Podczas ciąży i okresu karmienia piersią biust kobiety znacznie się zmienia. Może się powiększyć nawet o 2-3 rozmiary, co jest zależne od indywidualnych predyspozycji. Choć zmiany zanikają po zakończeniu laktacji, zdarza się że piersi bezpowrotnie tracą dawną jędrność. Jak sprawić, by wyglądały tak, jak przed ciążą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała kosmetolog medyczny, Magda Suchan.
Zmiana piersi podczas karmienia
W trakcie ciąży pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do powiększenia piersi. Wraz ze zwiększeniem tkanki gruczołowej dochodzi do rozluźnienia tkanki łącznej i zmniejszenia jędrności skóry. Mogą się też pojawić rozstępy.
- Trzeba to powiedzieć jasno i wyraźnie - nie ma żadnego preparatu przeciwko rozstępom. Rozstęp to jest nic innego, jak blizna zanikowa. W pierwszej fazie one są jasnoczerwone, jasnoróżowe i to jest stan zapalny. Wtedy tak naprawdę powinniśmy teoretycznie wprowadzić jakieś zabiegi hi-tech, które by troszeczkę mogły zredukować ich wygląd, ale nie można w trakcie ciąży i w okresie laktacji wykonać tego typu zabiegów. (...) Później to wchodzi w fazę zanikową, te blizny rosną i zmieniają kolor na biało-perłowe. Możemy wtedy pracować nad jakością i jędrnością skóry - mówiła w Dzień Dobry TVN Magda Suchan.
W czasie ciąży zmienia się tkliwość i zaburzenia czucia brodawki i całej piersi, zmiany koloru i wielkości kompleksu brodawka-otoczka, a także występują powiększone i bardziej zauważalne gruczoły okołosutkowe. Po zakończeniu karmienia dochodzi z kolei do zmniejszenia biustu, powodując dysproporcję między objętością gruczołu a nadmierną powierzchnią skóry. Może także wystąpić redukcja piersi do rozmiaru mniejszego niż sprzed ciąży powodując tzw. polaktacyjny zanik piersi, który czasami jest także asymetryczny.
- W okresie laktacji skóra może się zmieniać, bo wtedy też schodzi nam waga. Z tego względu tkanka gruczołowa się zmniejsza piersi zaczynają, choć nie u wszystkich kobiet oczywiście, tracić na jędrności - wyjaśniała kosmetolożka.
Dbanie o piersi po ciąży i laktacji
Po okresie laktacji można przejść do zabiegów - zarówno laserowych, jak i ujędrniających - jednak to ostateczność. Wcześniej samodzielnie można zmierzyć się z rozstępami i zwiotczeniem. Przede wszystkim w czasie ciąży należy zwrócić uwagę na nawilżanie i natłuszczanie skóry. Dobrze jest też stosować szczotkowanie.
- Jeżeli stosujemy szczotkowanie, złuszczamy martwe komórki naskórka i wszystkie preparaty mają później prawo lepszego przenikania. (...) Dodatkowo takie masowanie pobudza nam mikrokrążenie, to jest bardzo dobre i też odprowadza limfę - tłumaczyła ekspertka w naszym programie.
Najlepszym sposobem jest stosowanie szczotkowania na sucho, następnie prysznic i potem wsmarowywanie różnych balsamów, mleczek czy olejków. Przy zakupie poszczególnych produktów ważne jest, by zwrócić uwagę na ich skład.
- Tego, czego szukamy, to przede wszystkim substancji nawilżających i natłuszczających, odbudowujących płaszcz hydrolipidowy naskórka i ujędrniających, m.in. witamina E, tokoferol, masło shea, olejek jojoba - czyli bardzo aktywne składniki, które będą nam silnie nawilżać i regenerować skórę - dodała Magda Suchan.
Zobacz także:
- Czy można przy dziecku paradować nago? Pierwsza zasada: nie zawstydzaj
- Po przyjęciu 40. chemioterapii zaszła w ciążę. "Zdecydowałam się urodzić dziecko, kiedy był nawrót choroby"
- Jak zajmować się dzieckiem podczas pracy zdalnej? Psycholog: "Nie wszystko musi być idealnie"
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN