zapłodnienie

  zapłodnienie

  Jak wygląda procedura związana z zapłodnieniem in vitro? Dlaczego do klinik zgłasza się coraz więcej osób i dlaczego wiele z nich wybiera ośrodki w Czechach? Embriolog Aneta Filipiak, pracuje w czeskiej klinice in vitro: "Dzieci, które powołałam na świat, można liczyć w tysiącach. Początki mojej pracy nie były tak trudne, jak teraz. Kwestia środowiska, kwestia tego co spożywamy, jak żyjemy ma bardzo duży wpływ na płodność. W tych czasach przypadki są trudniejsze".

  W sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń dotyczących sprzedaży nasienia. Co napędza ten rynek i dlaczego kobiety decydują się na tego typu transakcje, korzystając z usług przypadkowych, nieprzebadanych dawców? Jak ta sytuacja wygląda z prawnego punktu widzenia?

  Z gośćmi Dzień Dobry TVN: ekspertem Ministerstwa Zdrowia ds. niepłodności prof. Waldemarem Kuczyńskim oraz prezeską stowarzyszenia "Nasz bocian" Anną Krawczak porozmawialiśmy na temat kontrowersji, jakie budzi nowa ustawa o zapłodnieniu in vitro. Czy to prawda, że w Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba będzie zgłosić, że nasze dziecko urodziło się dzięki metodzie in vitro? Dlaczego niebiologiczny ojciec będzie zobowiązany składać oświadczenie woli? Czy faktycznie nowelizacja ta stygmatyzuje? Jakie wątpliwości budzi? Zobaczcie, jakie przepisy wejdą w życie niebawem!

  Ta historia wstrząsnęła całą Polską. Trzydziestoletnia kobieta - po zapłodnieniu metodą in vitro - urodziła nie swoje dziecko. Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że plemniki pochodzą od partnera kobiety, która urodziła, a komórka jajowa od innej matki. Sprawa wyszła na jaw, ponieważ u dziecka stwierdzono wady genetyczne. Kto w myśl polskiego prawa jest matką dziecka, a kto ojcem? Dlaczego mogło dojść do pomyłki? Jak sprawa wygląda od strony prawa karnego? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z ginekologiem Romualdem Dębskim i adwokatem Luką Szaranowiczem.

  Na zamrożenie gamet decyduje się coraz więcej młodych i zdrowych kobiet. Czy tylko po to, by potem z nich skorzystać? Czy da się oszukać czas? Jak wygląda regulacja prawna ich zamrażania? Czy hibernacja komórek jajowych to sposób na wieczną płodność kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był embriolog dr Krzysztof Papis.

  Okazuje się, że nasienie mężczyzn narażonych na stres jest mniej wartościowe niż tych zrelaksowanych. Jak poprawić jakość męskiego nasienia spożywając odpowiednie pokarmy? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawiali: ginekolog dr Grzegorz Południewski oraz dietetyk Dorota Osóbka. Jak urozmaicać swoją codzienną dietę, by zwiększyć ilość plemników?

  Na polskim rynku ukazała się książka Marty Brzezińskiej-Waleszczyk o naturalnym planowaniu rodziny - "Wszystko, co chcecie wiedzieć o seksie bez antykoncepcji, ale boicie się zapytać". Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Aleksandrę i Mateusza Filipiuków oraz Dorotę i Tomasz Cieślińskich, którzy - jak sami mówią - naturalne planowanie rodziny to ich styl życia.

  Panuje przekonanie, że za antykoncepcję odpowiedzialna jest kobieta. Nic bardziej mylnego. Mężczyźni też mogą przejąć te obowiązki - i coraz częściej to robią. Wystarczy zwykła i bezbolesna wazektomia - zabieg polegający na przecięciu nasieniowodu. Tylko który mężczyzna by się jej podał? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ginekolog, położnik i właściciel kliniki przeprowadzającej wazektomię dr Eugeniusz Siwik oraz Piotr Konopka, pacjent dr Siwika, który przeszedł zabieg wazektomii.

  Czy wiedzieliście o tym, że przy zabiegu „in vitro” można zaplanować płeć dziecka? Taka manipulacją płcią dziecka pojawiła się po raz pierwszy w Chinach w latach 70. Teraz stosowana jest m.in. w USA. Czy w Polsce zdarzają się przypadki manipulowania płcią dziecka? Czy do dr. Romualda Dębskiego, ginekologa i położnika zgłoszają się pary, które chcą mieć dziecko konkretnej płci?