Dziecko

Jak wybrać najlepszy smoczek ortodontyczny dla noworodka i niemowlaka?

Dziecko

Autor:
Adrian
Adamczyk
Smoczek na różowym tle

Obiegowa opinia na temat smoczków nie zachęca do ich kupna. Uważane są one za głównych winowajców wad wymowy i nieprawidłowego zgryzu u dzieci oraz niepoprawnego rozwoju ich jamy ustnej. Warto jednak zaznaczyć, że dobrze dobrany model pozwoli uniknąć tego typu problemów, a będzie nawet działać pozytywnie – wspierając prawidłowy rozwój żuchwy, dziąseł i języka dziecka.

Warto zdecydować się na smoczek ortodontyczny, który oprócz wypisanych wyżej zalet ma też właściwości standardowego modelu, a mianowicie uspokaja malucha i może stanowić nieocenione wsparcie przy usypianiu. Smoczek ortodontyczny pozwala zadbać o prawidłowy rozwój jamy ustnej twojego dziecka. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy.

Smoczek ortodontyczny - co to?

Na rynku istnieje mnóstwo, lepszych lub gorszych, modeli smoczków. Bardzo często mówi się o nich jako o złych i nieprzydatnych. Krzywdzący stereotyp mówi, że tylko źli i leniwi rodzice używają smoczków. Fakty są inne. Warto zdecydować się na smoczek ortodontyczny dla dziecka. Cechuje go charakterystyczny kształt – guma spłaszczona jest od dołu (od strony języka) i lekko wypukła na górze (od strony podniebienia).

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Dzięki takiemu wyprofilowaniu wspiera on poprawny rozwój jamy ustnej dziecka. Ma pozytywny wpływ na podniebienie, kości i układ zębów. Zabezpiecza także język przed spychaniem w dół, co pozwala wyeliminować ryzyko wad wymowy w przyszłości. Smoczek ortodontyczny jest tak ukształtowany, aby możliwe było włożenie go i utrzymanie w buzi malucha w jednej, bezpiecznej pozycji. W przypadku tego smoczka tarczka wyprofilowana jest pod nos dziecka, tak aby nie było możliwości ssania go w odwrotnej pozycji.

Tego typu smoczki powinny posiadać rekomendacje lub certyfikat Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, co daje nam gwarancję, że kupujemy dobry produkt, przy którego tworzeniu wzięli udział wykwalifikowani stomatolodzy i ortodonci.

Czy istnieje specjalny smoczek ortodontyczny dla noworodka?

Odruch ssania najsilniejszy jest u noworodków do drugiego miesiąca życia. Spowodowane jest to rozwojem mięśni żuchwy i dziąseł. Bardzo często maluchy ssą pierś, nie dlatego, że są głodne, ale dlatego, by ćwiczyć i czuć bliskość matki. Aby uniknąć poranienia sutków i innych dolegliwości związanych ze zbyt długim ssaniem ich przez noworodka, można zaopatrzyć się w smoczek ortodontyczny przeznaczony specjalnie dla niego.

Jednak należy pamiętać że dla dziecka najlepsze jest ssanie piersi. Jest to wersja mini dla dzieci w wieku od 0 do 2 miesiąca życia lub od 0 do 6 miesiąca życia. Są one mniejsze (zarówno część do ssania, jak i tarczka) oraz lżejsze niż standardowe wersje, jednak tak samo wyprofilowane, przez co mają dobroczynny wpływ na rozwój jamy ustnej dziecka.

Czym kierować się przy wyborze smoczka dla dziecka?

Wybierając smoczek dla dziecka, warto kierować kilkoma zasadami, dzięki którym będzie on nie tylko bezpieczny dla malucha, ale i będzie mieć dobry wpływ na jego jamę ustną oraz narządy mowy.

Najważniejszym aspektem jest materiał, z którego wykonano smoczek. Bardzo popularne stają się kauczukowe (lateksowe) modele, które odlane są z jednego kawałka. Nie znajdziemy na nich łączeń ani szczelin, w których zbierać może się ślina, bakterie, czy brud. Jest on także bezpieczny dla malucha, gdyż eliminujemy ryzyko oderwania się gumy od tarczki i zachłyśnięcia się nią. Lateks niestety jest niezbyt trwały – szybko się odkształca i odbarwia. Może również powodować uczulenia.

Na rynku znajdą się także smoczki ortodontyczne silikonowe, które są nie tylko twardsze, ale i hipoalergiczne. Decydując się na zakup smoczka, warto zwrócić uwagę, by nie zawierał bisfenolu A, który może powodować problemy hormonalne u dziecka, a także PVC i ftalanu.

Kolejny ważnym aspektem jest tarczka smoczka. Jej rozmiar powinien być dopasowany tak, aby nie zasłaniać noska dziecka i nie utrudniać mu oddychania. Dobrze sprawdzą się wersje z otworami, które pozwolą na zapobieganie odparzeń i odkształceń na buźce malucha lub modele smoczków ortodontycznych z kanałem cyrkulacji, który zapobiega zbieraniu się śliny.

Ostatnią niezwykle istotną kwestią jest odpowiedni rozmiar smoczka. Zarówno zbyt duży, jak i zbyt mały może spowodować szereg komplikacji. Za duży wywołać może u dziecka odruch wymiotny i niechęć do ssania, co może przełożyć się na problemy ze ssaniem piersi. Z kolei zbyt mały może skutkować nieprawidłowym ułożeniem żuchwy, które z dużym prawdopodobieństwem mieć będzie konsekwencje w przyszłości – dziecku doskwierać będą wady zgryzu.

Warto także, aby smoczek posiadał specjalne etui. Pozwoli to na schowanie go np. na spacerze czy w podróży. Łatwej również przechowywać go w ten sposób w domu.

Czym grozi niewłaściwie dobrany smoczek ortodontyczny?

Wybór smoczka powinien być skonsultowany z pediatrą. Uważa się, że najlepiej zacząć go stosować po 4.–6. tygodniu życia dziecka, kiedy odruch ssania jest dobrze wykształcony, jednak zależy to od indywidualnego rozwoju malucha.

Zbyt wcześnie podany lub niewłaściwie dobrany smoczek (również ortodontyczny) może nieść za sobą szereg konsekwencji m.in.:

  • krzywe wyrzynanie się zębów mlecznych,
  • zmiany w napięciu mięśnia okrężnego ust,
  • wady wymowy spowodowane spychaniem języka w dół,
  • zaburzenia ssania,
  • próchnica.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: FotoDuets/Getty Images

Pozostałe wiadomości