Dlaczego kobiety mają trudności z karmieniem piersią? "Pierwsze godziny po porodzie są kluczowe"

Kobieta, która karmi dziecko piersią
Trudności z karmieniem piersią. Skąd się biorą?
Źródło: vgajic/Getty Images
Kobiece mleko jest bogate we wszystkie substancje odżywcze, których potrzebuje dziecko. Dodatkowo bliski kontakt matki i maleństwa towarzyszący karmieniu piersią sprawia, że tworzy się między nimi niezwykła więź. I choć przystawianie malucha do piersi wydaję się bardzo proste i naturalne, to ogromna grupa pań ma z tym problemy. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić? Zapytaliśmy o to Elżbietę Szkudlarek, lekarza, certyfikowanego doradcę laktacyjnego.

Czy karmienia piersią trzeba się nauczyć?

Mogłoby się wydawać, że karmienie piersią to dla kobiety jedna z najbardziej naturalnych czynność i nie powinna mieć z nią żadnych kłopotów.

– Jeśli ciąża i poród przebiegały fizjologicznie, czyli bez większej medykalizacji, dziecko urodziło się zdrowe, o czasie, nie było żadnych komplikacji, a po przyjściu na świat maluch miał szansę na nieprzerywany kontakt "skóra do skóry" z mamą (przez co najmniej dwie godziny), w tym czasie doszło do pierwszego karmienia, które jest niezwykle ważne dla inicjacji laktacji – to faktycznie jest szansa na to, że większych trudności na dalszym etapie nie będzie. Oczywiście jeśli wiemy, jak należy postępować na poszczególnych etapach laktacji – mówiła w wywiadzie dla serwisu dziendobry.tvn.pl Elżbieta Szkudlarek, doradca laktacyjny, doradcalaktacyjnylodz.pl.

Gwiazdy o macierzyństwie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie

Niestety takie porody to dzisiaj zdecydowana mniejszość. Specjalistka jest zdania, że przy tak dużym odsetku cięć cesarskich, medykalizacji porodów, nie najlepszej realizacji standardów okołoporodowych, przerywaniu kontaktu "skóra do skóry", oddzielaniu mamy od dziecka, wczesnym dokarmianiu mieszanką z butelki, małej dostępności fachowej pomocy w szpitalu, i wciąż powtarzanych mitach dotyczących karmienia piersią - spora grupa kobiet ma problemy z karmieniem dziecka piersią już w pierwszych dobach po porodzie.

- A raczej to spora grupa noworodków ma trudności z dostawieniem się do piersi, uchwyceniem brodawki, prawidłowym ssaniem i pobieraniem pokarmu, co zaburza prawidłowe uruchomienie się laktacji. A pierwsze godziny po porodzie są kluczowe - podkreślała specjalistka.

Skąd się biorą problemy z karmieniem piersią?

Na powodzenie w karmieniu piersią składa się wiele czynników, m.in.: przebieg ciąży i porodu, stan zdrowia mamy, wiek i dojrzałość noworodka, przebieg okresu okołoporodowego, budowa jamy ustnej dziecka, budowa piersi, kształt brodawki i wiele innych.

Niektóre z trudności są tylko przejściowe, a niektóre wymagają głębszej diagnostyki i odpowiedniego postępowania. Jeśli dziecko nie ssie piersi prawidłowo, to nie pobiera odpowiedniej ilości pokarmu, a także nie stymuluje produkcji pokarmu.

- Działa to na zasadzie popyt-podaż, czyli im więcej noworodek ssie pierś tym sprawniejsza będzie produkcja pokarmu w kolejnych miesiącach - tłumaczyła Elżbieta Szkudlarek. Zatem w sytuacji, kiedy występują problemy z karmieniem piersią, nasze działania powinny być wielokierunkowe: wykrycie problemu i dobranie odpowiedniej metody dokarmiania noworodka, jeśli sytuacja tego wymaga oraz odpowiednia stymulacja laktacji. Pamiętajmy, że pokarmem z wyboru do dokarmiania noworodków jest odciągnięty pokarm mamy, mieszanka zaś powinna wkraczać w drugiej kolejności.

- Pierwszym pokarmem noworodka bezpośrednio po porodzie powinna być siara, nawet kilka mililitrów odciągniętych ręcznie do strzykawki. Większość problemów z laktacją i karmieniem piersią wynika z nieprawidłowego mechanizmu ssania dziecka, im szybciej wszelkie nieprawidłowości zostaną skorygowane, tym lepiej. To tak w wielkim skrócie - zaznaczyła ekspertka.

Czy kobiety chcą karmić piersią?

Warto dodać, że spora grupa kobiet chce karmić piersią, to po kilku tygodniach od porodu robi to tylko połowa z nich. Dlaczego? - Brak fachowego wsparcia w momencie, gdy pojawią się trudności oraz dokarmianie mieszanką. Poza tym bardzo często w sytuacji niepowodzenia mamy obwiniają siebie lub też dostają takie komunikaty z otoczenia, że to one coś źle robią, a tak nie jest – powiedziała specjalistka.

W ocenie Elżbiety Szkudlarek przyczyną problemów jest także niewystarczająca wiedza na temat fizjologii laktacji i tego, jak i dlaczego noworodek może zachowywać się po porodzie. Same kobiety bardziej koncentrują się na przygotowaniach do porodu niż na tym, co będzie później, kiedy dziecko już pojawi się na świecie. Nie wiedzą, jakie problemy mogą się pojawić, co powinno je zaniepokoić i gdzie powinny poszukać pomocy. Tymczasem po narodzinach dziecka nie ma czasu, aby uzupełnić tę wiedzę. Co gorsza, kobiety często ulegają presji otoczenia i nierealnym standardom, które obserwują np. w mediach społecznościowych.

– Dziecko może się adaptować do życia pozamacicznego dużo dłużej niż nam się wydaje, nawet przez pierwsze 12 tygodni (tzw. "czwarty trymestr"). W tym czasie bardzo ważne jest, aby mama miała wsparcie bliskich osób, bo to bywa naprawdę wymagający czas, kiedy i mama i dziecko uczą się siebie nawzajem. Warto dać sobie czas – radziła.

Konsultantka laktacyjna – kiedy warto skorzystać z jej pomocy?

Tak naprawdę zawsze wtedy, gdy doświadczamy jakichkolwiek trudności.

– W każdym przypadku ogromne znaczenie ma czas. Im szybciej mama skorzysta z fachowej pomocy, tym większe są szanse, że problem uda się rozwiązać. Zwlekanie może sprawić, że np. powrót do karmienia piersią nie będzie możliwy – ostrzegła. Z pomocy mogą potrzebować także te kobiety, które od początku karmią dziecko butelką.

– Karmienia butelką też trzeba się nauczyć. O ile przy karmieniu piersią jest jakieś wsparcie, to karmienia butelką rodzice nie są uczeni. Dobór odpowiedniej butelki, pozycji do karmienia, ilości pokarmu dla danego konkretnego dziecka, to są bardzo istotne kwestie – stwierdziła nasza rozmówczyni. Z jakimi problemami kobiety zgłaszają się najczęściej? – Są to problemy z przystawianiem do piersi, np. dziecko nie chwyta brodawki, ześlizguje się, denerwuje się, odgina, podsypia na piersi, ssie nieefektywnie, nie przybiera na wadze, rani brodawki, jest dokarmiane itd. Innym problemem może być także zastój pokarmu, zapalenie piersi, zbyt mała ilość pokarmu – wyliczała specjalistka.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: vgajic/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jakie manipulacje stosują sekty, by zaufały im rzesze ludzi?

Jakie manipulacje stosują sekty, by zaufały im rzesze ludzi?

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
Materiał promocyjny

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas