"Nie zatykajmy dzieciom buzi". Ekspertka radzi, jak często podawać maluchom smoczek

Smoczek dla dziecka - jaki jest najbezpieczniejszy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Smoczek dla maluszka - tak czy nie?
Smoczek dla maluszka - tak czy nie?
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Zanim zdecydujemy się na zakup smoczka, powinniśmy sprawdzić, który będzie najbezpieczniejszy dla naszego malucha. Zapytaliśmy o to neurologopedkę Marcelinę Przeździęk. Ekspertka powiedziała również, czym może się skończyć częste korzystanie z tego gadżetu i kiedy należy go odstawić.

Smoczek dla dzieci - za i przeciw

Ssanie rozpoczyna się już w okresie prenatalnym i wyróżniamy jego dwa typy: ssanie odżywcze służące zaspokojeniu głodu i ssanie nieodżywcze - mające na celu wyciszenie malucha. I właśnie do tego ostatniego wykorzystywany jest smoczek. Jednak zdaniem neurologopedki, Marceliny Przeździęk trzeba ostrożnie po niego sięgać.

- Nadużywanie smoczka może przyczyniać się do wad zgryzu i wymowy. Wskazuje się, że do 4.-6. tygodnia nie powinno się podawać smoczka. Grunt jednak, żeby racjonalnie używać tego smoczka - nie zatykamy dzieciom buzi, pozwalamy im gaworzyć, pozwalamy wkładać rączki do buzi i zabawki, bo to wszystko będzie kształtowało motorykę wokalną - powiedziała specjalistka.

Jaki smoczek dla dziecka wybrać?

Jak przekonuje ekspertka, niezwykle ważny jest materiał, z którego zrobiony jest smoczek. Na co zwrócić uwagę, kiedy już zdecydujemy się na zakup? - Tarczka musi być jak najmniejsza i najdelikatniejsza. Gumka smoczka tak samo. Zaleca się, żeby smoczek był zrobiony z silikonu, bo to hipoalergiczny materiał - wyjaśniła neurologopedka.

Kiedy odstawić smoczek?

Do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, smoczek może być wykorzystywany jako gadżet, który ma na celu uspokojenie malucha. Choć - zdaniem naszego gościa - doskonale sprawdzą się też "tulenie, głos, wzrok, dotyk, przystawienie do piersi". Przychodzi jednak taki moment, kiedy należy odstawić smoczek.

- W drugim półroczu, kiedy rozszerzamy dietę, chcielibyśmy ograniczyć funkcję ssania. Na pewno dobrym momentem będzie 12 miesiąc z plusem. Musimy jednak to przemyśleć, dajmy dziecku coś w zamian. Musimy być przy dziecku i je wspierać - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!