Twój noworodek zaciska pięści podczas karmienia? Znamy powód

Karmienie piersią a zaciskanie pięści przez dziecko
Kiedy zakończyć karmienie piersią?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Karmienie piersią to często stresujący moment dla młodych mam. Czasami trudno zapanować nad dzieckiem, by spokojnie wykonać tę czynność. Co może podpowiedzieć nam mowa ciała maluchów?

Karmienie piersią a zaciskanie pięści przez dziecko 

Czas karmienia piersią jest dla rodziców z pewnością wyjątkowy. Warto wiedzieć, co sygnalizuje nasze dziecko podczas tej ważnej czynności. Noworodki często dają znać o swoich emocjach za pomocą mowy ciała. Wiele osób często zastanawia się, dlaczego dzieci zaciskają piąstki podczas karmienia.

Jak czytamy w serwisie portalparentingowy.pl, gest ten to jeden z odruchów pierwotnych, tak zwany odruch chwytny. W pierwszych tygodniach życia jest wyjątkowo silny u naszych pociech. Najbardziej zaobserwujemy go w okolicach 3. miesiąca życia. Później zaczyna stopniowo słabnąć.

Dlaczego dziecko zaciska pięści podczas karmienia?

Niemowlę doskonali swoje umiejętności z każdym dniem. Kiedy osiągnie wiek 10 miesięcy, ma już rozwinięty chwyt pęsetkowy. Oznacza to że będzie zdolne podnieść z ziemi nawet malutki okruszek.

Rączki dziecka rozluźniają się naturalnie podczas jego snu. Jak podaje jednak portalparentingowy.pl, będzie je zaciskać, kiedy tylko stanie się bardziej aktywne, np. podczas karmienia. Noworodek, który zaczyna ssać, odruchowo więc także zaciska pięści. 

Gest ten okazuje się być instynktowną reakcją na głód. Dziecko instynktownie zaciska piąstki, by nie stracić źródła pokarmu. Czynności tego typu regulują poza tym napięcie w ciele malucha.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości