wychowywanie dzieci

  Nagranie pewnej mamy wywołało w ostatnim czasie uśmiech na twarzach tysięcy internautów z całego świata.

  Rozsypywanie piasku i pozostawienie malucha bez nadzoru może zostać dopisane do rachunku.

  Nick Cannon cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony prasy. Wpływ na to ma jego stosunek do relacji rodzinnych i partnerskich.

  "Pokazujemy, że nie ma ról związanych z płcią".

  Maja Hyży od zawsze marzyła o dużej rodzinie i spełnianiu się w roli mamy. Teraz spodziewa się czwartego dziecka. Jest niezwykle szczęśliwa, choć nie ominęły jej ciężkie chwile.

  Polskie miasto trafiło do europejskiego rankingu.

  Patrycja Biegańska spełnia się jako dumna mama szóstki dzieci. Z godnym podziwu zaangażowaniem wychowuje pięciu chłopców, niedawno przywitała też na świecie długo wyczekiwaną córeczkę, Emmę.

  W psychologii słowo deprywacja oznacza brak zaspokojenia potrzeb, najczęściej psychologicznych. Zwykle ma źródło we wczesnym dzieciństwie. Niekiedy może prowadzić do poważnych zaburzeń. Jakich?

  Maciej Lisowski spełnia się jako troskliwy i odpowiedzialny tata dziewięcioletnich bliźniaczek, ale znajduje także czas na kreatywną działalność w sieci. Bloger znany jako "Matata", podjął się realizacji projektu, mającego na celu spopularyzowanie tematu uzależnienia dzieci od telefonów komórkowych. W Dzień Dobry TVN opowiedział o wyjątkowych warsztatach dla najmłodszych.

  Agata Rubik, Olivier Janiak i Krzysztof Hołowczyc zdradzają, jakimi rodzicami są. Opowiadają o tym, czy jako osoby znane również w mediach elektronicznych, pozwalają swoim dzieciom korzystać z internetu.

  Ewa Mrozowska, znana widzom stacji TTV z programu "Gogglebox. Przed telewizorem", jest szczęśliwą mamą małego Leona. Chłopiec często pojawia się na zdjęciach, które dumna rodzicielka publikuje na łamach mediów społecznościowych. Tym razem zapozował w trakcie jedzenia lodów, a umieszczona w sieci fotografia stała się pretekstem do podjęcia tematu spożywania słodyczy przez dzieci.

  Nauka odczytywania godzin na zegarze jest ważną zdolnością, która przydaje się w rozmaitych codziennych sytuacjach. Właśnie dlatego wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak nauczyć dziecko zegara i odczytywania godzin.

  Agnieszka Grochowska ma dwóch synów – 9-letniego Władysława i 5-letniego Henryka. Stara się być dobrą, mądrą mamą, a jednocześnie znajdować w macierzyństwie czas i przestrzeń dla siebie. Długo musiała dochodzić do tego stanu, by robiąc to, nie mieć wyrzutów sumienia.

  Magdalena Popławska odpoczywa po wyczerpującej, ale niezwykle inspirującej głównej roli w filmie o Agnieszce Osieckiej. Aktorka docenia dziś każdą chwilę z rodziną i wyjaśnia, jakie to szczęście być mamą.

  Monika Mrozowska jest szczęśliwą mamą czwórki dzieci. Swoimi rodzicielskimi doświadczeniami chętnie dzieli się z internautami. Teraz aktorka opowiedziała o powrocie swoich pociech do szkół. Okazało się, że nie mają łatwo.

  Anna Dereszowska rzadko otwiera się na tematy prywatne. Aktorka stara się chronić swoją rodzinę przed atakami ze strony tabloidów i portali plotkarskich. Tym razem stało się jednak inaczej. W wywiadzie dla magazynu Viva poruszyła temat życia w rodzinie patchworkowej. Okazało się też, że aktorka także wychowywała się z macochą.

  Dzieci, chociaż rozkoszne, czasem potrafią nieźle dać w kość, prawda? Bywa, że jako rodzice potrzebujemy wsparcia w poradzeniu sobie z kłopotami wychowawczymi i w zbudowaniu dobrej, silnej więzi z naszą pociechą. "Zrób coś z tym dzieckiem" to nie bezsilne wołanie o pomoc, czy okrzyk desperacji. To pierwszy krok do zmiany na lepsze na froncie rodzic-dziecko. Z pomocą przyjdzie psycholog kliniczna Ewa Narkiewicz-Nejno.

  Pandemia bez wątpienia jest bardzo trudnym czasem dla rodziców, którzy podczas pracy zdalnej usiłują sprostać zarówno obowiązkom zawodowym, jak i opieką nad dzieckiem. Jak wytłumaczyć pociechom, że rodzic mimo obecności w domu pracuje? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN Agnieszka Gola, psycholog dziecięcy.

  Im dzieci starsze, tym więcej elementów porannej rutyny mogą wykonywać samodzielnie. Aby im w tym pomóc, dobrym pomysłem jest zrobienie specjalnego organizera, który równocześnie zachęci ich do spełniania obowiązków, jak i wywoła uśmiech na twarzy.

  "Raport o dołowaniu" powinien otworzyć rodzicom oczy. Wykazano w nim, że używając nieodpowiednich słów, zaburzamy w dziecku jego poczucie własnej wartości. W naszym programie Agnieszka Grzechnik, dyrektorka Akademii Przyszłości i Maria Natalia Tymańska, mama 7-letniego Teo i 5-letniej Luny opowiedziały o tym, jak wspierać dzieci.

  Wielu ojców wyobraża sobie swoją rolę jako "bankomat". Chcą pracować, zarabiać, a z dzieckiem się bawić, a nie wychowywać. Jak jednak poprawić to podejście? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN psycholog, Piotr Mosak.

  Jak być rodzicem na pełen etat i nie zwariować? Mamy niepełnosprawnych dzieci udowadniają, że nie trzeba całkowicie poświęcać się macierzyństwu, zapominając o innych rolach życiowych, a przede wszystkim o własnej kobiecości.

  Takie historie naprawdę poruszają. Małżeństwo Domańskich stworzyło niezwykłe miejsce, w którym dzieci odnajdują miłość i ciepło. Choć sami mają trójkę pociech, rodzicielską opieką otoczyli szóstkę kolejnych.

  Cała Polska nadal żyje wielkim sukcesem Igi Świątek. Jednak zanim 19-latka odniosła spektakularne zwycięstwo podczas French Open, musiała przejść długą drogę. Nie zabrakło na niej także porażek. Czy można nauczyć dziecko przegrywać?

  Wśród rodziców często krążą mity dotyczące problemów z mową u pociech, jak np. to, że "rozgadają się", gdy pójdą do szkoły. Badania pokazują, że od ponad 20 proc. do ponad 40 proc. populacji dzieci w wieku 5-9 lat ma wady mowy. Jak temu zaradzić?

  W kontekście rodzicielstwa najczęściej mówimy o problemach spotykających matki. Wiele osób zapomina, że ojcowie również borykają się z wieloma trudnościami związanymi z tym tematem. Na naszej usiedli Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski, którzy w zabawnym stylu napisali poradnik "Tata nie ma siły". Jak oni ją znajdują?

  Każdy rodzic chce, by jego dziecko było do niego podobne. Dla każdej mamy i taty jego własny dziecko jest najpiękniejsze na świecie. Niestety zdarza się tak, że dziecko nie spełnia oczekiwań rodziców. Ma nie taki kolor włosów, jest nieładne lub niezbyt inteligentne. Dziecko słysząc to, czuje się odrzucone, traci poczucie własnej wartości. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy rodzice porównują swoje dzieci do innych dzieci bądź do ich rodzeństwa. Często robią to zupełnie nieświadomie. Uczymy przez to dzieci rywalizacji. Jak to zmienić? Jak motywować malucha i sprawić, by jego samoocena była wysoka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę i mamę trójki dzieci Monikę Mrozowską oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską.

  Karolina Malinowska razem ze swoim mężem Olivierem Janiakiem wystąpiła w kampanii jednej z biżuteryjnych marek. Małżeństwo pokazało w reklamie również swoje dzieci. Czy publiczne pokazywanie dzieci to ryzykowny temat? Czy modelka nie bała się oskarżeń, że para promuje się z dziećmi w mediach? Zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Kiedyś dzieci spędzały dużo czasu na podwórkach. Wisiały głową w dół na trzepakach, grały w piłkę i bawiły się w chowanego. Mamy od czasu do czasu wychylały się przez okno, żeby sprawdzić, czy ich pociechy nie przepadły lub, żeby zawołać dzieci na obiad. Na szyjach wielu maluchów był zawieszony klucz do domu. I nikogo nie dziwiło, że siedmiolatek sam maszeruje do domu i do 17.00 siedzi w nim bez opieki. Teraz to nie do pomyślenia. O wychowywaniu dzieci kiedyś i dziś rozmawialiśmy z Małgorzatą Terlikowską i psycholog Małgorzatą Ohme. Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.