Parenting

Jak pomóc dziecku wybrać kierunek kształcenia? "Przewidywanie jaki chce mieć zawód jest fikcją"

Parenting

Autor:
Patrycja
Sibilska
Moje dziecko nie wie, co chce robić w życiu…
Moje dziecko nie wie, co chce robić w życiu…Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wybór szkoły średniej, czy kierunku studiów to wyzwanie przed jakim stają dzieci w wieku nastu lat. O tym, czy w tym wieku, taka decyzja powinna być już jasno określona i jak wspierać w jej podejmowaniu swoje dziecko, opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, psycholog dziecięca i terapeutka Paulina Mierzejewska.

Co zrobić kiedy dziecko nie wie jaki kierunek nauczania wybrać

Dziecko, które staje przed jedną najważniejszych decyzji w swoim życiu, czyli przed wyborem ścieżki zawodowej, doświadcza dużego stresu. Wiele z nich zwyczajnie nie wie, kończąc szkołę podstawową lub średnią w którą stronę iść, jaki kierunek wybrać w szkole średniej, na jakie studia pójść i czy w ogóle się ich podejmować. W tym momencie wsparcie rodzice może okazać się bardzo pomocne, oczywiście jeśli podejdziemy do tego mądrze. 

- Mózg dziecka w tym wieku jeszcze nie jest tak przygotowany na to, żeby wybrać swoją drogę zawodową, ponieważ cały czas dojrzewa i on dojrzewać będzie jeszcze długo. Czyli to logiczne przewidywanie, jaki chce mieć zawód, co ja będę robił za 10 lat, czy to jest dobra droga, czy zła, jest fikcją. Dziecko potrzebuje, żebyśmy my słuchali jego potrzeb, tego w jakim kierunku chce zmierzać, że my widzimy przede wszystkim dziecko. Widzimy jego temperament, możliwości, to w czym jest dobry. Próbujemy razem z nim wybrać tę ścieżkę i na przykład, kiedy są takie dzieci, które mówią: "mamo ja w sumie to niczego nie lubię", to my możemy mu pomóc się zastanowić i zapytać: "gdzie się czujesz lepiej?" Popatrzeć jakie oceny zdobywa mu się łatwiej, czy z jakimiś jest trudniej i przeanalizować to razem z dzieckiem - tłumaczy Paulina Mierzejewska - psycholog dziecięcy i terapeutka.

Konsekwencje narzucania dziecku wyboru ścieżki zawodowej

Wielu rodziców, szczególnie tych, którzy realizują się na wysokich stanowiskach, pragnie, aby dziecko kontynuowało rodzinne tradycje i wybrało zawód zgodny z tym wykonywanym przez tatę prawnika, czy mamę lekarkę. Niejednokrotnie rodzice chcieliby także dzięki dziecku spełnić ambicje, których oni sami nie mieli okazji zrealizować we własnym życiu. Jakie mogą być konsekwencje takiego zachowania?

- Drogi i wybory dzieci są przeróżne i one mają prawo wybierać, różne rzeczy, które chcą robić. Mają prawo eksplorować, mają prawo poznawać, a to co rodzić może zrobić to przede wszystkim słuchać i pozwolić mu posprawdzać. (...) Przede wszystkim należy odłożyć na bok to, że mu nie będzie szło w szkole, bo dziecko będzie zestresowane, albo będzie próbować na siłę, to jego samoocena, jego myślenie o sobie, jego chęć do robienia czegoś będzie bardzo mała. Odbierzemy takiemu dziecku decyzyjność - przekonuje psycholog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości