Sposoby na rozstępy – zapobieganie i usuwanie

Kobieta, która ma rozstępy na brzuchu
Jak sobie poradzić z rozstępami?
Źródło: mheim3011/Getty Images
Rozstępy to blizny powstające u kobiet w ciąży, nastolatków i kulturystów. Aby im zapobiec lub je rozjaśnić, stosuje się specjalne kremy lub/i tabletki na rozstępy z kolagenem. Zalecane są również ćwiczenia i zabiegi kosmetyczne na rozstępy.

Rozstępy są efektem nagłej zmiany masy ciała. Powstają w różnych miejscach, nawet na skórze twarzy. Walka z rozstępami powinna być przemyślana, zwłaszcza u kobiet w ciąży, które nie mogą stosować wszystkich dostępnych preparatów natłuszczająco-nawilżających.

Rozstępy – czym są i kiedy powstają?

Rozstępy to tworzące się na poziomie skóry właściwej blizny, które powstają bez naruszenia zewnętrznej warstwy naskórka. W początkowej fazie rozwoju blizny powstają fioletowe rozstępy, dopiero potem zmieniają one kolor na biały lub perłowy. Na powstawanie rozstępów wpływ mają skłonności genetyczne.

U nastolatków rozstępy są wynikiem typowego dla okresu dojrzewania nagłego wzrostu ciała. Można je u nich dostrzec na łydkach, pod kolanami, na udach i pośladkach. Rozstępy to także problem kulturystów, którzy na siłowni spędzają dużą część swojego czasu. Blizny na bicepsach i barkach pojawiają się u nich zazwyczaj w okresie budowania masy. U niektórych osób rozstępy uwidaczniają się nawet na twarzy.

Na pojawienie się rozstępów najbardziej narażone są kobiety w ciąży. Nieestetyczne prążki na ciele powstają u nich w wyniku zwiększonej produkcji kortyzolu, który zaburza wytwarzanie fibroblastów. Rozstępy w ciąży pojawiają się głównie na brzuchu. W tym okresie wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak zapobiec rozstępom. W ciąży nie jest to łatwe zadanie, gdyż wiele substancji obecnych w kosmetykach może zaszkodzić dziecku. Dlatego kobietom w stanie błogosławionym polecane są naturalne specyfiki stymulujące produkcję kolagenu w skórze, uelastyczniające i nawilżające. Bezpieczny krem na rozstępy w ciąży powinien mieć neutralny zapach i łagodzić świąd. Krem lub balsam na rozstępy powinien być stosowany również po ciąży, min. do 6. tygodnia po porodzie.

Zobacz wideo: Rozstępy u nastolatków - co z nimi zrobić?

Preibisz_1
Rozstępy u nastolatków - co z nimi zrobić?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak pozbyć się rozstępów?

Jeśli rozstępy pojawią się na ciele mimo stosowania kremów, nie trzeba się martwić, gdyż są sposoby na usunięcie nieestetycznych blizn. Jednak należy być świadomym, że terapia leczenia rozstępów wymaga czasu. Zwalczanie rozstępów jest najbardziej efektywne, gdy zaczyna się w pierwszej fazie ich rozwoju.

Krem na rozstępy w składzie powinien posiadać witaminy E, A, D3, B5, wyciąg z soi (zapewnia elastyczność i jędrność), związki krzemu (zwalczają czerwone rozstępy). Popularnym składnikiem kremów i maści na rozstępy jest też skwalen. Jednak najczęściej stosowaną metodą na wrzecionowate pasma na skórze jest krem zawierający kolagen (dostępne są również tabletki z kolagenem). Na rozstępy pomaga również peeling, szczególnie kwasami, które powodują przebudowę tkanki do struktury skóry zdrowej. Polecanym sposobem na rozstępy są ćwiczenia. Poprawiają one krążenie, stymulują komórki do produkcji kolagenu, pomagają spłycić blizny i tym samym zmniejszają ich widoczność.

Domowe sposoby na rozstępy

Najtańszym sposobem na rozstępy są własnoręcznie wykonane masaże i naturalne kosmetyki nakładane w domowych warunkach. Pielęgnacja skóry z rozstępami powinna zaczynać się od naturalnego peelingu na rozstępy, najlepiej kawowego. Po złuszczeniu martwego naskórka należy nawilżyć ciało. Do tego celu warto użyć oleju kokosowego, który można stosować w ciąży i który gwarantuje skórze optymalne nawilżenie oraz umożliwia odbudowę uszkodzonego naskórka. Warto spróbować również olejku lawendowego, który sprawia, że rozstępy stają się niewidoczne. Właściwości rozjaśniające ma również białko jaja.

Zabiegi na rozstępy

Usuwanie nieestetycznych pamiątek po ciąży można przeprowadzić w gabinecie dermatologii estetycznej. Wówczas specjalista wykonuje zabieg na rozstępy, który zmusza skórę do regeneracji. Do tego typu zabiegów należy:

  • Laserowe usuwanie rozstępów: wywołuje ono, sięgające do skóry właściwej, mikrouszkodzenia, przez co zmusza tkankę do rozpoczęcia procesu gojenia. Użycie lasera jest całkowicie bezpieczne, ponieważ nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, co minimalizuje możliwość zakażenia. Usuwanie rozstępów wykorzystujące do tego celu laser nie jest dla każdego, powinny zrezygnować z niego kobiety, które są w ciąży, karmiące piersią, stosujące retinoidy oraz osoby z infekcjami skórnymi;
  • Karboksyterapia: to niezawodny sposób na rozstępy, ponieważ niweluje świeże blizny oraz te w fazie zanikowej. Zabieg ten polega na pod- lub śródskórnej iniekcji dwutlenku węgla w tkankę, co skutkuje szybszym przepływ krwi, tlenu oraz składników odżywczych. Karboksyterapia działa na rozstępy, ponieważ intensyfikuje produkcję włókien kolagenowych i poprawia pigmentację zmian skórnych;
  • Mikrodermabrazja: to usuwanie rozstępów poprzez mechaniczne ścieranie naskórka oraz czasami skóry właściwej. Mikrodermabrazja na rozstępy nie jest bolesna i trwa jedynie 30 minut. Nie poleca się jej osobom z naczyniakami, bliznowaceniami, aktywnym trądzikiem;
  • Mezoterapia: polega na nakłuwaniu skóry i wprowadzaniu do niej odpowiednich preparatów. Wpływ mezoterapii na rozstępy można wzmocnić stosując produkty na bazie kwasu polimlekowego lub hialuronowego.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości