Parenting

Jak zapisać dziecko na wakacyjne dyżury w przedszkolach? "Miasto ma obowiązek zapewnić miejsce"

Parenting

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu

Ruszyła rejestracja na dyżury wakacyjne w przedszkolach publicznych w Warszawie. Rodzice przez dwa tygodnie będą mogli zapisać swoją pociechę do wybranej przez siebie placówki. Jak wygląda proces rekrutacji? Gdzie szukać listy dostępnych miejsc? O tym w opowiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 Justyna Suchecka.

Dyżur wakacyjny w przedszkolu

4 kwietnia rozpoczęła się rejestracja na dyżury wakacyjne w przedszkolach publicznych w stolicy. Będzie trwała tyko dwa tygodnie. - Przedszkola w Warszawie działają w trzech turnusach, dlatego że w tym czasie raz, że nauczyciele muszą mieć kiedyś wolne, dwa, że trzeba zrobić remonty i przygotować się do nowego sezonu więc trzeba było to podzielić - tłumaczy dziennikarka TVN24 Justyna Suchecka.

Chętnych na skorzystanie z dyżurów jest wielu - co roku tysiące rodziców chce zapewnić swoim dzieciom opiekę na okres wakacyjny. Te dwa tygodnie są okazją do zgłoszenia się do najbardziej odpowiadającej nam placówki. - W Warszawie już tej chwili zdecydowana większość placówek z tego korzysta. Są to głównie przedszkola publiczne, ale też niektóre mają umowę z miastem na opiekę wakacyjną, dlatego właśnie, że chętnych przybywa - podkreśla nasza rozmówczyni.

- Ich cały wykaz dostępny jest na stronie miasta i możemy sprawić je właśnie pod kątem miejsca zamieszkania, ale to nie jest warunek. Przedszkola nie są rejonowe, więc możemy wylądować w innej dzielnicy - dodaje.

Rekrutacja dziecka do przedszkola na wakacje

O przydzieleniu miejsca nie decyduje kolejność zgłoszeń, a punkty w rekrutacji. - Miasto może przyznawać również swoje kryteria np. kiedy rodzeństwo chodzi do przedszkola, to wiadomo, że staramy się, żeby miało tę opiekę razem, a nie w różnych dzielnicach - opowiada Justyna Suchecka.

Jak podkreśla, informacje o terminach rejestracji w innych miejscowościach będą dostępne w lokalnym wydziale oświaty lub edukacji. W Warszawie można zrobić to online, a osoby korzystające z "profilu zaufanego" nie muszą zanosić dokumentów do placówki. Należy jednak pamiętać, by termin, na który zapisywana jest pociecha, był odpowiednio przemyślany i nie uległ znaczącym zmianom.

Co zrobić, gdy dziecko nie zakwalifikuje się do wybranego przez nas przedszkola? Z pomocą przychodzą rekrutacje uzupełniające, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie dostanie się miejsca w konkretnie wybranym przez nas przedszkolu. - Miasto ma obowiązek zapewnić miejsce - zaznacza gościni Dzień Dobry TVN.

Opieka w przedszkolu podczas dyżurów wakacyjnych

Jak wygląda opieka nad dzieckiem podczas dyżurów wakacyjnych? - Gdy rozmawiam z nauczycielkami, to one twierdzą, że starają się, aby wyglądały one najnormalniej jak się da: żeby to były zabawy, rozwój i jakieś edukacyjne zajęcia - wylicza dziennikarka TVN24. Trudnością w tej sytuacji może okazać się adaptacja w nowym środowisku, dlatego opiekunowie kładą duży nacisk na integrację grupy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości