W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę? Zaskakujące wyniki badania

Idealny wiek na zachodzenie w ciążę
Idealny wiek na zachodzenie w ciążę
Źródło: BSIP / Contributor/Getty Images
Debata na temat optymalnego wieku do zajścia w ciążę nadal budzi emocje. Jedni twierdzą, że im wcześniej, tym lepiej. Drudzy natomiast wychodzą z założenia, że czas nie gra tutaj roli. Naukowcy z Korei Południowej określili, kiedy kobieta powinna zdecydować się na ciążę, żeby jak najdłużej żyć.

Kiedy najlepiej jest zajść w ciążę?

Okazuje się, że jednym z najważniejszych czynników, jakie wpływają na płodność kobiety, jest jej wiek. Im jest młodsza, tym ma większe szanse na zajście w ciążę. Naukowcy z Korei Południowej sprawdzili, w jakim dokładnie wieku należy rodzić swoje pierwsze dziecko, żeby było to jak najkorzystniejsze dla naszego zdrowia.

Przyjrzano się zależności, między wiekiem kobiet zostających pierwszy raz matkami, a ich umieralnością. Badania na ten temat ukazały się w piśmie "Maturitas". Wynika z nich, że kobiety, które zostają matkami w wieku ok. 24 - 25 lat, żyją dłużej niż te, które rodzą pierwsze dziecko w późniejszym wieku. 

Starszym kobietom trudniej zajść w ciążę?

Jak przestrzegają eksperci, kobieta w wieku powyżej 40 lat, jeśli stara się o dziecko, ma zaledwie 10 procent szans na powodzenie. Najlepszym momentem zajścia w ciążę dla kobiety, z biologicznego punktu widzenia, jest wiek między 18 a 25 lat.

Koreańscy naukowcy przeanalizowali dane ponad czterech tysięcy kobiet. Porównali stan zdrowia 1498 Koreanek, które pierwszy raz zostały mamami w wieku od 20 do 23 lat. Następnie 1033, które rodziły pierwsze dziecko w wieku 24-25 lat. W trzeciej grupie natomiast znalazło się 1 513 kobiet, które zostały mamami w wieku od 26 do 36 lat.

— Starszym matkom trudniej wrócić do formy po ciąży i porodzie niż młodszym, ich mięśnie mogą nie funkcjonować tak jak wcześniej — czytamy wypowiedź profesora Sangshin Parka z Uniwersytetu w Seulu na łamach "Daily Mail". 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: BSIP / Contributor/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości