Produkty przeznaczone dla dzieci często podlegają bardzo rygorystycznym normom bezpieczeństwa. Dzięki temu rodzice mają pewność, że ich pociecha otrzymuje coś, co jej nie zagraża. Jednak, jak pokazują badania, to, co powstaje z myślą o najmłodszych, nie zawsze okazuje się dla nich dobre. Naukowcy wykazali, że z niektórych materacy dla dzieci uwalniają się toksyczne substancje.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Groźne substancje w materacach dla dzieci
Zespół badaczy kierowany przez prof. Miriam Diamond z Uniwersytetu w Toronto wykazał, że powszechnie dostępne w Kandzie materace do dziecięcych łóżeczek są niebezpieczne. Naukowcy dowiedli, że mogą się z nich wydzielać groźne dla zdrowia dziecka substancje. Autorzy analizy podają, że 16 materacy, którym się przyjrzeli powstało z materiałów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Tym samym naukowcy są zdania, że toksyny będą występowały we wszystkich materacach dostępnych na terenie Ameryki Północnej.
Jedną z groźnych substancji, którą w materacach dla dzieci wykryli naukowcy były ftalany. Wcześniejsze analizy sugerowały, że związek ten może powodować wady rozwojowe narządów płciowych u chłopców oraz obniżać liczbę plemników i poziom testosteronu u dorosłych mężczyzn. Niektóre badania podają, że ftalany mają związek z otyłością u dzieci, astmą, problemami sercowo-naczyniowymi, przedwczesnymi zgonami i nowotworami.
Równie szkodliwa jest substancja nazywana estrem organofosforanowym (lub OPFR). W ocenie specjalistów może zaburzać prawidłowy rozwój układu rozrodczego i nerwowego u małych dzieci.
Toksyny w materacach dla dzieci. Jak uniknąć zagrożenia?
Należy podkreślić, że szkodliwość wyżej wymienionych substancji nie jest niczym nowym, dlatego zgodnie z prawem, producenci nie mogą przekraczać ustalonych norm. Niestety, jak pokazały badania naukowców z Toronto, zasady te nie są przestrzegane. Diamond w rozmowie z CNN powiedziała, że jeden z badanych materacy - zgodnie z informacją producenta - miał być całkowicie bezpieczny i zawierać dopuszczalną przez prawo ilość niebezpiecznych związków. Jednak analiza pokazała, że tak nie jest i normy zostały znacznie przekroczone.
Choć wyniki badań dla wielu rodziców mogą być bardzo niepokojące, to nie są oni skazani na kupowanie toksycznych materacy. To, o czym każdy opiekun powinien pamiętać, to dokładne sprawdzenie składu. Najbezpieczniejsze dla dziecka będą materace wykonane z naturalnych materiałów np. bawełna, lyocell.
Warto również postawić na neutralne, spokojne kolory. Jaskrawe barwy, które tak chętnie wybierają rodzice, zazwyczaj zawierają więcej szkodliwych substancji, są one dodawane, aby dłużej zachować kolor danego produktu. Należy również często prać i zmieniać pościel oraz ubranie, w którym śpi dziecko. - Działają one jak bariera ochronna, pochłaniając część zanieczyszczeń, aby pomóc zmniejszyć narażenie skóry dziecka - tłumaczyła.
Ekspertka zaleca także częste wietrzenie i sprzątanie w pokoju dziecka. Warto również ograniczyć liczbę pluszaków czy innych gadżetów, które wypełniają łóżko dziecka. W nich też mogą znajdować się groźne dla dziecka toksyny.
Zobacz także:
- Przerażające dane WHO: "Jedna śmierć, której można było zapobiec co 7 sekund"
- Sprawdziliśmy, czy dzieci potrafią wytrzymać 1 dzień bez telefonu. Zobacz wynik eksperymentu
- Na napięciowy ból głowy cierpią nawet 5-latki. "To może powodować uzależnienie"
Autor: KO
Źródło: cnn.com
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images