karmienie dziecka

  karmienie dziecka

  Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu kobiety. Przynosi wiele poruszających doświadczeń, jak choćby możliwość karmienia piersią. Wiele matek ze wzruszeniem wraca pamięcią do tego okresu, ponieważ wiązał się dla nich z budowaniem więzi z maluszkiem. Okazuje się, że takie wspomnienia można zachować na zawsze, zamykając pokarm w unikatowym naszyjniku, pierścionku lub bransoletce. Biżuteria z mleka matki to nowy i budzący sporo kontrowersji gadżet.

  400 dawczyń pokarmu kobiecego sprawiło, że z ich mleka skorzystało w Polsce ponad 3,6 tys. dzieci. Na świecie rocznie karmi się nim około miliona maluchów, a zapotrzebowanie jest coraz większe. 19 maja przypada Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego. Co trzeba zrobić, żeby nią zostać?

  Świeżo upieczeni rodzice dobrze wiedzą, czym jest pobudka w środku nocy. Z czasem zaczynają pojawiać się jednak pytania. Kiedy podjąć pierwsze próby odstawienia nocnego karmienia oraz co zrobić, by maluch przesypiał całą noc? Wszelkie wątpliwości niewyspanych rodziców rozwiała Aneta Górska-Kot, pediatra, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie.

  Dlaczego dzieci nie przesypiają całej nocy? Czy można dziecko tego nauczyć? Jak dostosować się do rytmu dobowego dziecka? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego, autora wielu publikacji na temat wspomagania rozwoju dziecka.

  Rzecz działa się trzy lata temu. Pani Liwia Małkowska wraz z mężem, córką i znajomymi wybrała się do restauracji na obiad. Gdy dorośli zaczęli jeść, mała Liliana również zrobiła się głodna. Mama już rozpinała guziki bluzki, by podać dziecku pierś, gdy przy jej boku pojawił się kelner, który poprosił, by nie karmiła dziecka przy innych klientach. Zaproponował również, by zrobiła to w toalecie. Sprawa trafiła do sądu. W pierwszej instancji sędzia przyznał rację restauracji, jednak po odwołaniu się od wyroku Pani Liwia wygrała sprawę. Jaką karę otrzymała restauracja? Z dumną mamą spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Ciąża i okres karmienia dziecka to czas, kiedy kobiecy biust przechodzi liczne zmiany. Jak o niego dbać, by nie stracił swojego kształtu, a karmienie nie spowodowało powikłań zdrowotnych? Przede wszystkim nosić odpowiednią bieliznę. Brafiterka Monika Kołodyńska pokazała w Dzień Dobry TVN biustonosze przeznaczone specjalnie dla świeżo upieczonych mam.

  Odstawienie dziecka od piersi i przejście na karmienie butelką to spore wyzwanie. Jak się do tego przygotować? Jaką rolę może spełniać w tym procesie tata? O tym w Dzień Dobry TVN doradca macierzyński Iza Sztandera.

  Naturalne karmienie dziecka pokarmem matki jest niezywkle istotne dla jego dynamicznego - mówi położna Karolina Ebebenge, która podkreśla, że karmienie piersią pozwala nie tylko nawiązać emocjonalną więź z dzieckiem, ale także korzystnie wpływa na jego układ trawienny i minimalizuje powstawanie wad zgryzu u dziecka. Jakie jeszcze są zalety karmienia dziecka piersią i jak prawidłowo karmić? W jakich pozycjach powinna się znajdować mama karmiąca niemowlę piersią? I dlaczego należy karmić dziecko naprzemiennie? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Instrukcja obsługi malucha".