Fizjoterapia stomatologiczna to forma terapii manualnej, której celem jest relaksacja okolic narządu żucia. Wbrew pozorom nie wiąże się wyłącznie z jamą ustną. Na czym dokładnie polega? W czym może nam pomóc? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Karolina Mrozińska.
Fizjoterapia stomatologiczna - na czym polega?
Fizjoterapia stomatologiczna pozwala pozbyć się różnego rodzaju dolegliwości związanych z nieprawidłową pracą stawów skroniowo-żuchwowych. Może być ona bardzo pożyteczna w wielu przypadkach, np. przy napięciowym bólu głowy.
- Napięcia z twarzy bardzo lubią się przenosić w inne obszary ciała. Najprościej - to będzie odcinek szyjny kręgosłupa, bóle głowy, ale później to się może przenosić, np. na stawy biodrowe, krzyżowo-biodrowe - podkreśliła Karolina Mrozińska, fizjoterapeutka stomatologiczna.
Jak dodała gościni Dzień Dobry TVN, bardzo często źródłem napięć jest stres. Jednak dolegliwości mogą też wynikać z problemów natury stomatologicznej. - Mam pacjentów w leczeniu ortodontycznym. U nich bezpośrednią przyczyną będzie aparat, który będzie wywoływał napięcie - wyjaśniła.
Fizjoterapia stomatologiczna redukuje napięcie
Jak możemy zredukować napięcie? - To oczywiście zależy od przyczyny. Jeśli to jest stres, to polecam pacjentom techniki relaksacyjne. Możemy zastosować ćwiczenia oddechowe, jogę, rozciąganie. [...] Do tego, to co ja robię, czyli zapraszam do puszczania napięcia w terapii stomatologicznej. Masowanie mięśni żucia, głównie mięśnie żwaczy, skroniowe, całe szyja, potylica - tłumaczyła fizjoterapeutka stomatologiczna.
Karolina Mrozińska przede wszystkim skupia się na pracy manualnej. Masuje mięśnie twarzy, w tym także od wewnątrz jamy ustnej. Do domu zaś zadaje ćwiczenia relaksacyjne. Kilka z nich zobaczysz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kolejny lek wycofany z aptek. Chodzi o popularną maść. "Może stanowić zagrożenie dla zdrowia"
- Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym. Jak mogą skorzystać z telefonu i czatu zaufania?
- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. "Uczyń dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News