Karmienie dziecka butelką to alternatywa dla karmienia piersią. Do ich stosowania zachęcano już w XIX wieku. I choć miały być ułatwieniem dla wielu kobiet, to dla dzieci stanowiły śmiertelne zagrożenie. Dlaczego?
Butelki do karmienia dzieci. Czy mogły być niebezpieczne?
Tiktokerka, która ukrywa się pod pseudonimem makabrycja zamieszcza na platformie nagrania, w których dzieli się z internautami ciekawostkami historycznymi. W jednym z ostatnich filmów opowiedziała o tajemniczych zgonach dzieci. - W XIX-wiecznej Anglii tylko 2. na 10. dzieci dożywało drugiego roku życia - powiedziała w nagraniu. Jedną z przyczyn przedwczesnych śmierci maluchów były butelki do karmienia niemowląt.
Szklane butelki z gumowym wężykiem i smoczkiem cieszyły się wtedy dużą popularnością. Do korzystania z nich zachęcała ciesząca się ogromnym szacunkiem wśród kobiet - autorka książki o prowadzeniu domu - Mrs Beeton (Isabella Mary Beeton). - Dla XIX-wiecznych gospodyń była boginią - dodała tiktokerka.
Na co umierały dzieci?
Dzieci, które były karmione butelkami chorowały lub, co gorsza, umierały. Dlaczego? - Ich kształt utrudniał czyszczenie, porowata gumowa rurka i smoczek uniemożliwiały wypłukanie resztek mleka. Najgorsze było to, że pani Beeton polecała rozmontowywanie i mycie tych butelek raz na dwa tygodnie. To był festiwal namnażających się bakterii, [...], brudu, od których dzieci dostawały biegunek, a nawet zapalenia płuc - tłumaczyła autorka nagrania.
Mimo że zaczęto dostrzegać w butelkach zagrożenie, to ich popularność wcale nie spadała. Z obiegu zostały wycofane dopiero w XX wieku.
@makabrycja Biedne maluchy ;( #dzieci #ciekawostkihistoryczne
♬ Horror, suspense, weirdness, ghost, UFO - Zassh
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Twoje dziecko boi się jeździć samochodem? Być może popełniłeś TEN błąd
- Przeprosili sąsiadów za płaczącego noworodka. Podarowali im oryginalny prezent. "Wytrzymaj z nami"
- Zasada: jeden rodzic zawsze trzeźwy. "Kiedy się napijemy, to wkracza prawo"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: YsaL/Getty Images