. Natychmiast skontaktuj się z weterynarzem, który na co dzień zajmuje się twoim psem i zabierz zwierzaka do najbliższej lecznicy. Pamiętaj, by poinformować tamtejszy personel o zaistniałej sytuacji i czasie, jaki upłynął od chwili zjedzenia grzyba przez psa.

Jeśli masz taką możliwość, zabierz z lasu przynajmniej fragment nadgryzionego przez swojego pupila grzyba. Ułatwi to zidentyfikowanie toksyny, z jaką mamy do czynienia i dobranie odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj w przypadku zatrucia psa grzybami weterynarz wywołuje u niego wymioty i podaje leki mające zneutralizować toksynę. Czasami może być konieczne dłuższe monitorowanie stanu psa w lecznicy i podawanie mu kroplówek. Dotyczy to przede wszystkim cięższych zatruć dających niepokojące objawy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości