Dla osób dorosłych odczytywanie godzin na zegarze jest bardzo prostą i naturalną czynnością, jednak niektóre dzieci mają z tym problemy. Czas jest pojęciem abstrakcyjnym, dlatego dla maluchów nauka odczytywania zegara wydaje się trudna. Istnieje wiele metod, które odpowiadają na pytanie, jak nauczyć dziecko odczytywania godzin na zegarze.
Odczytywanie godzin na zegarze – przygotowanie do nauki
Zwykle dzieci potrafią odczytać godzinę z zegarka elektronicznego lub smartwatcha, jednak mają problem z czasomierzem ze wskazówkami. Naukę odczytywania godzin na zegarze można zacząć, gdy dziecko potrafi już czytać i posiada podstawową wiedzę na temat cyfr. Umiejętność odczytywania godzin z zegara powinna być opanowana przez dziecko około 6.–8. roku życia. Przede wszystkim każdy rodzic, który chce rozpocząć z dzieckiem naukę zegara wskazówkowego, powinien sprawdzić, czy maluch rozumie, czym jest czas, a także, czy zna liczby (zwłaszcza te od 1 do 24). Dobrze jest także wytłumaczyć dziecku, w jaki sposób liczony jest czas i czym różnią się zegary 12- i 24-godzinne. Ważne jest także dokładne wyjaśnienie, jakie funkcje spełniają wskazówki na zegarku. Nie należy zapominać o tym, aby wyjaśnić maluchowi różnicę pomiędzy zegarkiem ze wskazówkami a elektronicznym czasomierzem.
Nauka odczytywania godzin na zegarze – metody
Proces nauki należy rozpocząć od pełnych godzin, czyli momentu, w którym obie wskazówki zegara są w tym samym położeniu (na przykład na godzinie 12). Następnie należy przejść do bardziej zaawansowanych elementów, czyli znaczenia twierdzeń: "piętnaście po 12", "za piętnaście 12", "wpół do 12" itp. Jeśli chodzi o to, jak nauczyć dziecko godzin na zegarze, to można w tym momencie skorzystać z rysunków na własnoręcznie przygotowanym czasomierzu. Następnie można zdecydować się na ćwiczenia polegające na odczytywaniu godziny z zegara i zapisywaniu jej na kartce. Dla dzieci, które mają spore problemy ze zrozumieniem czasu i pojęć abstrakcyjnych, najlepszym rozwiązaniem będzie nauka praktyczna, czyli spoglądanie na zegarek przy konkretnej czynności (na przykład przed pójściem spać). Świetną metodą jest sprawdzanie z dzieckiem, ile czasu zajmują konkretne czynności, na przykład spacer, powrót z przedszkola do domu, kąpiel. Można także opowiedzieć maluchowi historyjkę lub rymowankę z godzinami.
Kolejnym sposobem na to, jak nauczyć dziecko znajomości zegara, jest wykorzystanie gier edukacyjnych i aplikacji na smartfona. Wielu producentów oferuje ciekawe zabawy związane z nauką odczytywania godzin na zegarze. W Internecie można także znaleźć wiele ćwiczeń do wydrukowania, a także zabaw edukacyjnych oraz filmów i bajek, które uczą dziecka podstaw odczytywania godziny. Maluch powinien mieć także możliwość samodzielnego ustawiania godziny na zegarze, a w tym celu najlepiej wykorzystać własnoręcznie wykonany czasomierz. Można zadać dziecku pytanie o to, która jest teraz godzina, a także zaproponować mu grę polegającą na odpowiednim odczytywaniu godziny lub ustawianiu wskazówek na konkretnej porze. Bardzo dobrym pomysłem jest kupienie dziecku zegarka ze wskazówkami na rękę, z którego będzie mogło odczytywać godziny. Czasomierz dla malucha powinien mieć wyraźne cyfry (a nie na przykład kropki), a także duże wskazówki.
Nauka zegara wskazówkowego – praktyczne wskazówki
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak zrobić zegar do nauki dla dzieci. Bardzo dobrym pomysłem jest narysowanie lub wydrukowanie dużej tarczy zegara, a także przymocowanie ruchomych wskazówek. Można również stworzyć wskazówki z ciastoliny i poprosić dziecko o odpowiednie ich uformowanie. Maluch powinien mieć możliwość uczestnictwa w przygotowywaniu zegara. Warto połączyć naukę odczytywania godzin z codziennymi czynnościami. W tym celu można narysować symboliczne rysunki, oznaczające wstawanie, jedzenie śniadania, wyjście do przedszkola lub szkoły, obiad, czas na zabawę, sen itp. Odczytywanie godzin na zegarze będzie dużo łatwiejsze, jeśli dziecko skojarzy poszczególne czynności z czasem. W sklepach z zabawkami i w placówkach edukacyjnych można znaleźć bardzo duży wybór zegarów dla dzieci do nauki. Zwykle przedmioty te są kolorowe i interaktywne, co z jednej strony ułatwia naukę, ale z drugiej może rozpraszać dziecko. Dlatego rodzic powinien wybrać taki rodzaj zegara, który będzie dostosowany do preferencji malucha.
Zobacz także:
Czy miłość do dziecka przychodzi "z automatu"? "Nie wszystkie kobiety mają instynkt macierzyński"
Zobacz wideo: Moje dziecko jest niejadkiem
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Ariel Skelley/Getty Images