Parenting

Leśne przedszkole dla dzieci. "Maluchy uczą się swoich granic"

Parenting

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Natalia Górska
Leśne przedszkolaki
Leśne przedszkolakiDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Leśne przedszkole w Olsztynie to idealne rozwiązanie dla tych rodziców, którzy nie chcą rozstawać się z dzieckiem na kilka godzin dziennie, a jednocześnie pragną nauczyć pociechę samodzielności i pogłębiać jej relację z rówieśnikami. Zabawy wśród natury na chłodzie? "Przedszkolaki uczą się swoich granic" - mówi współtwórczyni Fundacji Rozkwitania.

Przedszkole na łonie natury - jakie ma zalety?

Nie uczą się wierszyków na pamięć, nie mają godzinowego planu zajęć. Pod opieką mentorów robią to, na co mają ochotę. W olsztyńskim przedszkolu, w otoczeniu przyrody, dzieci poznają świat w swoim tempie. Codzienne przygody dzielić mogą z rodzicami, którzy również zaproszeni są do zabawy.

- W sali dzieci inaczej funkcjonują, a w lesie, wśród natury, taka pełnia życia się przejawia wśród nich. Dzieci, które są zamknięte, przebodźcowane, przestymulowane, w lesie zaczynają się regulować - tłumaczy Beata Solińska, współtwórczyni Fundacji Rozkwitania, opiekunka w Turkusowym Lesie.

Pozytywny wpływ zajęć na świeżym powietrzu na rozwój maluchów zauważa także kolejna opiekunka pracująca w grupie edukacyjnej dla przedszkolaków. - Wiele dzieci, dla których to rozstanie z mamą jest bardzo trudne, miało negatywne doświadczenia w przedszkolach zwykłych. A tutaj rodzice mogą z nimi być - zachwala Justyna Płatek.

Leśne przedszkole - alternatywa dla zatroskanych rodziców

Matki, które nie wyobrażają sobie kilkugodzinnej rozłąki z dzieckiem, doceniają system, zgodnie z którym funkcjonują leśne przedszkola. Obecność rodziców podczas edukacyjnych zabaw jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą stopniowo przygotowywać pociechy do samodzielności.

- Nie wyobrażałam sobie tego, że mam odstawić syna tak brutalnie o 8 rano, niezależnie od tego, czy on płacze czy nie. Chociaż jak się okazuje, on sobie lepiej radzi niż ja. Zdecydowanie jest to przedszkole, które jest bardzo nastawione na dzieci. Mocno empatyczne. Czują to rodzice, którzy mogą tu być i uczestniczyć w zajęciach - komentuje Małgorzata Andryszczyk, mama jednego z podopiecznych Turkusowego Lasu.

Beata Solińska zaznacza, że podczas zajęć na świeżym powietrzu maluchy uczą się dyskomfortu i kontrolowanego ryzyka - pokonują takie bariery jak chłód i brak wygody oraz uczą się swoich granic i sprawdzają możliwości. Dodatkowo nieustannie są w jakichś relacjach. Pomagają sobie lub nawzajem się obserwują.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Natalia Górska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości