ortopedia

    ortopedia

    Diana mierzy 105 cm. Jej niski wzrost spowodowany jest chorobą genetyczną, która objawia się między innymi bardzo wykręconymi nogami. Po 27 latach walki z ogromnym bólem, pojawiła się dla dziewczyny szansa, ponieważ została zakwalifikowana do operacji, którą ma wykonać dr Paley, amerykański guru od wszystkich trudnych ortopedycznych przypadków. Aby jednak do niej doszło, Diana musi zebrać milion złotych.

    Julka od urodzenia nie miała kości strzałkowych, piętowych i skokowych w obu nogach, a jej kości piszczelowe były bardzo wygięte. Groziła jej amputacja. Ratunkiem dla dziewczynki była operacja w klinice amerykańskiego lekarza dr Paley'a, który specjalizuje się w nowatorskich operacjach ortopedycznych. Zobaczcie, jak Julka poruszała się przed zabiegiem, a jak porusza się teraz.

    Trzyletni Bartek urodził się bez kości piszczelowych w obu nóżkach. Chłopca zoperował amerykański lekarz. Dziś dziecko wraca do pełni sił. Na czym polega operacja wydłużenia kończyn? Czy metoda Amerykanina jest uznawana w środowisku lekarskim za kontrowersyjną? Czy jest to jedyna alternatywa dla amputacji kończyn? Ile dzieci w Polsce choruje na tę rzadką chorobę? Czy wykonanie skomplikowanego zabiegu będzie kiedykolwiek możliwe w Polsce i refundowane przez NFZ? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy Joannę Bułat, mamę Bartka, oraz Małgorzatę Nowotnik, prezes Fundacji Zdrowia i Kultury „Kochaj Życie".

    W tym roku oddziały ortopedyczne pękają w szwach. A to przez warunki pogodowe sprzyjające upadkom. Deszcz ze śniegiem oraz zerowe temperatury tworzą śliską nawierzchnię. Wtedy o upadek nietrudno. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był ortopeda Adrian Rymarczyk. Jak, kiedy już się potkniemy, bezpiecznie upadać?