Morze Bałtyckie zanieczyszczone setkami tysięcy ton toksyn. Naukowcy alarmują: "Część ryb umrze"

Morze Bałtyckie zanieczyszczone. Foki i morświny mogły stracić słuch
Źródło: Dzień Dobry TVN
Skażenie Odry: największa katastrofa ekologiczna od lat
Skażenie Odry: największa katastrofa ekologiczna od lat
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Płyną niepokojące doniesienia z ośrodków badawczych, które analizują stan ekosystemu Morza Bałtyckiego. W wodzie znajdują się toksyny, a wybuchy gazociągów Nord Stream mogły trwale uszkodzić słuch fok oraz morświnów, a także doprowadzić do chorób i śmierci ryb.

Skutki wycieków z gazociągów Nord Stream. Morze Bałtyckie zanieczyszczone

Jak podaje tvn24.pl, naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus oraz członkowie innych ośrodków badawczych z Polski, Danii oraz Niemiec przeprowadzili analizę dobrostanu bałtyckiej fauny i flory po wrześniowych eksplozjach, które uszkodziły gazociągi Nord Stream 1 i 2.

Z przedstawionych badań wynika, że wyciekający gaz przyniósł bardzo negatywne konsekwencje dla morskiego ekosystemu. Jeden ze współtwórców analizy, Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanografii PAN przekazał, że wybuchy wybiły w morzu dużych rozmiarów kratery, na skutek czego do wody dostało się 250 tysięcy ton mułu i toksycznych substancji, które od wielu lat gromadziły się na dnie zbiornika: ołowiu, rtęci, cez-137 czy tributylocyny. Największe zanieczyszczenie wody odnotowano w obrębie 30 kilometrów od miejsc eksplozji, na głębokości poniżej 30 metrów.

- Na podstawie stężenia i teoretycznych wyliczeń toksykologicznych oszacowano, że ryzyko środowiskowe występowało w okolicy Nord Stream 1 przez 15 dni, a w okolicy Nord Stream 2 przez ponad miesiąc - oznajmił Jacek Bełdowski.

Foki i morświny z Morza Bałtyckiego mogły stracić słuch

Obecne w Morzu Bałtyckim toksyny stwarzają bezpośrednie niebezpieczeństwo dla wodnych istot. Szczególnie narażona jest populacja dorszy. - Ryby (...) będą chorować. Część z nich umrze, a część będzie miała problemy z rozmnażaniem - zaznaczył główny autor analizy Hans Sanderson z Uniwersytetu w Aarhus.

Kłopoty ze zdrowiem mogą mieć również bałtyckie foki i morświny, które na skutek hałasu generowanego przez eksplozje prawdopodobnie utraciły słuch - niektóre chwilowo, inne trwale.

- Z tych wyliczeń wyszło, że jeśli foki lub morświny przebywały w pobliżu eksplozji (do 4 km na powierzchni, do 20 km w pobliżu dna), to ich słuch został trwale uszkodzony, mogły też oczywiście doznać poważniejszych obrażeń. (...) Chwilowa utrata słuchu mogła nastąpić nawet w odległości do 50 km w przypadku morświnów oraz 6 km dla fok - dodał Bełdowski.

Więcej informacji na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości