Ciąża

Pas ciążowy. Jakie są wskazania do noszenia pasów ciążowych, a jakie są ich wady?

Ciąża

Autor:
Adrian
Adamczyk
Ciężarna kobieta w pasie ciążowym

Wśród wielu akcesoriów, w jakie zaopatrują się młode mamy, znajduje się pas ciążowy. W sprzedaży są pasy ciążowe do spodni, podtrzymujące, ortopedyczne. Jaki pas ciążowy kupić i jak go nosić, by nie szkodził zdrowiu?

Pas ciążowy jest jednym z tych artykułów dla przyszłych mam, które cieszą się rosnącą popularnością. Pas ciążowy ma za zadanie przede wszystkim podtrzymywać brzuch. Jednocześnie część osób jest zdania, że po porodzie odpowiednio dobrany pas pociążowy pomaga wrócić do dawnej sylwetki. Zdania na temat skuteczności pasów ciążowych i pociążowych są podzielone, a jaka jest prawda?

Czym jest pas ciążowy?

Pas ciążowy jest zakładany głównie w trzecim trymestrze ciąży, kiedy kręgosłup jest najbardziej obciążony lub wcześniej, kiedy jest ciąża bliźniacza. Im większy brzuch, tym większy dyskomfort kobieta odczuwa. Jeśli jest wybrany prawidłowo, bóle pleców są mniejsze, a brzuch jest podniesiony.

Pas ciążowy jest zakładany w taki sposób, że wymusza prawidłową postawę ciała. Część ciężarnych już na początku ciąży dopisuje pas ciążowy do obowiązkowego wyposażenia szafy. Pod względem wizualnym pas ciążowy wygląda na brzuchu jak bielizna korygująca. Czasem pas ciążowy przypomina wstawki wszywane do spodni ciążowych. Chociaż można mówić o zaletach tego rozwiązania, są też wady, w tym może być szkodliwy dla zdrowia.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Jak nosić pas ciążowy i dlaczego warto?

Jeśli bóle związane z ciążą znacząco wpływają na funkcjonowanie, wtedy część kobiet sięga po pas ciążowy. Jest on zalecany głównie przy dużym brzuchu, ale można go założyć już w 3 miesiącu ciąży. Pas ciążowy jest nie tylko na bóle kręgosłupa, ale odciąży także ścięgna i miednicę.

Pasy ciążowe – wady

Pasy ciążowe wiążą się z wieloma zaletami, ale mają sporą grupę przeciwników. Zaznaczają oni, że pasy ciążowe podtrzymujące mogą zbyt uciskać brzuch, przez co krew w tamtym rejonie będzie miała gorszy przepływ. Samo odciążenie kręgosłupa i ścięgien też może mieć drugie dno – przez zbytnie odciążenie, mogą się one stać słabsze.

Stanowczo odradza się, by pas ciążowy był noszony przez cały czas. Jeśli kobieta jest w domu, ma możliwość odpoczynku, powinna zrezygnować z pasa. Absolutnie nie wolno w nim spać. Pas ciążowy podtrzymujący brzuch lepiej zostawić na dłuższe wyjścia na miasto czy na zakupy. Często zaleca się, by przy poważniejszych dolegliwościach, zaopatrzyć się w pas ciążowy ortopedyczny. Jeśli natomiast przyszłej mamie chodzi głównie o bezpieczeństwo i wygodę podczas podróży, warto zainteresować się pasami ciążowymi do samochodu.

Jak wybrać dobry pas ciążowy?

Przeglądając pasy ciążowe, warto skupić się tylko na tych z górnej półki, które wykonane będą z tworzyw elastycznych i dopasują się do brzucha, ale nie będą go uciskały. Ponadto materiał, z którego będzie wykonany pas ciążowy, musi być przewiewny, co ma znaczenie zwłaszcza latem. W pierwszej kolejności patrzy się na regulację zapięcia. Każda ciąża przebiega inaczej, więc nie można oszacować, jak duży będzie brzuch w ostatnich tygodniach. Dzięki możliwości manipulowania szerokością pasa ciążowego, będzie można z niego korzystać przez całą ciążę. Poza regulowanym zapięciem, warto spojrzeć, czy dany model jest bezszwowy, co pozwala zniwelować ryzyko dyskomfortu. Na ortopedycznym pasie ciążowym wybór się nie kończy. Czasem kobiety decydują się na takie produkty, które są przede wszystkim ozdobą. Pas do spodni ciążowych lub spódnicy będzie ciekawym uzupełnieniem stylizacji. Poza tym przyszła mama nie będzie musiała się krępować, że brzuch będzie się odsłaniał.

Czym jest pas pociążowy?

Jeszcze innym elementem wyposażenia młodej mamy jest pas pociążowy. Podobnie jak pas ciążowy, wzbudza wiele dyskusji. Są kobiety, które go chwalą i są takie, które ostrzegają przed szkodliwymi skutkami jego zakładania. Pas pociążowy wykonany jest z elastycznego materiału, który najczęściej zapina się na rzep. Ma się dopasować do kształtu brzucha po porodzie i wizualnie korygować mankamenty sylwetki.

Pas pociążowy ma jeszcze jedną funkcję. Ma wzmacniać mięśnie i odciążać kręgosłup. To, co budzi największe wątpliwości to pas ciążowy zakładany po cesarce. Zdaniem przeciwników,jego noszenie będzie uniemożliwiało gojenie się rany, a mięśnie nie będą pracowały prawidłowo. Pas pociążowy po cesarce i pas ciążowy po porodzie naturalnym nie będą wystarczające, kiedy kobieta chce wrócić do formy. Równocześnie powinna zadbać o większą aktywność fizyczną i prawidłową dietę. Karmienie piersią dziecka również ułatwia powrót do formy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Oleg Breslavtsev/Getty Images

Pozostałe wiadomości