Bóle wzrostowe u dzieci
Bóle wzrostowe występują u nawet 40 proc. dzieci w okresie szybkiego rośnięcia między 3-4 a 12 rokiem życia oraz później w trakcie dojrzewania, podczas tzw. skoku wzrostowego.
- Takie bóle polegają na tym, że dziecko budzi się w nocy albo wieczorem i skarży się, że bolą nogi. Najczęściej są to piszczele, okolice pod kolanami albo uda. Często zdarza się to po dniu pełnym aktywności fizycznej, jak bieganie, tańce, piłka nożna - powiedziała Ewa Miśko-Wąsowska. - Wiemy, że sam proces rośnięcia raczej nie boli. Być może to jest tak, że tkanki, które rosną, czyli kości, mięśnie, więzadła, to wszystko jest bardziej podatne na aktywność fizyczną i być może dlatego boli. Jest jedna z teorii, która mówi, że w godzinach nocnych są odciążone płytki wzrostowe w kościach. W ciągu dnia pod wpływem grawitacji są uciśnięte, więc w ciągu nocy pod wpływem odciążenia dochodzi do rośnięcia i być może dlatego boli - dodała pediatra.
Jak złagodzić ból wzrostowy?
Ból wzrostowy można pomylić z symptomami, które zwiastują chorobę. Jakie są zatem różnice?
- Bóle wzrostowe są obustronne, więc jeżeli dziecko skarży się codziennie na ból jednej nogi i ona boli przy dotyku, to można mieć podejrzenie jakiejś poważniejszej choroby. (...) Co bardzo istotne przy bólach wzrostowych, że mamy prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, jak morfologia, wskaźniki stanu zapalnego. Kiedy lekarz bada dziecko, nie ma żadnych odchyleń od normy w badaniu przedmiotowym układu ruchu. Nie ma obrzęku, nogi są równe, nie obserwujemy, że jedna łydka jest grubsza od drugiej, bo to już nasuwa podejrzenie czegoś poważniejszego. Te wszystkie warunki muszą być spełnione, żeby lekarz mógł stwierdzić, że mamy do czynienia z bólem wzrostowym - wyjaśniła pediatra.
Kiedy dziecko mierzy się z bólem wzrostowym, warto wiedzieć, jak złagodzić dolegliwości, by ulżyć w cierpieniu.
- To np. masaż albo ciepłe okłady. Coś, co działa rozkurczowo. Po takim dniu pełnym aktywności, kiedy wiemy, ze dziecko ma bóle wzrostowe, to po ciepłej kąpieli można zastosować rozciąganie. Kiedy ból trwa, czasami nawet do pół godziny, to wtedy podajemy leki przeciwbólowe - wskazała Ewa Miśko-Wąsowska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Fizjoterapia stomatologiczna nie wiąże się tylko z jamą ustną. "Napięcia z twarzy bardzo lubią się przenosić w inne obszary ciała"
- Co zrobić, gdy bliska osoba choruje psychicznie? "Jeżeli walczymy ze stygmatyzacją, to budujemy lepszy świat"
- Świece zapachowe, kadzidełka i olejki – czy są bezpieczne? "Każda substancja w nadmiarze jest szkodliwa"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News