Dziecko

Czas na smartwatch dla dziecka. Jak wybrać najlepszy?

Dziecko

Autor:
Adrianna
Kowalczyk

Każdy z nas pamięta swój pierwszy zegarek. Dostawaliśmy je na urodziny, z okazji Pierwszej Komunii, czy właśnie pod choinkę. Niezależnie od okazji, taki prezent to było ogromne wydarzenie. Dla wielu to był pierwszy „dorosły” gadżet – trzeba było nauczyć się odczytywać godzinę z tarczy ze wskazówkami. Czasy jednak nieco się zmieniają i dziś dzieci czekają nie na tradycyjne czasomierze, a na nowoczesne, inteligentne smartwatche. Jakie powinny mieć funkcje i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Czy dziecku potrzebny jest smartwatch?

Dorośli często kwestionują zasadność zakupu „inteligentnego” zegarka dla dziecka. Podnoszą argumenty, że ich zaawansowane funkcje, takie jak powiadomienia o wiadomościach, czy precyzyjne monitorowanie funkcji życiowych nie jest im wcale potrzebne, co więcej, może rozpraszać uwagę maluchów na przykład podczas nauki. Jest w tym, oczywiście, ziarnko prawdy, warto jednak zwrócić uwagę na jeden bardzo istotny fakt. Mimo, że smartwatche z punktu widzenia dziecka są świetną zabawką, dla rodziców mogą stać się narzędziem, które zapewni im komfort i spokój, dzięki temu, że mogą pozostawać z dzieckiem w kontakcie, a także, dzięki wbudowanym modułom GPS – na bieżąco śledzić ich położenie. Smartwatche dedykowane najmłodszym użytkownikom są dostosowane do ich wieku, potrzeb i umiejętności. Nie są to 1:1 kopie urządzeń, które coraz częściej pojawiają się na nadgarstkach dorosłych. Co więcej takie rozwiązanie daje możliwość pozostawania z dzieckiem w kontakcie – także wtedy, kiedy jest w szkole, gdzie korzystanie z telefonów komórkowych nie jest mile widziane.  

Jakie cechy powinien mieć smartwatch dla dziecka?

Jeśli wydaje Ci się, że wybór smartwatcha dla malucha, jest, nomen omen, dziecinnie prosty, to zaskoczenie przyjdzie szybciej, niż się spodziewasz. Jak w prawie każdej obecnie dziedzinie i tu znajduje się szereg opcji i udogodnień. Nie zmienia się jednak założenie podstawowe: funkcjonalny smartwatch dla dzieci powinien łączyć w sobie funkcje telefonu (oczywiście po umieszczeniu w nim karty sim), zegarka oraz opaski sportowej. I choć taka mnogość funkcji może zaskakiwać – to właśnie one zapewnią twojej pociesze wygodę i bezpieczeństwo, a tobie – spokój i poczucie kontroli. Wybierając urządzenie zwróć uwagę, aby miało ono:

  • Moduł GPS
  • Możliwość wykonywania i odbierania połączeń (możliwość umieszczenia w nim karty sim)
  • Możliwość wysyłania wiadomości
  • Przycisk SOS
  • Krokomierz i monitoring snu
  • Pojemną baterię
  • Wytrzymałą obudowę
  • Kolor dedykowany osobno dziewczynkom i chłopcom

Jakie smartwatche warto kupić dziecku?

W sklepie internetowym euro.com.pl znalazło się wiele propozycji inteligentnych zegarków, które z pewnością zachwycą najmłodszych i zapewnią komfort rodzicom. Wśród nich: Garmin Vivo Fit Jr. 3

Opaska monitorująca aktywność Vivo Fit Jr. 3 to idealna propozycja dla młodszych dzieci, które cenią sobie indywidualizm. Kolorowy wyświetlacz i personalizowane tarcze z pewnością ucieszą malucha, a odporna nawet na najbardziej kreatywne przygody konstrukcja zapewni smartwatchowi wyjątkową trwałość – zegarek jest wodoodporny, a jego bateria jest łatwa w wymianie i wystarcza nawet na rok.

Monitor aktywności pozwala na kontrolowanie działań dziecka przez dedykowaną aplikację, co więcej można za jej pośrednictwem wyznaczyć maluchowi wciągające zadania, określać czas, w jakim mają zostać wykonane i przyznawać nagrody, tym samym motywując pociechę do kolejnych aktywności. Model ten nie posiada, co prawda, możliwości wykonywania połączeń, jednak dzięki temu, że w pamięci Vivo Fit Jr. 3 można zapisać alarmowy numer telefonu do opiekunów, zarówno rodzic, jak i dziecko mogą czuć się o wiele bezpieczniej.

TCL Family Watch MT40

To jednocześnie smartwatch i telefon komórkowy z dostępem do sieci 4G LTE. Dzięki temu dziecko może wykonywać połączenia głosowe i wideo, a także wysyłać i odbierać wiadomości. Co więcej, zawiera także monitor aktywności – liczy pokonaną odległość i spalone kalorie. Twórcy zegarka stworzyli urządzenie, które w pełni odpowiada potrzebom dzieci i rodziców jednocześnie.

Jak to możliwe? W zainstalowanej na telefonie aplikacji łatwo można sprawdzić położenie dziecka, co więcej można zdefiniować bezpieczną strefę np. wokół domu, po której maluch może swobodnie się poruszać. Jeśli ją opuści – włączy się alert.

Twórcy TCL Family Watch MT40 postawili też na wysoką jakość wykonania – zegarek jest odporny na pył i zachlapania, co czyni go świetnym kompanem zabaw bez obaw o uszkodzenia.

Forever Look Me KW-500

Zegarek posiada funkcje idealnie dostosowane do potrzeb dzieci i ich opiekunów. Nie tylko pozwala na szybkie zlokalizowanie malucha, ale także, dzięki opcji połączeń i wideopołączeń, na utrzymywanie stałego kontaktu z dzieckiem. Co więcej, jeśli rodzic podejrzewa, że dziecku coś zagraża może w dyskretny sposób uruchomić mikrofon w zegarku i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku

Oczywiście, jak każdy nowoczesny smartwatch, Forever Look Me jest wyposażony w krokomierz i monitoring snu, ma także wbudowane funkcje powiadomień SMS, aparatu, budzika, zmieściły się tam także gry.  

Dzięki swojej trwałej konstrukcji Forever Look Me świetnie sprawdzi się w różnych warunkach pogodowych - będzie służył dziecku w różnych warunkach pogodowych: jest odporny na deszcz, zachlapania, czy nawet krótkotrwałe zanurzenie.

Smartwatche Garrett Electronics

Miłośnicy rodzimych marek z pewnością ucieszą się na wieść, że również polscy producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów.

Jedną z takich propozycji, co więcej, dostępną jedynie w sieci RTVeuroAGD, jest zergarek Kids Time 4G Plus, marki Garrett Electronics.  Jak przystało na topowe produkty, smartwatch daje możliwość prowadzenia rozmów i wideopołączeń – to zapewnia bezpieczeństwo dziecku i spokój jego opiekunom. Ponadto w pamięć wewnętrzna i aparat pozwalają na uwiecznienie wszystkich, nawet najbardziej zwariowanych przygód.

Zegarek posiada oczywiście moduł GPS, który pozwala na śledzenie lokalizacji dziecka, ale także funkcję GEOogrodzenia, dzięki której opiekun może wyznaczyć dziecku bezpieczną strefę, po której może się poruszać. Dodatkowo, w sytuacji zagrożenia dziecko może skorzystać z przycisku SOS lub wybrać jeden z 3 wskazanych wcześniej numerów telefonów.

Inną propozycją marki Garrett Electronics jest dostępny w 4 kolorach zegarek Kids Time. Jego niewątpliwą zaletą, obok GPS, funkcji GEOogrodzenie, czy przycisku SOS, jest jego cena, około 250 zł.

Kolejnym modelem z oferty marki Garrett Electronics wartym uwagi jest smartwatch Kids Sun 4G Plus. Poza funkcjami dostępnymi w poprzednich zegarkach został także wyposażony w pulsometr, ciśnieniomierz oraz termometr, który możemy włączyć również z poziomu aplikacji – to świetne rozwiązanie szczególnie w tym trudnym dla wszystkich okresie infekcji.

Niesłabnącą popularnością cieszą się także modele Kids Cute 4G Plus (wyposażony w system Android i łączność 4G oraz Wi-Fi) oraz Kids Happy, który ma podwyższoną wodoodporność, dzięki czemu będzie idealnym kompanem zabaw.

Rozwiązania dla starszych dzieci: Xiaomi Mi Watch Lite

Oczywiście dziecięca stylistyka i ograniczone funkcje świetnie sprawdzą się w przypadku maluchów, jednak nieco starsi użytkownicy smartwatchy z pewnością szukają rozwiązań bardziej młodzieżowych, dostosowanych do potrzeb i stylu życia nastolatków. Przykładem może być smartwatch Mi Watch Lite marki Xiaomi, którego design, dzięki zastosowaniu nowoczesnych form i bardziej stonowanej kolorystyki z pewnością o wiele bardziej przypadnie im do gustu. Zegarek nie tylko ma wbudowany GPS i daje możliwość monitorowania funkcji życiowych (w tym także w trybach dostosowanych do 11 rodzajów treningów). Jego cechą charakterystyczną, która z pewnością zachwyci młodzież, jest galeria oryginalnych tarcz, w której znalazło się ponad 120 motywów, spośród których można swobodnie wybrać tan, który najlepiej pasuje do okazji, nastroju, czy stylizacji. esz wybrać tarczę, która idealnie odpowiada Twojemu nastrojowi, hobby lub stylizacji.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości