niemowlak

  Smoczki dynamiczne różnią się od innych przede wszystkim budową. Standardowy smoczek ma jednorodną strukturę, natomiast w przypadku smoczka dynamicznego grubość końcówki zmienia się, co pozwala na większą stymulację jamy ustnej dziecka.

  Kilka niemowląt trafiło do szpitala, po tym, gdy dostały do ssania smoczki z miodem. Dzieci miały objawy zatrucia. Lekarze przestrzegają rodziców przed stosowaniem takich praktyk. Dlaczego?

  Smoczek dla dzieci to często kość niezgody wśród rodziców, którzy dzielą się między sobą swoimi doświadczeniami. Jedni wręcz nie wyobrażają sobie bez niego życia, inni używają w awaryjnych sytuacjach. Najważniejsze jest to, by przed wyborem, zastanowić się, jakie cechy powinien mieć ten idealny, który będzie bezpieczny dla naszego maluszka.

  Maść przeciwbólowa dla dzieci to rzadkość. W większości przypadków zastępują ją bezpieczne i delikatne tabletki lub czopki. Po maść przeciwbólową dla dzieci sięga się właściwie tylko w przypadku urazu mechanicznego (a konkretnie stłuczeń). Warto pamiętać, że w przypadku stłuczenia, zanim sięgniemy po maść dla dziecka, trzeba upewnić się, że nie doszło do uszkodzenia skóry.

  Wyciszenie dziecka czasami graniczy z cudem. Nie jest jednak niemożliwe. W naszym programie gościliśmy prawdziwego magika, który potrafi w kilka minut uspokoić nawet najbardziej płaczące niemowlę. Dr Stanisław Faliszewski, fizjoterapeuta opowiedział i pokazał – co zrobić, by nasz maluch spokojnie przesypiał noce.

  Niemowlaki na basenie uczą się pływać i nurkować. Najmłodsi mają nawet trzy miesiące. Dlaczego warto zabierać małe dzieci na basen opowiedział trener, Norbert Lewandowski.

  Jak nauczyć dziecko przesypiać noce? To pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców, których pociechy nie tylko same ciągle się budzą, lecz także nie pozwalają zasnąć mamie i tacie. A skoro niemowlę przesypia większą część doby, dlaczego tak często urządza pobudki wszystkim domownikom?

  Każdy rodzic w pierwszych miesiącach życia dziecka powinien bacznie obserwować zmiany, jakie zachodzą w jego zachowaniu i wyglądzie. Pierwszy rok to dynamiczny rozwój psycho-fizyczny niemowlaka. Ważne, żeby wiedzieć, co powinno umieć czy ile śpi 3-miesięczne niemowlę, aby odpowiednio je stymulować albo na czas wykryć nieprawidłowości rozwojowe.

  Co radzi neurologopeda?

  Pierwsze urodziny dziecka to wyjątkowy moment w życiu malucha i jego rodziców. To początek nowego etapu w życiu, który podkreślony jest przyjęciem urodzinowym w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Rodzice, chcąc zaznaczyć rangę wydarzenia, często decydują się na wybór eleganckich strojów na roczek dla swoich pociech. Sukienka to sprawdzony wybór stroju dla dziewczynki. Co wypada założyć i jak ubrać dziecko by było mu wygodnie?

  Monika Mrozowska jest szczęśliwą mamą czwórki dzieci. Aktorka doświadczona wychowywaniem pociech, postanowiła podzielić się swoją wiedzą z fanami. Tym razem z okazji trwających wakacji poruszyła temat podróży z niemowlakiem. Jak przygotować się do takiego wyjazdu?

  Firma Pfizer rozpoczęła kolejny etap testów opracowanej przez siebie szczepionki przeciwko COVID-19. Tym razem badania kliniczne będą prowadzone z udziałem dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Szczepionka będzie testowana w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Hiszpanii oraz w Polsce.

  Zakrztuszenie się niemowlaka jest nie tylko stresem dla dziecka, ale przede wszystkim dla jego rodziców. Co robić w krytycznej sytuacji? Jakie kroki podjąć, aby ratować malucha? Ratownik medyczny Ariel Szczotok wytłumaczył i pokazał na fantomach, jak udzielić pierwszej pomocy.

  W co powinny zaopatrzyć się przyszłe mamy? Jak skompletować odpowiednią wyprawkę? To zadanie nie należy do łatwych. W naszym programie Robert Stockinger poruszył ten temat i rozwiał wszelkie wątpliwości w rozmowie z ekspertką firmy Smyk, Małgorzatą Burakowską- Feliksbrot.

  Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Dlatego w trosce o stan zdrowia malucha powinno się zwracać uwagę na wszystkie niepokojące symptomy. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich, takie jak np. zimne rączki u niemowląt, są stanami fizjologicznymi.

  Nie wszyscy potrafią poprawnie trzymać niemowlaka. Czy pionizowanie dziecka do 3 miesiąca życia jest dopuszczalne? Jak je podnosić przy przewijaniu? Czy pieluszka powinna zasłaniać kikut pępowinowy? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Jednoczesna stymulacja zmysłów wzroku, słuchu, zapachu, dotyku ma dobroczynny wpływ na rozwój dziecka. Dzięki temu poznaje ono świat w sposób kompleksowy. Więcej o stymulacji wielozmysłowej podczas masażu malucha powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog i ekspert Johnson's Justyna Korzeniewska.

  W kolejnym odcinku cyklu Dzień Dobry TVN "Instrukcja obsługi malucha" położne Karolina Ebebenge i Małgorzata Krucz podpowiadają, jak radzić sobie z odparzeniami u niemowlaka. Jakie są najczęstsze przyczyny ich występowania? W jaki sposób wyleczyć odparzenia? Jak pielęgnować skórę dziecka, by zapobiegać występowaniu odparzeń? I jak często należy zmieniać dziecku pieluchę?

  Piotr Kucharski przygotował dziś w kuchni Dzień Dobry TVN pyszne potrawy dla najmłodszych. Co mogą jeść 6-miesięczne maluchy? Nasz kucharz proponuje między innymi: kleik ryżowy z konfiturą ze śliwek, zapiekankę ziemniaczano-warzywną i ryż z owocami. A dietetyk Anna Rzeszotek radzi, jak urozmaicić dietę dziecka.

  Przewijanie jest bardzo ważną umiejętnością, ponieważ zaraz po narodzinach dziecka powtarzamy tę czynność kilka razy dziennie. Jak to prawidłowo robić? Jak pielęgnować kikut pępowinowy noworodka? O tym - w ramach cyklu Instrukcja obsługi malucha - ekspert Dzień Dobry TVN położna Karolina Ebebenge.