Z nadzieją w przyszłość. Ekspert radzi, czym się kierować przy wyborze szkoły średniej

Wybór szkoły średniej, to jedna z pierwszych dorosłych decyzji każdego młodego człowieka. Tak poważnemu przedsięwzięciu towarzyszy wiele nerwów i stresu. Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby dobrze wybrać szkołę dla Twojego dziecka.
  • Droga do sukcesu. Czym się kierować przy wyborze szkoły średniej?
  • Pozycja szkoły w rankingu
  • O czym pamiętać przy wyborze szkoły

Szkoła uczy, wychowuje, a w dodatku - przygotowuje młodzież do wejścia na rynek pracy. Z wyborem liceum wiąże się często sporo obaw, planów i również nadziei. Uczniowie mogą przebierać wśród wielu typów placówek edukacyjnych, które odznaczają się różnym stylem nauczania i kładą nacisk na różne przedmioty. Warto więc zastanowić się, co decyduje o sukcesie szkoły i jej uczniów.

Muszą być świetni nauczyciele, zespół ludzi, którzy dogadują się i mają pasję. Drugim elementem są uczniowie, którzy chcą się uczyć, zadają pytania sobie, nauczycielom, chętnie przychodzą do szkoły i poświęcają także swój prywatny czas na rozwój. Ważne jest wzajemne rozumienie potrzeb i możliwości, zrozumienie, jak pracuje się z młodymi, zdolnymi ludźmi, jakie są ich indywidualne potrzeby– powiedział Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Uniwersyteckiego LO w Toruniu, uznanego za najlepsze liceum w Polsce.

ZOBACZ reportaż na temat Uniwersyteckiego LO w Toruniu, które po raz 4. zostało zwycięzcą tytułu najlepszego liceum w Polsce.

Droga do sukcesu. Czym się kierować przy wyborze szkoły średniej?

Zdaniem Zofii Grudzińskiej, pedagog z wieloletnim stażem, poszukiwania odpowiedniej szkoły powinno zacząć się od szczerej rozmowy rodzica z dzieckiem. Rozeznanie się w zainteresowaniach ucznia oraz określeniu kilku ciekawych dla niego kierunków z pewnością ułatwi wybór odpowiedniej placówki.

Dziecko ma prawo decydować o sobie i o tym rodzice muszą pamiętać. Z drugiej strony, w wieku 14 lat to patrzenie w przyszłość wygląda różnie. Zadaniem rodziców jest poprowadzić dziecko w dochodzeniu do jak najrozsądniejszego wyboru

– wyjaśniła Zofia Grudzińska.

Pozycja szkoły w rankingu

Zapytana o to, czy przy wyborze szkoły warto patrzeć na rankingi, Grudzińska odpowiedziała, że przede wszystkim należy pamiętać o tym, na co się patrzy i po co. Tego typu zestawienia biorą pod uwagę głównie olimpiady naukowe i wyniki egzaminów, co niekoniecznie przekłada się na indywidualne plany i potrzeby uczniów.

Po prostu musimy znać swoje dziecko. Trzeba z nim rozmawiać. Jeżeli dziecko ma zaufanie do nas, to będzie mogło przyjąć naszą perspektywę. Dalej, chodzimy do tych szkół, są dni otwarte, rozmawiamy z uczniami. Bardzo ważne, żeby nasze dziecko spotkało dzieciaki, które tam chodzą

- wyjaśniła nauczycielka.

Rankingi liceów ogólnokształcących biorą pod uwagę różne czynniki. W przypadku zestawienia Perspektyw, największe znaczenie mają wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (25%), dodatkowych (45%) i sukcesy uczniów na olimpiadach (30%). Największy nacisk kładzie się więc na te przedmioty, które uczniowie wybrali samodzielnie, a zaraz po nich plasują się osiągnięcia spoza podstawy programowej. Z tego względu, zamiast ograniczać się rankingami, warto też sprawdzić statystyki na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Publikowane każdego roku dane dają dobry wgląd w wyniki egzaminów maturalnych w poszczególnych województwach, powiatach, dzielnicach i liceach. Dane OKE uwzględniają także wskaźnik edukacyjnej wartości dodanej (EWD), który odzwierciedla efektywność nauczania.

Przy wyborze liceum dla swojego dziecka, rodzice powinni pamiętać o:

  • Wybraniu szkoły wspólnie z dzieckiem
  • Nienarzucaniu swoich wyborów dziecku
  • Rozpoczęciu poszukiwań odpowiedniego liceum, gdy dziecko jest w 5-6 klasie szkoły podstawowej – obserwacja dziecka, jego zainteresowań, silnych stron i talentów
  • Wybraniu kilka potencjalnych szkół na początku 8 klasy i odwiedzeniu ich w towarzystwie dziecka
  • Nie bazowaniu na rankingach
  • Nieograniczaniu się wyłącznie do liceów ogólnokształcących – do wyboru są również licea profilowane, technika i zawodówki
  • Pamiętaniu, że wybór szkoły średniej jest istotny, ale nie ostateczny

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Zabawa na bogato. Jak wyglądają dzisiejsze studniówki?

Pełnoletni uczniowie nie chcą być już dłużej traktowani jak dzieci

Czym zajmuje się tatuażysta i na jakie zarobki może liczyć?

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości