Zmiany w żłobkach. Specustawa znosi limity w opiece nad dziećmi
Ustawa z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi do lat trzech zawiera przepisy, które do tej pory regulowały zasady funkcjonowania żłobków. Jeden opiekun mógł zajmować się jednocześnie nie więcej niż ośmiorgiem zdrowych maluchów lub maksymalnie pięciorgiem dzieci z niepełnosprawnościami.
Co wpływa na rozwój dziecka?
Przepisy te zostały zniesione z dniem 12 marca 2022 roku wraz z wprowadzeniem specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. W związku z napływem uchodźców wzrosła liczba dzieci poniżej 3. roku życia, które muszą zostać objęte opieką polskich placówek. Tym samym zniesiono limity wolnych miejsc w klubach dziecięcych (dotychczas przyjmowano 30 podopiecznych) oraz maksymalną liczbę maluchów, które pozostają pod nadzorem jednego opiekuna. Górne granice nie zostały ustalone.
Dorota Gierej, wicedyrektorka Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej poinformowała, że zmiany zachodzące w żłobkach nie wymagają zgody rodziców.
- Dzienny opiekun może zajmować się liczbą dzieci większą niż pięć oraz większą niż osiem i nie jest w takim przypadku wymagana zgoda rodzica lub zgoda na uczestnictwo takiego rodzica w zajęciach prowadzonych przez dziennego opiekuna - ogłosiła.
Do podmiotu prowadzącego instytucję opieki pozostaje ocena jego możliwości, aby zapewnić bezpieczną opiekę nad dziećmi.
Zmiany w opiece nad dziećmi w żłobkach. Do kiedy obowiązują?
Wprowadzone wraz ze specustawą zmiany nie mają terminu obowiązywania. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznacza, że wszystko zależne jest od sytuacji militarnej za naszą wschodnią granicą.
- Mając na uwadze konflikt zbrojny w Ukrainie i brak możliwości określenia terminu jego zakończenia, a także przybywających do Polski obywateli Ukrainy, nie można w tym momencie wskazać terminu, do którego będą obowiązywać ułatwienia w tworzeniu nowych instytucji opieki dla dzieci do lat trzech oraz w tworzeniu nowych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech w funkcjonujących już instytucjach opieki - przekazuje resort.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Specustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy. Legalny pobyt, świadczenia i wniosek o refinansowanie pobytu
- Jak zapisać dziecko na wakacyjne dyżury w przedszkolach? "Miasto ma obowiązek zapewnić miejsce"
- Leśne przedszkole dla dzieci. "Maluchy uczą się swoich granic"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images