To już 23. tydzień ciąży – dowiedz się, jak rozwija się dziecko na początku 6 miesiąca ciąży

Ciężarna kobieta
To już 23 tydzień ciąży
Źródło: Marko Geber/Getty Images
Twoje dziecko wciąż rośnie i nabiera sił, które będą mu potrzebne po przyjściu na świat. To już 23. tydzień ciąży – czas, kiedy Twój brzuszek cały czas się powiększa, a Ty odczuwasz nowe dolegliwości z tym związane – przede wszystkim ból pleców. Każda mama jest ciekawa, jak rozwija się dziecko w 23. tygodniu ciąży, czy możliwy jest poród w 23. tygodniu ciąży i jak wygląda dziecko obecnie.

Na początku 6. tygodnia, a więc w momencie, w którym obecnie się znajdujesz, w organizmie maluszka zachodzą fundamentalne zmiany – rozwijają się płuca, które pozwolą dziecku na samodzielne oddychanie tuż po porodzie. Najprawdopodobniej na zawsze zapamiętasz pierwszy krzyk Twojego dziecka. Póki co, powinnaś wiedzieć co obecnie dzieje się z Twoim maluchem, jak wygląda dziecko w 23. tygodniu ciąży i w jaki sposób wspomóc rozwój jego organizmu.

Zobacz wideo: Ciąża

ciąża

Marzena Dębska i Ewa Jarczewska-Gerc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

23. tydzień ciąży – który to miesiąc?

23. tydzień ciąży to początek 6 miesiąca. Możesz być z siebie dumna! Pod Twoim sercem rozwija się maleństwo, które każdego dnia jest coraz większe i coraz mocniejsze. 23. tydzień ciąży to nadal 2 trymestr. Do jego zakończenia pozostało jeszcze 4 tygodnie. W tym czasie poczujesz już "ciężar" ciąży. Twoje plecy będą Cię boleć coraz mocniej, a coraz większe dziecko będzie mocno kopało! Do końca ciąży pozostało Ci mniej, niż masz już za sobą! Dla niektórych mam jest to czas zdecydowanie przyjemniejszy, aniżeli pierwsza połowa ciąży.

23. tydzień ciąży – brzuch, waga i samopoczucie mamy

W 23 tygodniu ciąży brzuch staje się coraz większy. Może on powodować nawet trudności w codziennym funkcjonowaniu – musisz się do tego przyzwyczaić, tym bardziej że w najbliższych tygodniach stanie się jeszcze większy! Wzrasta również waga mamy. Na forach internetowych bardzo często można zobaczyć, jak wiele mam w tym okresie pyta: 23. tydzień ciąży – ile przytyłyście ? Kobiety martwią się, że być może przytyły już zbyt wiele. Od początku ciąży powinnaś przytyć od 6 do 8 kilogramów. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Jeżeli wydaje Ci się, że ważysz zbyt dużo, skonsultuj się z lekarzem. Absolutnie nie odchudzaj się w ciąży i nie stosuj diet! Powinnaś jeść regularnie, Twoje posiłki powinny być pełnowartościowe. Dużo pij, unikaj potraw ciężkostrawnych i smażonych. Uwaga! Dziecko może być aktywne nocą, co utrudni Ci sen. Co może pomóc? Będzie Ci znacznie wygodniej, jeżeli pomiędzy nogi włożysz poduszkę. Zaleca się również spanie na lewym boku – to powoduje, że krew może swobodnie płynąć do łożyska. W 23. tygodniu ciąży znacznie powiększają się piersi, skóra i włosy odzyskają blask. Niestety, obrzęki stóp nie znikną, a raczej się nasilą. Ponadto możesz mieć wahania nastrojów.

Zobacz wideo: Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?

Marzena Dębska i Ewa Jarczewska-Gerc
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
To, co przeżywa kobieta w ciąży, oddziałuje na malucha w brzuchu. Jakie mogą być konsekwencje stresu i jak może wpłynąć na dziecko oraz matkę?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wygląda dziecko w 23. tygodniu ciąży?

Wielu rodziców zadaje sobie w tym okresie pytanie: jak wygląda dziecko w 23. tygodniu ciąży? Dziecko jest miniaturką noworodka! Maluszek waży około 500 gramów, chociaż możliwa jest zarówno waga niższa, jak i waga wyższa, nawet o ponad 200 gramów! Dziecko może mieć długość do ok. 30 cm. Często maluch rusza się więcej w nocy i nie daje spać swojej mamie. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, dlaczego aktywność dziecka wzrasta, kiedy one udają się na spoczynek? W ciągu dnia, kiedy się poruszasz, jesteś dla dziecka jak kołyska. Natomiast, kiedy kładziesz się spać – budzi się. 23. tydzień ciąży bliźniaczej, ale również kolejne tygodnie, są niezwykle trudne dla mamy, która nosi podwójny ciężar!

Poród w 23. tygodniu ciąży

Dziecko w 23. tygodniu ciąży ma już wszystkie narządy, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania. Niestety, nie wszystkie w tym okresie są już w pełni rozwinięte. Poród w 23. tygodniu ciąży jest możliwy, a dzieci urodzone w tym czasie mają bardzo małe szanse na przeżycie. Bardzo dużo zależy jednak od ich wagi oraz stopnia wykształcenia płuc. W 6. miesiącu, a więc pomiędzy 23. a 27. tygodniem, następuje pełny rozwój tego narządu. Warto jednak zrobić wszystko, aby donosić ciążę do końca, a więc do ok 40. tygodnia. Jeżeli maluszek urodzi się przed 34. tygodniem ciąży, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo upośledzenia i wad rozwojowych. Dzieci nie mają również jeszcze w tym okresie wykształconej bariery ochronnej. Zminimalizować ryzyko przedwczesnego porodu można poprzez: 

  • stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarskich,
  • absolutne zrezygnowanie od początku ciąży ze wszystkich szkodliwych dziecku używek,
  • aktywny wypoczynek w rozsądnych ilościach, o ile lekarz nie zaleci inaczej,
  • dużo relaksu i odpoczynku,
  • zdrową dietę.

Jeżeli czujesz się dobrze, powinnaś być aktywna. Zajęcia w wodzie czy joga, są doskonałym rozwiązaniem. O ile nie ma żadnych przeciwwskazań, nie rezygnuj z aktywnych form wypoczynku w ciąży. Dobra forma jest potrzebna w czasie ciąży, w czasie porodu, ale też, a może przede wszystkim, po porodzie. Nie uprawiaj aktywności na siłę i nie zmuszaj się do niej – długi i spokojny spacer również jest doskonałym rozwiązaniem!

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości