Na instagramowym profilu o nazwie Tiny Hearts, na którym znaleźć można wiele przydatnych, edukacyjnych treści o tematyce medycznej, pojawiło się zdjęcie siniaka, zlokalizowanego za uchem dziecka. Okazuje się, że jest to bardzo niepokojący objaw, którego żaden rodzic nie powinien ignorować. Może to bowiem mieć poważne konsekwencje. Co oznacza taki siniak na główce dziecka? Jak należy na niego zareagować?
Siniak za uchem dziecka - co to może być?
Ze wspomnianego postu możemy dowiedzieć się, że charakterystyczny siniak za uchem dziecka to tak zwany objaw Battle’a. Może on być symptomem bardzo poważnej dolegliwości, gdyż pojawia się wtedy, gdy doszło do złamania w obrębie środkowego dołu podstawy czaszki. Zatem, mimo iż ten siniak może wydawać się niegroźną zmianą skórną, nie można go zignorować. Objaw ten pojawia się zazwyczaj po urazie mechanicznym, na przykład gdy dziecko uderzy się w głowę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Parenting
- Jeśli zauważysz tego siniaka, pędź do lekarza - dowiadujemy się z filmu, który również znaleźć można na profilu Tiny Hearts.
Jest to bardzo ważne, gdyż złamanie czaszki, którego objawem jest siniak za uchem, to stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu malucha. - To znak, że czaszka może być uszkodzona - czytamy w poście.
Należy niezwłocznie udać się do lekarza
Objaw Battle’a ma zazwyczaj postać siniaka, który jest widoczny za uchem. Wystarczy więc je odchylić i sprawdzić, czy nasza pociecha ma tę niepokojącą zmianę. Świadczy ona o dużych obrażeniach wewnętrznych i konieczności dalszej diagnostyki (tomografia głowy). Należy zatem od razu udać się z maluchem do lekarza.
Co istotne, objaw świadczący o poważnym i mechanicznym uszkodzeniu czaszki, powstaje średnio w drugiej dobie od urazu. Jeśli więc dziecko uderzyło się w głowę, bardzo ważne jest dokładne obserwowanie go przez kilka kolejnych dni, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku. To bardzo rzadka przypadłość, jednakże nie powinno to uśpić czujności rodzica.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zakrztuszenie u niemowlaka. Ratownik pokazuje, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy
- Prawdy i mity na temat kolki u niemowląt. Pediatra wskazuje "kryteria trzech"
- Zimne rączki u niemowlaka – należy skontaktować się z lekarzem?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Instagram, edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: José Araújo/GettyImages