Zakończenie roku szkolnego coraz bliżej. Wielu uczniów podlicza już średnią, by sprawdzić, czy na ich świadectwach znajdzie się czerwony pasek. Temat okazuje się być kontrowersyjny. Aby nikt nie czuł się wykluczony, padł pomysł, żeby na każdym ze świadectw znajdował się pasek - miałyby one być w różnych kolorach. Psycholożka komentuje.
Świadectwo z czerwonym paskiem - jakie warunki trzeba spełniać?
Do wakacji już zaledwie kilka dni, wielu uczniów na ostatnią chwilę pragnie poprawić swoje oceny, aby móc pochwalić się słynnym czerwonym paskiem. Wbrew pozorom do wyróżnienia nie wystarczy tylko wysoka średnia ocen.
Arytmetyczna średnia ocen musi wynosić 4,75 lub więcej. Nie bez znaczenia jest także ocena zachowania lub też ze sprawowania. Aby dostać świadectwo z czerwonym paskiem, musimy uzyskać z niej co najmniej zachowanie bardzo dobre lub wzorowe.
Różne kolory pasków na świadectwach
Świadectwa z czerwonym paskiem pożądane są nie tylko przez uczniów, ale także przez ich rodziców. Panuje jednak obawa, że ci uczniowie, którym nie udało się osiągnąć wyższych wyników w nauce, poczują się gorsi. Dlatego świadectwa z paskiem, i to niekoniecznie z tym biało-czerwonym, zaczynają pojawiać się w niektórych szkołach.
Jak podaje portal edziecko.pl, dyrekcja szkoły z Grudziądza, która postanowiła nagrodzić wszystkich swoich uczniów, na zakończenie roku wręczając im fotoalbumy ze zdjęciami z całego roku. Inne z placówek wyróżniają natomiast wszystkich uczniów różnymi paskami na świadectwach.
- Nie popieram wprowadzania jako alternatywy kolorowych pasków na świadectwach w celu 'wyrównywania szans' i zapobiegania poczucia bycia gorszym. Wiem, że inicjatorom akcji zależy na docenieniu i nagrodzeniu wszystkich dzieci, bo przecież każde ma jakieś osiągnięcia (mniejsze lub większe) i w czymś jest dobre. Tylko chyba nie o to chodzi, żeby dzieciom nie było smutno i żeby wszyscy byli radośni. Nie musimy zadowalać dzieci za wszelką cenę. Według mnie kreowanie rzeczywistości, w której nagradzamy wszystkich i zacieramy na siłę różnice, żeby nikomu nie było przykro, to tworzenie sztucznego świata i wzmacnianie iluzji – powiedziała w rozmowie z portalem bryk.pl Beata Bartczak, psycholog i terapeuta rodzin.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oto najlepsze szkoły średnie w Warszawie. Sprawdź ranking, zanim podejmiesz decyzję
- Rekrutacja do szkół średnich. Do kiedy ósmoklasiści mają czas na złożenie dokumentów?
- Z nadzieją w przyszłość. Ekspert radzi, czym się kierować przy wyborze szkoły średniej
bryk.pl, edziecko.pl
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/Getty Images