Karmienie piersią to temat, który wciąż wzbudza emocje wśród społeczeństwa.
Ekspertka laktacyjna obala szkodliwe mity.
"Podstawową przyczyną bólu jest nieprawidłowa technika".
Co robiła, by przyzwyczajać syna do butelki?
"Pierwsze godziny po porodzie są kluczowe".
"Należy pracować nad jakością i jędrnością skóry".
Marianna Gierszewska po raz kolejny porusza w mediach społecznościowych temat macierzyństwa. Tym razem aktorka skupiła się na karmieniu piersią. Jak przyznała, jest to ważny etap zarówno w życiu dziecka, jak i matki. Zbliża oraz pomaga w budowaniu silnych więzi i zaufania. Niestety z reklamowym obrazem sielanki ma mało wspólnego.
"Kolejny raz bym nie dała rady"
Zapalenie piersi podczas laktacji to dość częsty problem, z którym borykają się świeżo upieczone mamy. Mimo starań, prawidłowych technik karmienia, a także regularnego opróżniania zarówno jednej, jak i drugiej piersi, może dojść do zatkania przewodów mlekowych. Jak rozpoznać stan zapalny i jak radzić sobie z bólem?
Aleksandra Żebrowska w mediach społecznościowych w żartobliwy sposób dokumentuje, jak naprawdę wygląda rodzicielstwo. Tym razem pokazała, czym się kończy długi spacer matki karmiącej bez dziecka przy piersi. - Skąd ja to znam. Najgorzej na spotkaniach biznesowych - skomentowała Anna Lewandowska.
W czasie laktacji wiele matek zastanawia się, co jeść, aby nie zaszkodzić swojemu dziecku. W Internecie znaleźć można wiele mitów dotyczących diety matki karmiącej. Co zatem spożywać, a czego unikać? O czarnej liście produktów opowiedziała nam Katarzyna Gąsior, dietetyk kliniczny.
Mleko matki zawiera białko, węglowodany, tłuszcze i - co szczególnie ważne dla noworodka - przeciwciała. Pokarm od mamy, w pierwszym okresie życia dziecka, jest dla niemowlęcia na wagę złota. Ale skąd wiadomo, że dziecko się najada? Wyjaśnia to Anna Kotlińska, położna i specjalistka od laktacji. Z pomocą akustyka Marcina Zastawnika z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadziła eksperyment laktacyjny. Do udziału w nim zaproszono karmiące mamy.
Wiele kobiet karmi swoje dzieci tylko do szóstego tygodnia życia dziecka. Jedną z przyczyn jest mała ilość pokarmu. Jak zatem stymulować laktację? O tym gość Dzień Dobry TVN - międzynarodowa konsultantka laktacyjna - dr n. med. Magda Nehring-Gugulska.
Karmienie piersią w miejscach publicznych wzbudza skraje emocje. Niektórzy uważają to za czynność zupełnie naturalną, inni z kolei, za akt obsceniczny. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: Paulina Krupińska, była miss Polski, mama Antoniny, Patrycja Sołtysik, mama oraz Agnieszka Dziduszkiewicz, fotografka akcji "Kraina mlekiem i miłością płynąca". Dlaczego karmienie piersią kojarzy się ludziom źle lub erotycznie? Jak to zmienić? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Naturalne karmienie dziecka pokarmem matki jest niezywkle istotne dla jego dynamicznego - mówi położna Karolina Ebebenge, która podkreśla, że karmienie piersią pozwala nie tylko nawiązać emocjonalną więź z dzieckiem, ale także korzystnie wpływa na jego układ trawienny i minimalizuje powstawanie wad zgryzu u dziecka. Jakie jeszcze są zalety karmienia dziecka piersią i jak prawidłowo karmić? W jakich pozycjach powinna się znajdować mama karmiąca niemowlę piersią? I dlaczego należy karmić dziecko naprzemiennie? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Instrukcja obsługi malucha".
Jakie mity utrwaliły się przez lata odnośnie karmienia piersią? O faktach i mitach dotyczących karmienia piersią rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN, konsultantką laktacyjną, Anną Komaszyńską. Co najszybciej uczula matki i dzieci? Kiedy zacząć dokarmiać dziecko?
W Polsce powstał pierwszy teledysk promujący karmienie piersią. Teledysk spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem, tydzień po umieszczeniu go w Internecie miał ponad 8 tysięcy odsłon! 90 procent kobiet deklaruje po porodzie, że chce karmić piersią. Wiele z nich się zniechęca. W studiu Dzień Dobry gośćmi byli: Kamila Nowicka - autorka projektu pierwszego w Polsce teledysku promującego karmienie piersią oraz Łukasz Nowicki - autor słów i muzyki do piosenki promującej karmienie piersią. Jak rozbudzić laktację za pomocą muzyki reggae?
Karmienie piersią ma wpływ na zdrowie dziecka. Czy nie przeceniamy tego wpływu? Niektóre matki nie chcą, a niektóre nie mogą karmić piersią. Kogo zapytać, jakim mlekiem zastępczym karmić noworodka? Czy powiedzieć o swojej decyzji lekarzowi? Dlaczego kobiety decydują się na to, by nie karmić piersią? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: położna Anna Kalinowska - Garbala oraz Katarzyna Kamińska, która nie karmiła piersią.
W Rosji, by karmić piersią jak najdłużej, kobiety są na specjalnej diecie: herbata z mlekiem i bułka z masłem. W Armenii kobiety piją piwo bez gazu! A jakie sposoby na poprawienie laktacji mają: Hinduski, Indonezyjki i Kolumbijki? Po co Kolumbijki piją sok z buraków? Zobacz kolejny odcinek cyklu Ofelii Grzelińskiej "Mama dookoła świata".
... dobrą laktację - wyjaśnia Ofelia Grzelińska, autorka cyklu "Mama dookoła świata". Dlaczego przyszłe mamy w Rosji nie robią na drutach i nie kupują rzeczy dla dziecka przed porodem? Czym Rosjanki karmią małe dzieci? Dlaczego kobieta po porodzie nie może przez 40 dni wejść do cerkwi? Zobacz kolejny odcinek cyklu o macierzyństwie!
Dlaczego w Armenii niespokojnym małym dzieciom wkłada się pod poduszkę ostry nóż? Jak Ormianie celebrują pierwszy ząbek malucha? Dlaczego w Armenii karmiące matki piją codziennie piwo? W kolejnej odsłonie cyklu „Mama dookoła świata” Ofelia Grzelińska opowiada o macierzyństwie po ormiańsku.