Jak sztuczna kość odmieni medycynę? "Technologie są tym, co jest w stanie poradzić sobie z kryzysem w służbie zdrowia"

Sztuczna kość stworzona przez polskie badaczki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przełomowy wynalazek Polek - sztuczna kość
Przełomowy wynalazek Polek - sztuczna kość
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
Nowinki technologiczne 2022
Nowinki technologiczne 2022
Rewolucyjny wynalazek dwóch Polaków
Rewolucyjny wynalazek dwóch Polaków
Medycyna stylu życia, czyli jaka?
Medycyna stylu życia, czyli jaka?
FlexiOss to bioimplant stworzony przez biochemiczki i biotechnolożki - prof. Grażynę Ginalską i dr hab. Annę Belcarz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jak ten wynalazek odmieni ortopedię? Które części szkieletu będzie można zastąpić sztuczną kością. O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

Jak powstała sztuczna kość?

W 2005 roku do prof. Grażyny Ginalskiej zgłosiło się kilku specjalistów z zakresie implantologii. Poinformowali oni badaczkę, że stosowane implanty kości długo się zrastają. Dodatkowo nie było materiału, który pozwoliłby wypełnić niewielkie ubytki w kości. Badaczka rozpoczęła pracę nad sztuczną strukturą. Po latach mamy efekty. - Ta kość ma konsystencję kredy, jest polimerowa - powiedział w Dzień Dobry TVN Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii. Choć materiał, z którego została wykonana, jest bardzo trwały, to w kontakcie z krwią staje się bardzo plastyczny.

Warto dodać, że sztuczna kość znajdzie zastosowanie także w onkologii i pozwoli wypełnić ubytki wywołane przez chorobę. - Lekarz, w zależności od tego, o jakim ubytku mówi, zamawia strukturę kostną sztucznej kości odpowiedniej wielkości. Przychodzi ona w opakowaniu, jest ona w pełni sterylna. Następnie otwiera jej na stole operacyjnym i wrzuca do pojemnika [...] z krwią pacjenta. Ta struktura kostna nabiera formę plasteliny. Jest formowana skalpelem do ubytku kostnego. Następnie zrasta się razem z kością. Ponieważ ma chropowatą strukturę, dużo łatwiej przenikają przez nią komórki w związku z tym, jest jeszcze bardziej integrowalna z naszym organizmem - tłumaczył nasz rozmówca.

Sztuczna kość - jak wynalazek wpłynie na rozwój medycyny?

- Żyjemy trochę w takim przekonaniu, że kryzys służby zdrowia został wywołany pandemią. Wcale tak nie jest. Największą przyczyną kryzysu służby zdrowia jest zachwianie łańcucha dostaw. To, co leczy w każdej strukturze, którą wkładamy do organizmu, to jest tzw. substancja czynna. Europa jest uzależniona od Chin - powiedział Maciej Kawecki.

W ocenie specjalisty zmienia się również podejście lekarzy do swojej pracy. - Coraz częściej chcą robić kariery naukowe, a nie leczyć. To właśnie takie technologie, które ułatwiają życie, są tym, co jest w stanie jako jedyne poradzić sobie z kryzysem w służbie zdrowia - dodał.

Czy sztuczna kość jest już wykorzystywana w leczeniu pacjentów? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości