Kinesiotaping w ciąży - na czym polega?
Taping doskonale znany jest sportowcom, którzy borykają się z kontuzjami. Natomiast w przestrzeni publicznej coraz częściej pojawia się hasło "kinesiotaping w ciąży". Metoda ta polega na aplikacji specjalnych plastrów bezpośrednio na skórę z zastosowaniem odpowiednich technik.
Z kinesiotapingiem możemy się spotkać tak naprawdę od samego początku ciąży. Jednak najczęściej widzimy go mniej więcej w drugim i trzecim trymestrze. Odciąża, bo stymuluje nasz układ nerwowy, pobudza receptory do pracy, przez co wpływa też na inne układy naszego ciała, np. układ krwionośny czy układ limfatyczny
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Kinesiotaping na ból
Kinesiotaping pomaga w wielu dolegliwościach przeciążeniowych związanych z przyrostem masy ciała u kobiet ciężarnych. Zaliczają się do nich:
- Ból w okolicach szyi i górnej części pleców,
- ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa,
- ból w okolicy miednicy.
Jak podkreśla Celina Wycech, kinesiotaping ma wiele zastosowań.
- Kinesiotaping przede wszystkim daje odciążenie, ale może też wspomagać w innych formach, np. przy rozejściu mięśnia prostego. Możemy też stosować kinesiotaping w celu niwelowania obrzęku limfatycznego, z jakim często borykają się kobiety ciężarne. Jest naprawdę wiele, wiele możliwości - mówi fizjoterapeutka uroginekologiczna.
Jak dodaje, sami nie powinniśmy naklejać plastrów. Najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który ukończył szkolenie w tym zakresie. Czy istnieją jakieś przeciwskazania do kinesiotapingu? Posłuchaj całej rozmowy z Celiną Wycech w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Jak powstaje lalka reborn i kto z niej korzysta? "Może być włożona do terapii"
- Kondycja polskich skoczków narciarskich. "Czasami trzeba zdecydować, by odpuścić"
- Martyna Schunke trenuje mistrzów Polski w boksie. "Lekarze nigdy nie dawali mi szans, że będę wyczynowo uprawiać sport"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News