Odzież ciążowa – rozmiar, krój, modele

Autor:
Adrian
Adamczyk
kobieta w ciąży, która kupuje ubrania

Odzież ciążowa obecnie stanowi osobny dział mody kobiecej. Do tego szczególnego okresu dopasowane zostały nie tylko tuniki, bluzki i spodnie, ale i bielizna ciążowa. Odzież w trakcie ciąży przede wszystkim ma zapewnić przyszłej mamie komfort poruszania się, musi być więc luźna i przewiewna.

Producenci odzieży ciążowej zaczynają już coraz częściej brać pod uwagę fakt, iż okres ciąży nie jest równoznaczny z brakiem aktywności zawodowej, sportowej czy towarzyskiej. Dlatego dla przyszłych mam oferują różnorodne stroje i ciekawe modele dostosowane do wielu okazji. W ofercie odzieży ciążowej znajdziemy więc spodnie, bluzki, sukienki wizytowe, płaszcze oraz ubrania na zimę i na lato.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Odzież ciążowa: jak dobierać garderobę?

Odzież ciążowa: duże rozmiary – to pierwsze skojarzenie wielu przyszłych mam. Producent odzieży ciążowej natomiast posługuje się standardową rozmiarówką. Poszukując ubrań, należy więc kierować się do tej pory noszonym rozmiarem. Ciążowa odzież ma po prostu najczęściej specjalny krój oraz wstawki, które tworzą dodatkowe miejsce na brzuch i powiększające się piersi.

Kobiety często myślą, że wymiana garderoby odbywa się dopiero w drugim trymestrze ciąży. Rzeczywiście w pierwszym jej stadium ciężarne zachowują swoją dotychczasową budowę ciała, natomiast staje się ono coraz bardziej wrażliwe. Nowoczesna odzież ciążowa odpowiada na tę zmieniającą się wrażliwość i oferuje dopasowaną do potrzeb przyszłej mamy bieliznę. Jest ona przede wszystkim pozbawiona wewnętrznych haftek, aplikacji, dodatkowych szwów – słowem, wszystkiego tego, co może powodować uczulenia, otarcia lub po prostu fizyczny dyskomfort. Dlatego w chociażby wygodny stanik przyszła mama powinna wyposażyć się jak najszybciej.

Odzież ciążowa – jak powinna być skrojona?

Producent odzieży ciążowej na pierwszym miejscu stawia komfort przyszłej mamy. Oczywiście nie oznacza to, że nie może ona wyglądać modnie, podstawowym kryterium powinna jednak być wygoda. Niezależnie od tego, czy naszą bazą jest hurtownia odzieży ciążowej, czy stawiamy raczej na używaną odzież ciążową, kluczowy w wyborze powinien być materiał, z jakiego ubrania są wykonane. Najlepsze są naturalne materiały (bawełna, jedwab, len, bambus), które pozwalają ciału oddychać. Sztuczne materiały powodują większą potliwość ciała, co w konsekwencji prowadzić może do szybszego namnażania wszelkiego rodzaju wirusów i bakterii. To z kolei może prowadzić do infekcji oraz uczuleń. Dlatego zestaw odzieży ciążowej nie powinien składać się z ubrań m.in. z dodatkiem poliestru.

Odzież damska ciążowa powinna być przede wszystkim dobrze skrojona. Najlepiej sprawdzą się bluzki, tuniki i sukienki o kroju kopertowym, a także te odcinane pod biustem. Idealnie podkreślą one ciążowy brzuszek, jednocześnie nie odbierając kobiecie jej naturalnych kształtów.

Kiedy kobieta potrzebuje pełnego zestawu odzieży ciążowej?

Odzież ciążowa przydaje się na każdym etapie ciąży, natomiast gruntowna przebudowa garderoby odbywa się najczęściej w połowie drugiego trymestru. W przypadku bardzo szczupłych kobiet może to być nawet ostatni trymestr. Spodnie to najbardziej newralgiczny element całego zestawu. Często zdarza się, że już w pierwszym trymestrze przyszła mama nie do końca mieści się w dotychczasowe spodnie, natomiast te typowo ciążowe są na nią jeszcze za duże. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się legginsy lub alladynki, najlepiej wykonane z elastycznego materiału, z szerokim i rozciągliwym pasem brzusznym.

Odzież ciążowa: modna w każdym momencie

Ekskluzywna odzież ciążowa to stały składnik kolekcji dedykowanych przyszłym mamom. Producenci zdają sobie sprawę, że w drugim i trzecim trymestrze odzież ciążowa może być potrzebna na różne okazje. Odzież ciążowa: płaszcze, sukienki wizytowe, komplety do pracy – wszystko specjalnie dla mam. Obecnie okres aktywności zawodowej kobiet w ciąży wydłuża się nawet do ostatnich tygodni przed porodem, dlatego też w konfekcjach ciążowych coraz częściej znajdują się klasyczne sukienki o dodatkowych wstawkach oraz spodnie wizytowe. Przyszła mama może więc być aktywna zawodowo i towarzysko. Polska odzież ciążowa, szczególnie małe, kilkuosobowe firmy, są w stanie sporo w tym temacie zaoferować.

Druga odsłona ubrań dla przyszłych mam to śmieszna odzież ciążowa. Często wykorzystywana do zaanonsowania rodzinie i znajomym dobrej wiadomości. W internecie można spotkać całą masę ubrań ze śmiesznymi napisami i rysunkami podsumowującymi temat ciąży (nieśmiertelne "someone is here"). Co ciekawe, ta moda coraz częściej zaczyna dotyczyć również przyszłych ojców.

Odzież ciążowa używana, czyli jak nie wydać majątku

Odzież ciążowa to spory wydatek i nie wszystkich rodziców stać na to, aby wybierać z najnowszych konfekcji. Odzież ciążowa na lato, na zimę, sukienki, spodnie – to wszystko ubrania, z którymi po okresie ciąży kobieta często żegna się na zawsze. Niezależnie, czy jest to elegancka odzież ciążowa, czy codzienne ubrania, jej ceny u producentów nie są niskie. Zawsze można jednak skorzystać z tańszego sposobu. Jest nim zakup odzieży używanej. Część kobiet po urodzeniu dziecka często pozbywa się swojej ciążowej odzieży. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku tak drogich ubrań, jak zimowa odzież ciążowa czy odzież ciążowa XXL.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mint Images/Getty Images