Czy w wyborze szkoły warto kierować się rankingami?

Czym się kierować przy wyborze liceum?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Dobra szkoła średnia - dlaczego tak ważna?
Dobra szkoła średnia - dlaczego tak ważna?
Czy polska szkoła gubi talenty?
Czy polska szkoła gubi talenty?
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach
Już niedługo ósmoklasiści będą musieli zdecydować o swojej przyszłości i wybrać dalszą ścieżkę edukacji. W rankingu najlepszych liceów i techników w Polsce znajdują się m.in. szkoły z Warszawy, Krakowa oraz Gdyni. Czym uczniowie kierują się przy wyborze placówki? Na co zwracają uwagę?

Czym się kierować przy wyborze liceum?

Rankingi pokazują, że szkoły, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród uczniów, znajdują się m.in. w Warszawie, Krakowie czy Gdyni. Młodzi ludzie wybierają je ze względu na atmosferę, zajęcia pozalekcyjne, które oferuje szkoła, różnorodność uczniów, a także możliwość zdawania międzynarodowej matury.

- Wysokie miejsce w rankingu to zasługa naszych nauczycieli i uczniów. Przede wszystkim oni bardzo dobrze zdają maturę. Po drugie biorą udział we wszelkiego rodzaju olimpiadach i konkursach - mówiła Agnieszka Potocka, dyrektorka XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

- Uczniowie, którzy tutaj przychodzą wiedzą, że chcą zrobić coś więcej niż w przeciętnej szkole średniej, czyli kiedy jest realizacja podstawy programowej tylko - wyjaśniała Iwona Kotowska, nauczycielka w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Jej zdaniem dla uczniów ważne jest również to, jak wygląda nauka w danej szkole, jak się w niej pracuje.

Co ciekawe, opinie, które zbierają od starszych uczniów, nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. - Tworzy się jakieś opinie, że tu same kujony, że są ludzie demolowani. Bzdura od początku do końca, ponieważ przychodzą do nas młodzi ludzie, którzy mają jakiś określony cel w życiu, chcą go zrealizować - podkreślał Stanisław Pietras, dyrektor V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Choć spora część uczniów to laureaci olimpiad czy konkursów, to nie jest to reguła. Każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy. Nauczyciele przyznają, że praca z wybitnymi uczniami jest zarówno fascynująca, jak i trudna. - Ponieważ czasami pracuje się z osobą, o której się wie, że ona potencjałem szeroko rozumianym przewyższa - zaznaczyła Anna Śmigielska, nauczycielka XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Dlaczego dobra szkoła jest ważna?

Warto dodać, że wybór szkoły nie jest prosty. Jedni uczniowie nie mają skonkretyzowanych planów, a inni dokładnie wiedzą, co chcą robić i placówkę wybierają bardzo świadomie. Tak było w przypadku Roberta Makłowicza, dziennikarza, podróżnika, pisarza, prowadzącego programy kulinarne.

- Byłem młodym człowiekiem o dość skonkretyzowanych zainteresowaniach. Wiedziałem, że fizyka i matematyka nie są to rzeczy, które mnie interesują i wiedziałem, że nigdy mnie nie zainteresują, zatem przy wyborze kierowałem się miejscem, które nie będzie mnie nadmiernie fizycznie i matematycznie prześladować. Szkoła, do której poszedłem, miała klasę humanistyczną. Była znana z tego [...], że pozwala młodym ludziom rozwijać swoje zainteresowania, nie przekarmiając ich pulpetami wiedzy z innych dziedzin, które dla nich mogą być później w życiu zbędne - wspominał w Dzień Dobry TVN Robert Makłowicz.

Tomasz Sianecki, dziennikarz, ukończył liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. O wyborze tej szkoły zdecydowała tzw. czarna jedynka, czyli drużyna harcerska. - To było bardzo istotne dla mnie, jeśli chodzi o wybór i to, że siostra poszła tam dwa lata wcześniej. Takie były moje motywacje - opowiadał.

Choć przy wyborze szkoły wielu uczniów kieruje się właśnie miejscem placówki w rankingu, to nie mają one aż tak dużego znaczenia. - Jedna informacja z nich wychodzi, że absolwenci osiągają wyniki. Natomiast, czy to jest zasługa szkoły, to już jest kwestia niezupełnie pewna - podsumował prof. Krzysztof Biedrzycki, ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych, pracownik UJ.

Zatem czy warto brać pod uwagę rankingi? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości