Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Dlatego w trosce o stan zdrowia malucha powinno się zwracać uwagę na wszystkie niepokojące symptomy. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich, takie jak np. zimne rączki u niemowląt, są stanami fizjologicznymi.
Specjaliści uspokajają rodziców, że zimne rączki i nóżki u niemowlaka nie powinny być powodem do niepokoju. Stan ten wynika z niedojrzałości układu krążenia maluszka. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach mogą być one symptomem schorzenia – sprawdź, kiedy warto udać się z niemowlakiem do lekarza.
Niemowlę ma zimne rączki. Czy jest mu zbyt chłodno?
W opiece nad małym dzieckiem niezwykle ważne jest ubieranie go stosownie do warunków termicznych, ponieważ ze względu na słabo działający układ termoregulacji i małą powierzchnię ciała jego organizm bardzo szybko traci ciepło. Noworodki i niemowlęta powinny być ubierane cieplej niż dorośli. Warto jednak wiedzieć, że zimne rączki u tak małego dziecka nie świadczą o wyziębieniu organizmu. Dzieje się tak tylko u osób dorosłych. Aby sprawdzić, czy maluchowi nie jest zbyt zimno, należy dotknąć jego skóry na karku. Gdy jest przyjemnie ciepła, maluszkowi jest dobrze, zimna zaś sugeruje, że dziecku jest zbyt chłodno.
Kiedy zimne rączki niemowlaka powinny zaniepokoić rodziców?
Jak wspominaliśmy wcześniej, zimne rączki u niemowlaka są stanem fizjologicznym i nie świadczą o tym, że maluszkowi jest zbyt zimno. Warto jednak wiedzieć, że gdy zostaną zaobserwowane wraz z innymi objawami, należy zwrócić uwagę na stan zdrowia dziecka i udać się z nim do specjalisty. Jednym z częściej pojawiających się dodanych symptomów jest zasinienie kończyn. Świadczą one o rozpoczynającej się centralizacji krążenia. Polega ona na przeniesieniu krążenia w okolice narządów chronionych, takich jak: mózg, serce, nerki, płuca itp. Ograniczony jest dopływ krwi do narządów obwodowych, czyli kończyn. Centralizacja krążenia jest poprzedzona spadkiem ciśnienia i utratą około ¼ krwi. Może ona doprowadzić do wstrząsu, będącego zagrożeniem zdrowia i życia niemowlęcia. Stan ten może być także związany z innymi nieprawidłowościami w układzie sercowo-naczyniowym dziecka. Warto także zwrócić uwagę, czy zimnym rączkom nie towarzyszy gorączka. Objawy te mogą wskazywać na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które nieleczone może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak np. padaczka czy obrzęk mózgu. Warto także wiedzieć, że niebezpieczne jest oziębienie tylko jednej kończyny lub np. tylko rączek. Może to świadczyć o zaburzeniach dopływu krwi do danej partii ciała.
Zimne rączki i stópki u niemowlaka mogą być symptomem objawu Raynauda
Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych może pojawić się objaw Raynauda. Wyróżniamy pierwotnie pojawiającą się chorobę Raynauda oraz zespół Raynauda spowodowany innymi schorzeniami, np. białaczką, chorobą Behçeta lub toczniem rumieniowatym układowym. Wywoływany jest on na skutek nadmiernego skurczu naczyń krwionośnych – najczęściej dochodzi do niego w efekcie działania stresu lub obniżonej temperatury otoczenia. U maluszków może być również związany z zaburzeniami działania tętnic. Najczęściej pojawia się między 15. a 45. rokiem życia, jednak warto wiedzieć, że może doskwierać także dużo młodszym osobom. Zazwyczaj objawia się ochłodzeniem, blednięciem i sinicą jednego lub kilku palców. Rozpoznanie choroby może być stosunkowo trudne, zwłaszcza u maluszków niebędących w grupie podwyższonego zachorowania. Zazwyczaj nie wdraża się leczenia choroby Raynauda, a jedynie schorzeń, które wywołują zespół Raynauda.
Zimne rączki i nóżki u noworodka – kiedy udać się do specjalisty?
Wszystkie wymienione wyżej przypadki należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą. Szybko wykryte zaburzenia w pracy układu sercowo-naczyniowego maluszka, a także zapalenie opon mózgowych można wyleczyć, unikając trwałego uszczerbku na zdrowiu dziecka. Warto także odwiedzić specjalistę, gdy zimne rączki lub nóżki u dziecka utrzymują się zbyt długo. Każde wzbudzające niepokój rodziców objawy związane z zimnymi rączkami u niemowlaka lub niemowlęcia powinny być skonsultowane z lekarzem. Noworodki i niemowlęta są bardzo kruchymi, podatnymi na schorzenia istotami. Należy szczególnie dbać o ich zdrowie i kontrolować je.
Zobacz też:
Poduszki dla niemowląt - jaką wybrać?
Rytm snu u niemowlaka. Jak ułatwić dziecku zasypianie?
Kołdra sensoryczna. Czym jest i kto powinien z niej skorzystać?
Co chcą nam powiedzieć niemowlęta? Zobacz wideo:
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Stone RF