Bohaterska walka matki o życie i zdrowie dziecka. "Lekarz kazał nam się pożegnać z synem"

Michałek w  czwartej dobie po operacji
Edyta i Michał Dziedzic
Źródło: Edyta Dziedzic / Archiwum prywatne

Michał Dziedzic ma 8 lat. Uwielbia piłkę nożną, kocha pływać, jest głodny życia. Kiedy przyszedł na świat, lekarze nie sądzili, że kiedykolwiek będzie samodzielny. – Nie ma na to mojej zgody – powiedziała jego matka, która samotnie walczy o zdrowie i przyszłość chłopca.

Walka o życie

Edyta Dziedzic mówi szybko, zdecydowanie. Po kilku wymienionych zdaniach czuć, że jest kobietą, która nie siedzi z założonymi rękami. Zapytana, czy ktoś dawał jej nadzieję, że jej syn będzie chodził mówi wprost: nikt. Wady układu kostno – szkieletowego, wiotkość mięśni oraz wada serca brzmiały jak wyrok.

- Ortopeda, który konsultował Michała po urodzeniu powiedział, że na pewno nie będzie stał ani chodził, nie ma szans na samodzielność i nic nie można z tym zrobić. Doradził mi, żebym to zaakceptowała - wspomina mama Michała. - Od razu powiedziałam, że nie ma na to mojej zgody. Lekarz kazał mi iść do psychologa, twierdząc, że nie potrafię przyjąć do wiadomości strasznej diagnozy. Nie poddałam się, tylko rozpisałam sobie plan działania, zaczęłam szukać rodziców dzieci z podobnymi schorzeniami, wszystko ułożyłam sobie w głowie i zaczęłam działać - dodaje.

Problemy – zgodnie z odwieczną logiką – pojawiły się tam, gdzie nikt ich się nie spodziewał.

- Powikłanie po szczepieniu: wgłobienie jelita, którego nie rozpoznano w szpitalu – Edyta relacjonuje dramatyczne chwile. Atak nastąpił o ósmej rano. Lekarze nas zbywali, tłumacząc, że to infekcja wirusowa. O piętnastej trafiliśmy do innej placówki, ale nie było tam nikogo, kto mógłby skonsultować Michała, na chirurga czekaliśmy do dziewiętnastej. Gdy przyszedł, wezwał panią anestezjolog. Po kolejnej godzinie oczekiwania stwierdziła, że takiej operacji się nie podejmie, bo dziecko ma wadę serca i interwencja chirurgiczna zakończy się śmiercią. Kazała czekać na koniec. Michał miał wtedy cztery miesiące.

Edyta wiedziała, że życie Michała leżało w jej rękach. Ojciec Michała chwycił za telefon

- Do Centrum Zdrowia Dziecka zadzwoniliśmy sami - mówi. - Znalazłam numer na oddział chirurgiczny, porozmawialiśmy z lekarzem. Decyzja była natychmiastowa: przyjeżdżajcie i zrobimy wszystko, żeby go uratować Mijały kolejne godziny. Karetkę udało nam się wywalczyć o 23. Kiedy dotarliśmy do Centrum Zdrowia Dziecka, lekarz powiedział, że Michał był w bardzo ciężkim stanie. Od ósmej rano do pierwszej w nocy mogło dojść do martwicy jelit i nie potrafił uwierzyć, że to wszystko trwało tak długo, a brak diagnostyki nazwał okaleczeniem dziecka. Kardiolog powiedziała, że można operować. Niemniej jednak lekarz kazał nam się pożegnać z synem, mówiąc, że to może być nasze ostatnie spotkanie.

O piątej nad ranem lekarz poinformował o zakończeniu operacji. Michał przeżył, po trzech dniach lekarze stwierdzili, że jelita zaczęły pracować. Przez kolejne dwa lata chłopiec jadł tylko mleko. Nie rozwijał się adekwatnie do wieku. W międzyczasie trwała rehabilitacja. Szybka reakcja i wytężona praca sprawiła, że Michał zaczął prostować nogi i poruszać rękami. Rozwój kończyn wspierały specjalistyczne ortezy. Do tego doszła praca z psychologiem i logopedą. Z uwagi na stawy Michał nie mógł nauczyć się chodzić. Chłopiec nie mogąc utrzymać równowagi, upadał, rozbijając głowę.

Chore dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

Rehabilitacja i co dalej?

Lekarze jak mantrę powtarzali zadanie o konieczności rehabilitacji. Edyta wiedziała jednak, że bez operacji same ćwiczenia niewiele dadzą. Zaproponowano dwie operacje kolan w rocznym odstępie, ponieważ NFZ nie finansuje kompleksowych zabiegów. Tak trafiła na trop doktor Drora Paleya, który miał prowadzić konsultacje w Polsce.

- Słyszałam, że Michał jest trudnym przypadkiem i na tym się kończyło – stwierdza z goryczą matka chłopca. - Widziałam, że nikt nie ma pomysłu na jego leczenie i dlatego zaczęłam szukać na własną rękę. Nawiązałam kontakt z fundacją „Kochaj życie”, gdzie dowiedziałam się, że za rok będzie możliwość konsultacji z doktorem Paleyem i jego zespołem. Zapisaliśmy się. Tak poznałam doktora Feldmana, który od razu powiedział, jaką wadę podejrzewa u Michała, zlecił testy genetyczne, opisał wszystkie badania i w ciągu trzech tygodni od wizyty otrzymaliśmy raport z diagnozą i planem leczenia. Załączony był również kosztorys terapii w Stanach Zjednoczonych - milion złotych, kwota dla nas nieosiągalna. W fundacji dowiedziałam się, że polscy lekarze pojechali na Florydę uczyć się tej techniki. W lipcu 2018 roku otrzymałam informację, że doktor Paley operuje 31 sierpnia i jeśli chcemy, żeby Michał był do niego trafił, to w ciągu dwóch tygodni musimy zapłacić pełną kwotę. Potrzebowaliśmy 244 tys. złotych na leczenie nóg i 137 tys. na łokieć. W tak krótkim czasie udało nam się uzbierać pieniądze na nogi. Zaangażowanie ludzi było niesamowite.

Michałek w pierwszej dobie po operacji,
Michał Dziedzic po operacji
Michałek w pierwszej dobie po operacji,
Źródło: Edyta Dziedzic / Archiwum prywatne

Sama na polu walki

Edytę z dnia na dzień zostawił mąż. Ona jednak postanowiła walczyć. W dniu operacji okazało się, że wada jest bardziej skomplikowana, niż lekarze się spodziewali. Działania zespołu zmieniły kierunek i zamiast na kolanach i stopach, lekarze swoją uwagę skierowali wyżej. Zoperowano prawe biodro, przesunięto nieprawidłowo przyczepiony mięsień czworogłowy, przeprowadzono przeszczep tkanek z banku. Operacja trwała siedem godzin. Chłopiec zaczął się wybudzać i zabieg trzeba było skończyć. Po piętnastu tygodniach spędzonych w gipsie rozpoczęła się intensywna rehabilitacja.

- Jego mózg musiał nauczyć się, że Michał może chodzić, zaczął żyć bez bólu – przyznaje Edyta. - Problemy ortopedyczne mają to do siebie, że kiedy człowiek kładzie się spać, ciało wiotczeje, to bóle kości stają się bardziej odczuwalne. Tak wyglądała każda nasza noc. Po operacji dni nabrały normalnego rytmu, Michał zaczął się rozwijać, chętniej się uczył, nie było problemów z przyjmowaniem posiłków – wylicza.

Michałek na własnych nogach, 17 grudnia 2018r.
Michał Dziedzic
Michałek na własnych nogach, 17 grudnia 2018r.
Źródło: Edyta Dziedzic / Archiwum prywatne

We wrześniu rozpoczął naukę w pierwszej klasie, nawiązał nowe przyjaźnie. Chłopiec cały czas rośnie, staje się cięższy, co obciążą źle zbudowane stawy oraz niepoprawnie ułożone stopy. Ból i zmęczenie sprawiły, że konieczna była decyzja o nauczaniu indywidualnym. Kolejny raz świat, który dla tysięcy dzieci jest codziennością, dla Michała okazał się czymś nieosiągalnym.

Konieczna jest operacja pominiętych wcześniej stawów skokowych i stóp. Dodatkowo trzeba wzmocnić kolana, które również rosną i wymagają poprawy. Konieczna jest kolejna operacja, której chce podjąć się doktor Feldmana oraz zespół lekarzy z Paley European Instytute w Warszawie. Jej koszt to 160 tys. złotych. Mama Michała nie ma wątpliwości, że uda jej się zebrać pieniądze. Z przekonaniem mówi: „tu przecież chodzi o przyszłość mojego dziecka”. Zapytana, co daje jej siłę, odpowiada krótko.

- Michał jest otwarty na życie. To moja radość.

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć Michała w jego walce, mogą dołączyć do zbiórki dostępnej pod tym adresem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Edyta Dziedzic / Archiwum prywatne

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas