Alzheimer to nie tylko choroba, to infekcja? Szokującą hipotezę potwierdzają liczne badania naukowe, które zostały przeprowadzone w ostatnich latach. Co może wywoływać tę neurodegeneracyjną przypadłość?
Dalszą część artykułu przeczytasz pod materiałem wideo.
Co może wywoływać chorobę Alzheimera?
Jak informuje serwis sciencealert.com, powstało wiele badań na temat możliwych przyczyn występowania Alzheimera. Jedno z nich - opublikowane w 2019 roku - sugeruje, że Alzheimer może być wywołany przez infekcję bakteryjną związaną z chorobą dziąseł.
W pracy naukowej pod przewodnictwem prof. Jana Potempy, polskiego biologa, który specjalizuje się w biochemii i mikrobiologii, można przeczytać o zaskakującym odkryciu.
W mózgach zmarłych pacjentów, którzy przed śmiercią mieli zdiagnozowaną chorobę Alzheimera, znaleziono patogen porphyromonas gingivalis odpowiedzialny za przewlekłe zapalenie przyzębia, czyli inaczej chorobę dziąseł. Bakterie te wytwarzając toksyny, które są szczególnie niebezpieczne dla osób z problemami neurologicznymi.
Czy choroby dziąseł powodują chorobę Alzheimera?
Nie był to pierwszy przypadek powiązania tych dwóch czynników. W innym eksperymencie przeprowadzonym na myszach zakażenie jamy ustnej patogenem doprowadziło do namnażania się w mózgu blaszek beta-amyloidu, czyli lepkich białek charakterystycznych dla choroby Alzheimera. Eksperci z zespołu koordynowanego przez dra Stephena Dominy'ego zidentyfikowali toksyczne enzymy wydzielane przez bakterie znajdujące się w mózgach pacjentów z Alzheimerem.
Czy badania, które sprawdzają związek między chorobą dziąseł a występowaniem choroby Alzheimera, doprowadzą do przełomu w medycynie? Jak podaje serwis sciencealert.com, specjaliści są dobrej myśli, ale dopóki nie będą mieć twardych dowodów, nie chcą składać żadnych obietnic.
- Leki ukierunkowane na toksyczne białka bakterii przyniosły jak dotąd korzyści jedynie u myszy, jednak ze względu na brak nowych metod leczenia demencji od ponad 15 lat, ważne jest, abyśmy przetestowali jak najwięcej podejść do leczenia chorób takich jak Alzheimer - David Reynolds z Alzheimer's Research.
Zobacz także:
- Tyle wystarczy. Sprawdź, ile kroków zapewni Ci dobrą kondycję
- Niekontrolowane nocne wędrówki. Czy należy budzić lunatyka?
- Czy grzyby mogą wyleczyć grypę? "Jest to już obiecujący kierunek"
Autor: JP
Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: PixelsEffect/Getty Images