Dziecko

Wspinaczka jest świetnym sportem dla dzieci. "Mamy to w genach"

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Łukasz Kowalski
(Od)wagi dzieciaki – wpinanie mamy w genach
(Od)wagi dzieciaki – wpinanie mamy w genachDzień Dobry TVN
wideo 2/15
Dzień Dobry TVN(Od)wagi dzieciaki – wpinanie mamy w genach

Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w dobie pandemii znacząco spadła. Dlatego w cyklu "(Od)wagi dzieciaki" przedstawiamy wam inspirujące rozwiązania, które poprawiają kondycję i zdrowie najmłodszych. Zalicza się do nich m.in. wspinaczka. - Daje im dużo gibkości i odwagę, bo muszą pokonywać swoje lęki - zauważa Paulina Kajzerek, instruktorka.

Wspinaczka dla dzieci

Eksperci alarmują, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. By zapobiec temu zjawisku, powinniśmy zwracać uwagę na dietę najmłodszych. Musi być ona zbilansowana i obfitować w warzywa. Podstawą jest też ruch. Warto zarazić swoje pociechy miłością do danej dyscypliny, która stanie się ich pasją. Jedną z propozycji jest wspinaczka, która nie tylko poprawi kondycję, ale i dostarczy wiele radości.

- Wspinanie jest bardzo zdrowym sportem. Obciążamy obydwie strony. Jest dużo sięgania, co jest bardzo zdrowe dla kręgosłupa (...). Daje im też dużo gibkości i odwagę, bo muszą pokonywać swoje lęki - tłumaczyła Paulina Kajzerek, instruktorka wspinaczki.

Dzieci trenujące wspinaczkę zauważyły u siebie wiele pozytywnych zmian. - Lepiej się czuje. (Wspinaczka - przyp. red.) daje wiele ułatwienia w innych sportach, np. to, czego nie robią moje koleżanki i koledzy, to ja to robię - mówiła jedna z uczestniczek. - Mam silniejsze ręce i jestem szybsza w szkole - dodała kolejna. 

Wspinaczka dla dzieci - trening

Paulina Kajzerek zazwyczaj pracuje z dziećmi, które ukończyły 3. rok życia. Zaznaczyła jednak, że wiek rozpoczęcia treningów, uzależniony jest to od rozwoju motorycznego.

- Przyjmujemy, że mniej więcej od 5. roku życia każde dziecko potrafi się już wspiąć i spróbować swoich sił - podkreśliła. - To wspinanie mamy gdzieś w genach. Są to więc bardzo naturalne ruchy. Dzieciaki to czują. Nawet czasami nie trzeba im bardzo dużo podawać wskazówek technicznych. (...) Wspinają się i robią to dobrze technicznie - dodała.

Podczas treningu dzieci uczą się wspinać bez liny, z liną, na czas, a także asekuracji i zaufania.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości