Wyciszenie dziecka czasami graniczy z cudem. Nie jest jednak niemożliwe. W naszym programie gościliśmy prawdziwego magika, który potrafi w kilka minut uspokoić nawet najbardziej płaczące niemowlę. Dr Stanisław Faliszewski, fizjoterapeuta opowiedział i pokazał – co zrobić, by nasz maluch spokojnie przesypiał noce.
Najczęściej popełniane błędy
Każdy z rodziców choć raz zaznał sytuacji, kiedy dziecko bez powodu płakało i nic nie było w stanie go uspokoić. Co wtedy zrobić? Płacz niemowlęcia może mieć wiele przyczyn. Czasami niezbędna jest diagnostyka pediatryczna, ale zdecydowana większość przypadków jest związana z procesem noszenia. Jak przyznał specjalista, większość rodziców, kiedy dziecko jest rozdrażnione i marudne, instynktownie je podnosi i przytula. Maluch wtedy często odgina się, jego pozycja staje się asymetryczna, napina obręcz barkową, nie może ssać rączki i wzmaga się jego niepokój, bo rośnie napięcie mięśniowe.
W pierwszym kwartale maluszek potrzebuje więcej kontroli zgięciowej. Rodzice trzymają dziecko w pozycji wysokiej, rozpoczynają kołysanie. Dziecko chwilowo się uspokoi, ale po odłożeniu do łóżeczka znowu zacznie płakać
Drugą przyczyną długotrwałego płaczu są problemy gastryczne. Wówczas również należy odpowiednio malucha ustawić, żeby gaz miał swobodne ujście.
Prawidłowe trzymanie dziecka
Niepokój u malucha często objawia się w momencie, gdy odruchy mamy są nerwowe. Wtedy pojawia się płacz, krzyk i problemy z zaśnięciem. Zamiast więc bujać i kołysać dziecko na wszystkie strony, warto zadbać o to, aby ustawić je w wygodnej i odprężającej pozycji.
Jak więc prawidłowo trzymać naszego malucha? Najlepiej jest ustawić dziecko w pozycji bocznej zrównoważonej, tak aby miało szansę ssać kciuk, bądź tyłem do brzucha mamy, chwytając pod nóżki. Dokładną instrukcję, jak robić to krok po kroku znajdziecie w wideo.
Zobacz także:
- Pierwsze święta z dzieckiem. Jak się przygotować, by uniknąć płaczu i stresu?
- Czas na smartwatch dla dziecka. Jak wybrać najlepszy?
- Jak nauczyć dziecko zegara – najpopularniejsze metody
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News