Co piąta kobieta ma szanse na naturalne zapłodnienie.
Jaki śluz przed okresem może być pierwszą oznaką ciąży? Kiedy wodnisty śluz wydzielany jest fizjologicznie? Obserwacja śluzu szyjkowego informuje nie tylko o płodności kobiety podczas planowania ciąży z wykorzystaniem naturalnym metod planowania rodziny, może być również przydatna w ocenie stanu zdrowia kobiety, choćby we wczesnej diagnostyce zapalenia pochwy.
Szyjka po zapłodnieniu zmienia swój wygląd i położenie. Dzięki temu możliwe jest ustalenie, czy doszło do zagnieżdżenia zarodka oraz czy ciąża przebiega prawidłowo.
Proces zagnieżdżania się zarodka w macicy jest momentem, którego symptomów wypatruje wiele kobiet starających się o dziecko.
Czy procedura in vitro zostanie zautomatyzowana?
Chloe i jej brat Max są bliźniakami, chociaż między nimi są 3 lata różnicy. Rodzice podkreślają, że dzieci są nie tylko do siebie podobne w wyglądzie, ale również w zachowaniu. Rodzeństwo określa się mianem IVF. Dlaczego?
Statystyki skuteczności inseminacji wahają się od 5 do 25% na cykl. Stosuje się ją przede wszystkim w przypadku problemów z nasieniem partnera.
Według innych lekarzy udrażnianie jajowodów nie daje gwarancji skuteczności, ale otwiera przed częścią pacjentek szansę na zajście w ciążę.
Zaskakujące wyniki badania.
Lekarz zajmował się leczeniem niepłodności, wyszło jednak na jaw, że używał swojej spermy. W związku z tym co najmniej 80 osób nie wie, kim jest ich biologiczny ojciec. Ginekolog nie przyznaje się do winy.
"Twój tata i ja marzyliśmy o Tobie. Jestem zaszczycona, że w końcu mogę powitać część fenomenu jakim jest Chumpy, z powrotem na świecie" – napisała Ellidy Wlug, anonsując tym samym ciążę. Po śmierci ukochanego Alexa Pullina, olimpijczyka i trzykrotnego medalisty mistrzostw świata w snowboardzie, spełniło się jej największe marzenie.
W dzisiejszych czasach mamy coraz większą kontrolę nad procesem zapłodnienia. Po niezabezpieczonym stosunku zastanawiamy się, czy możliwe było zapłodnienie, a jeśli tak, to po ilu dniach dochodzi do zapłodnienia po stosunku i ile trwa?
Jak wygląda procedura związana z zapłodnieniem in vitro? Dlaczego do klinik zgłasza się coraz więcej osób i dlaczego wiele z nich wybiera ośrodki w Czechach? Embriolog Aneta Filipiak, pracuje w czeskiej klinice in vitro: "Dzieci, które powołałam na świat, można liczyć w tysiącach. Początki mojej pracy nie były tak trudne, jak teraz. Kwestia środowiska, kwestia tego co spożywamy, jak żyjemy ma bardzo duży wpływ na płodność. W tych czasach przypadki są trudniejsze".
W sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń dotyczących sprzedaży nasienia. Co napędza ten rynek i dlaczego kobiety decydują się na tego typu transakcje, korzystając z usług przypadkowych, nieprzebadanych dawców? Jak ta sytuacja wygląda z prawnego punktu widzenia?
Z gośćmi Dzień Dobry TVN: ekspertem Ministerstwa Zdrowia ds. niepłodności prof. Waldemarem Kuczyńskim oraz prezeską stowarzyszenia "Nasz bocian" Anną Krawczak porozmawialiśmy na temat kontrowersji, jakie budzi nowa ustawa o zapłodnieniu in vitro. Czy to prawda, że w Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba będzie zgłosić, że nasze dziecko urodziło się dzięki metodzie in vitro? Dlaczego niebiologiczny ojciec będzie zobowiązany składać oświadczenie woli? Czy faktycznie nowelizacja ta stygmatyzuje? Jakie wątpliwości budzi? Zobaczcie, jakie przepisy wejdą w życie niebawem!
Ta historia wstrząsnęła całą Polską. Trzydziestoletnia kobieta - po zapłodnieniu metodą in vitro - urodziła nie swoje dziecko. Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że plemniki pochodzą od partnera kobiety, która urodziła, a komórka jajowa od innej matki. Sprawa wyszła na jaw, ponieważ u dziecka stwierdzono wady genetyczne. Kto w myśl polskiego prawa jest matką dziecka, a kto ojcem? Dlaczego mogło dojść do pomyłki? Jak sprawa wygląda od strony prawa karnego? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z ginekologiem Romualdem Dębskim i adwokatem Luką Szaranowiczem.
Na zamrożenie gamet decyduje się coraz więcej młodych i zdrowych kobiet. Czy tylko po to, by potem z nich skorzystać? Czy da się oszukać czas? Jak wygląda regulacja prawna ich zamrażania? Czy hibernacja komórek jajowych to sposób na wieczną płodność kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był embriolog dr Krzysztof Papis.
Okazuje się, że nasienie mężczyzn narażonych na stres jest mniej wartościowe niż tych zrelaksowanych. Jak poprawić jakość męskiego nasienia spożywając odpowiednie pokarmy? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawiali: ginekolog dr Grzegorz Południewski oraz dietetyk Dorota Osóbka. Jak urozmaicać swoją codzienną dietę, by zwiększyć ilość plemników?
Na polskim rynku ukazała się książka Marty Brzezińskiej-Waleszczyk o naturalnym planowaniu rodziny - "Wszystko, co chcecie wiedzieć o seksie bez antykoncepcji, ale boicie się zapytać". Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Aleksandrę i Mateusza Filipiuków oraz Dorotę i Tomasz Cieślińskich, którzy - jak sami mówią - naturalne planowanie rodziny to ich styl życia.
Panuje przekonanie, że za antykoncepcję odpowiedzialna jest kobieta. Nic bardziej mylnego. Mężczyźni też mogą przejąć te obowiązki - i coraz częściej to robią. Wystarczy zwykła i bezbolesna wazektomia - zabieg polegający na przecięciu nasieniowodu. Tylko który mężczyzna by się jej podał? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ginekolog, położnik i właściciel kliniki przeprowadzającej wazektomię dr Eugeniusz Siwik oraz Piotr Konopka, pacjent dr Siwika, który przeszedł zabieg wazektomii.
Czy wiedzieliście o tym, że przy zabiegu „in vitro” można zaplanować płeć dziecka? Taka manipulacją płcią dziecka pojawiła się po raz pierwszy w Chinach w latach 70. Teraz stosowana jest m.in. w USA. Czy w Polsce zdarzają się przypadki manipulowania płcią dziecka? Czy do dr. Romualda Dębskiego, ginekologa i położnika zgłoszają się pary, które chcą mieć dziecko konkretnej płci?