Gdzie najlepiej wychowuje się dzieci? Polskie miasto w czołówce europejskiego rankingu

Dziecko stoi na trawie obok osoby dorosłej
Kraków. Najlepsze miasta do wychowywania dzieci w Europie
Źródło: d3sign/Getty Images
Każdy rodzic chce dla swoich dzieci jak najlepiej. Nie na wszystko ma jednak wpływ, dużo bowiem zależy od otoczenia, w którym dziecko dorasta. W rankingu aplikacji do nauki języków wyłoniono najbardziej sprzyjające do rozwoju pociech miasta w Europie. Wśród nich znalazła się polska miejscowość.

Europa. Najlepsze miasta do wychowywania dzieci

Międzynarodowa platforma edukacyjna Preply stworzyła ranking najlepszych miast Europy do założenia rodziny i wychowywania dzieci. W ocenie brano pod uwagę kilka kategorii między innymi: poziom edukacji i jej dostępność, opiekę zdrowotną i bezpieczeństwo oraz warunki sprzyjające prawidłowemu rozwojowi i efektywnemu spędzaniu wolnego czasu.

Gwiazdy o macierzyństwie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie

W każdej z wymienionych kategorii wyłoniono innego zwycięzcę, ale podsumowanie wszystkich punktów pozwoliło na stworzenie ogólnego zestawienia, w którym bezapelacyjnie wygrywa Funchal - miasto na portugalskiej wyspie Madera.

Drugie miejsce zajmuje Triest we Włoszech - miejsce, którego imponującą cechą jest poziom edukacji. Italia bowiem przeznacza na tę strefę bardzo duże nakłady finansowe.

Podium zamknęła kolejna portugalska miejscowość, a dokładniej sama stolica. W Lizbonie głównie doceniono rozsądne koszty życia i ciekawe przestrzenie rekreacyjne.

Kraków - raj dla dzieci i rodziców w Polsce

Jak w rankingu wypadły polskie miasta? Wyszczególniono ich wyłącznie siedem, z czego zaledwie jedno znalazło się w pierwszej trzydziestce ogólnego europejskiego zestawienia. Najgorszą ocenę otrzymały Katowice oraz Łódź, następnie Warszawa i Wrocław, a nieco więcej uznania zdobyły Poznań i Gdańsk.

Pozytywne aspekty dostrzeżono jedynie w Krakowie. Historyczne miasto zajęło 20. miejsce ex aequo z Newcastle w Wielkiej Brytanii i z Tromso w Norwegii. Lokatę zawdzięczają kategorii "Czas wolny i styl życia", w której uplasowało się na 10. pozycji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: preply.com

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości